Canlı Döviz

Para birimi, mal ve hizmetler için alınıp satılabilmesi için bir değişim aracı olarak değere sahip olduğu genel olarak kabul edilen herhangi bir şeydir. Bir ekonomideki ticaret sistemi, genellikle bir ülkeye özgü olan ve o ülkenin hükümeti tarafından çıkarılan para birimine dayanır.

Para biriminin fiziksel bir temsili olabilir veya olmayabilir; örneğin nakit, mal ve hizmetlere ve diğer para birimlerine göre değeri olan banknotlar ve madeni paralar biçimindeki para birimidir. Bitcoin gibi dijital para birimleri yazılımda bulunur ve elektronik olarak oluşturulur, saklanır ve aktarılır.

Para birimi, başka faydalar sağlayan parasal olmayan varlıklara da atıfta bulunabilir. Uzmanlaşmış bilgi veya bilgi genellikle bir tür para birimi olarak kabul edilir. Ona sahip olanlar onu başka şeyler elde etmek için kullanabilirler. Örneğin bir iş, bir terfi ya da bir izleyici kitlesi gibi.

Bir iş ortamında, veriden para kazanma, kurumsal verileri para birimine dönüştürme sürecidir. Veri para birimi, verilere veya daha genel olarak belirli olmayan parasal değerine atanan gerçek bir dolar rakamına atıfta bulunabilir.

Terimin bir başka uygulaması olan sosyal para birimi, bireyin sosyal ortamlarda başarılı olmasına yardımcı olan kişisel varlıkları ve nitelikleri ifade eder.

Döviz Kurları
Döviz Kurları

Döviz Kurları

Döviz kurları, herhangi bir para biriminin başka bir para birimi karşılığında mevcut değeridir diyebiliriz. Değişiklik gösteren bu oran, ekonomik ve siyasi olaylara bağlı olarak sürekli dalgalanmaktadır.

Yaşanan bu dalgalanmalar, döviz ticareti için piyasayı yaratmış olur. Bu işlemlerin gerçekleştirildiği döviz piyasası, hacim olarak dünyanın en büyük piyasalarındandır.

Tüm işlemler, standart minimum 100.000 lot ile büyük hacimlerdedir. Çoğu döviz tüccarı, kendileri veya bankalar ve büyük şirketler de dahil olmak üzere kurumsal müşteriler için yatırım yapan profesyonellerdir.

Döviz piyasasının fiziksel bir adresi yoktur. Alım satım tamamen elektroniktir ve her saat dilimindeki yatırımcılara uyum sağlamak için günde 24 saat devam eder.

Döviz Kuru Çeşitleri Nelerdir?

Döviz kurları dört farklı çeşit ana başlık altında sayıla bilinir. Sırası ile çapraz, efektif, reel, nominal kur şeklindedir. Anlık değişim söz konusu olduğundan, Döviz kurları canlı olarak takip edilmelidir. Bu sebeple Finansmix üzerinden canlı döviz kurları ekranı sayesinde sizde döviz kurları canlı takip işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu dört çeşide yakından bakalım :

  1. Çapraz Kur, bir yabancı paranın başka bir yabancı para karşısındaki değerini ifade eder. Örneğin elinizdeki dolarlar ile Euro almak isterseniz çapraz kurlar devreye girecektir.
  2. Efektif Kur, İki yabancı paranın ortalamasının hesaplanması ile karşımıza çıkan kurdur. Yabancı paraların yabancı dövize karşı olan değerleri burada çok önemlidir. Bu kurda bireysel olarak yabancı para birimlerinin kur değerlerinin bilinmesi gerekmektedir. Örneğin dolar ve Euro’nun birim fiyatının ne olduğu bilmeniz gerekmektedir.
  3. Reel Kur, Nominal kurların enflasyona göre tekrar düzenlenmesi ile birlikte bulunan kurdur.
  4. Nominal Kur, yabancı paraların ulusal para birimi karşısında oluşan değeridir. Örneğin USD/TRY = 18,80 ifadesi, 1 doların 18,80 TL olduğunu anlatmaktadır. Döviz fiyatları adı altında sizlere sunulan kur değerleri, nominal kur değerlerini ifade eder.
Güncel Döviz
Güncel Döviz

Güncel Döviz

Güncel döviz kurlarını web sitemiz üzerinden canlı şekilde takip edebilir, Anlık kur takibi ile yatırımlarınızın, güncel piyasa verilerine ulaşabilirsiniz.

Döviz Kurları Canlı

Sitemiz üzerinden Döviz kurları canlı şekilde 30sn de bir güncellenmektedir. Spot ve serbest piyasa da işlem gören döviz çiftlerini, canlı döviz kurları ile birlikte aynı anda sizlerle!

Serbest Piyasa Döviz

Serbest piyasa döviz kurları verileri döviz kuru canlı anlık olarak sizinle paylaşılmaktadır. Serbest piyasalarda döviz kurları ne kadar? Burada sunulan veriler serbest piyasa kurlarıdır.

Canlı Döviz Fiyatları

Canlı döviz fiyatları sürekli değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple, döviz kuru güncel olarak takip edilmelidir. Yatırım yapmış olduğunuz döviz kuru her ne ise kar-zarar durumunuzu serbest piyasada döviz kurları canlı ekranı ile takip etmenizde fayda vardır. Altın ve en güncel döviz kurları borsa ekranını siz değerli ziyaretçilerimize sunuyoruz.