Meksika Pesosu MXN

Meksika Pesosu

20:40:50
1,8313
% -0,0075
* Verilerimiz 30 saniyede bir güncellenmektedir.

1 Meksika Pesosu Kaç Türk Lirası Hesapla

Meksika PesosuMXN - Meksika Pesosu
TRY TRY - Türk Lirası
1 MXN =
1,8313 TRY

Bu ay Meksika Pesosu Düşer mi? Yükselir mi?

Sonuçları görmek için oy verin!
Meksika Pesosu Nedir? Geleceği ve Yorumları

1 Meksika Pesosu Kaç TL? MXN/TRY Ne Kadar? | Finansmix

Meksika Pezosu (MXN) Nedir?

Meksika Pezosu, Meksika'nın ulusal para birimidir ve MXN olarak kısaltılır. 15. ve 19. yüzyıllar arasında İspanyol dolarından doğmuştur. Amerika Kıtasında MXN, ABD doları ve Kanada dolarından sonra en çok takas edilen üçüncü para birimi iken, Latin Amerika'da en çok takas edilen para birimidir.

Meksika pezosuve USD çiftleri, yen (USD/JPY) ve euro (EUR/USD) dahil olmak üzere ana çiftlerden daha az katılımcı çekiyor. Ancak MXN, gelişmekte olan pazarlar ve Latin Amerika'daki büyüme fırsatlarına hala son derece likit erişim sunmaktadır . Son yıllarda, Meksika pezosu tek bir ulusal para biriminden güçlü bir küresel finansal araca dönüştü.

 

Meksika Pezosu Tarihi

1¢ madeni paraya kuruş ve 10¢'ya verilen kuruş ismine benzer şekilde, peso adı İspanya'nın Latin Amerika'da bastığı sekiz madeni paraya verildi. Sikkeler aslında, 1857'de Sikke Yasası'nın yürürlüğe girdiği 19. yüzyılın başlarına kadar Asya ve Amerika'da büyük dolaşımda olan İspanyol doları veya sekiz adet idi .

Meksika'da kağıt paranın tarihi 20. yüzyılın başlarına kadar uzanmaktadır. 1925'te Meksika Bankası kurulduğunda, banknot basma ve madeni para basma yoluyla para verme konusunda münhasır hak verildi. Aynı zamanda döviz dolaşımını, döviz kurlarını ve faiz oranlarını da kontrol etti.

Meksika merkez bankası, krediyi yeniden etkinleştirmek ve banknot kullanımını insanların günlük yaşamlarına dahil etmek gerektiğinde kuruldu. Bu amaçla, finans kuruluşuna amir banka olma sorumluluğunu yerine getirmenin yanı sıra düzenli bir kredi kuruluşu gibi davranma yetkisi de verilmiştir. Son olarak, 1929 ve 1930 arasında, banknot ülkenin en önemli ödeme aracı olarak kuruldu.

New York merkezli American Bank Note Company (ABNC), Bank of Mexico tarafından çıkarılan ilk MXN banknotlarını bastı. ABNC çalışanları, notları müşterilerin özelliklerine uygun olarak yazdırdı. Başka bir deyişle, Meksika banknotları söz konusu olduğunda, Meksika Bankası her bir mezhepte temsil etmek istediği unsurları ve bireyleri belirledi. Öte yandan gravürleri ABNC üretti veya Bank of Mexico şirketin kayıtları arasından gravürleri doğrudan seçti.

Mevcut Meksika Pezosu

MXN'nin satın alma gücü, enflasyonist bir süreç nedeniyle 20. yüzyılın sonlarına doğru azaldı. Bu nedenle, Meksika Bankası, elli pezo kupürünü aşan yüksek banknotlarda madeni paralar bastı . Federal ajans ayrıca bin Meksika pezosu madeni para ve beş bin Meksika pezosu madeni para birimi üretti.

1992'de, bu kadar büyük miktarda ulusal para biriminin yönetimini iyileştirmek için Birleşik Meksika Devletleri için yeni bir para birimi kabul edildi. Yeni para birimi “Nuevo Pezosu” olarak adlandırıldı ve 1.000 eski pesoya eşdeğer.

F Tipi veya F Serisi olarak bilinen en yeni banknot ailesi, önceki seriye kıyasla güvenlik özellikleri, renkleri ve banknot boyutlarında iyileştirmeler içeriyordu. Materyalleri söz konusu olduğunda, 20 peso ve 50 peso banknotlar polimerde, diğerleri ise pamuklu kağıda basılmıştır.

2013 yılında, Meksika Bankası, aynı F Tipi banknotun diğer çeşitleriyle birlikte en modern teknolojilerle hazırlanmış yeni güvenlik bileşenlerini içeren yeni bir 50 peso banknot yayınladı.

Şu anda kullanılan kağıt para, 20 peso, 50 peso, 100 peso, 200 peso ve 500 peso cinsindendir. 20 ve 50 centavos (100 centavos 1 pezoya eşittir) ve 1 pezo, 2 pezo, 5 pezo, 10 pezo ve 20 pezo cinsinden madeni paralar da dolaşımdadır.

Meksika Pesosunu Etkileyen Faktörler

Meksika, Amerika Birleşik Devletleri ile bir sınır paylaşıyor ve ABD ile olan ilişkisi, ticaret düzenlemelerinin yanı sıra göçmenlik anlaşmazlıklarına da yol açıyor. Ticari etkileşimlerde yer alan son derece istikrarlı sınır bölgeleri, peso'nun likiditesine önemli ölçüde katkıda bulunur.

Meksika pesosu da enerji oranlarıyla birlikte dalgalanıyor çünkü Meksika'nın büyük petrol rezervleri finansman için kaldıraç sunuyor. Ödünç alınan para, Meksika hükümetinin yerel projeler için fon toplamasına yardımcı oluyor. Yabancı borç verenlerin, yüksek ham petrol fiyatları sırasında petrolün hakim olduğu ülkelerde harcama ve risk alma olasılıkları daha yüksektir. Meksika pezosu ile petrol arasındaki bağlantılar, petrol fiyatlarını tahmin etmek için genellikle ideal bir yol sağlar.

1 Meksika Pesosu Kaç TL?

1 Meksika Pesosu fiyatı ne kadar diye baktığımızda, anlık olarak 1,8313 TL'dir.

1 Meksika Pesosu Kaç TL? MXN/TRY Ne Kadar? Grafik Verileri ve Yorumları | Finansmix

Meksika Pesosu Yorum

Güncel Meksika Pesosu yorumları ile siz de diğer üyelerimizin Meksika Pesosu yorumlarını öğrenebilirsiniz. Bu sayfada anlık olarak yorumlaşabilirisiniz. Meksika Pesosu yükselir mi? Meksika Pesosu düşer mi? Meksika Pesosu ne olur, son dakika yorumları bu sayfada.

Anlık Meksika Pesosu Yorumları (0)

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İlk yorumu yazan siz olun.