Dolar mı, Altın mı, Euro mu?

Hangi yatırım daha karlı? En iyi yatırım araçları nedir? Makalemize geçmeden önce aşağıdaki araç ile Dün, 1 hafta, 1 ve 3 Aylık periyotlar için hangi en karlı yatırım aracının ne kadar kar/zarar ettirdiğini görebilirsiniz.

YatırımDün1 Hafta1 Ay3 Ay
AMERIKAN DOLARI USD ?? ?? ?? ??
EURO EUR ?? ?? ?? ??
INGILIZ STERLINI GBP ?? ?? ?? ??
GÜMÜŞ Gümüş ?? ?? ?? ??
GRAM ALTIN Gram Altın ?? ?? ?? ??
ÇEYREK ALTIN Çeyrek Altın ?? ?? ?? ??
* Bu araç doğru sonuç vermeyi garanti etmez. Hesaplama, ilgili tarihteki emtianızın alış fiyatına ve şuan ki satış fiyatına göre hesaplanmaktadır.

En İyi ve Karlı Yatırım Aracı Nedir?

En Karlı Yatırım
En Karlı Yatırım

Küçük yatırımcıların aklındaki ilk soru, dolar mı altın mı euro mu hangi yatırım daha karlı sorusu oluyor. Bunlar, en iyi yatırım araçları olarak görülüyor. En çok kazandıran yatırımlar yapmak herkesin ulaşmak istediği bir hedef.

Döviz yatırımcıları, yatırım için dolar mı euro mu konusunda oldukça kararsız kalmaktalar. Bir çok farklı sebep ile bu döviz cinsleri arasında fiyat farklılıkları oluşmakta. Bun da temel analiz ve teknik analiz tarafında bilgi birikimi gerekmekte. Özellikle finansal okur-yazarlığınızın olması sizi en doğru yatırımı yapma noktasında başarıya ulaşmanızda önemli rol oynayacaktır.

En Karlı Yatırım Nedir?

En karlı yatırım nedir diye merak ediyorsanız hemen özetleyelim; Rahat bir finansal geleceğin tadını çıkarmak için yatırım yapmak çoğu insan için kesinlikle gereklidir. Korona virüs pandemisinin gösterdiği gibi, görünüşte istikrarlı bir ekonomi hızla tersine çevrilebilir ve bu da zor zamanlara hazırlıklı olmayanları gelir için çabalamaya bırakır.

En İyi Yatırım Araçları

Peki; Hangi dövize yatırım yapmalı? 2024'de En çok kazandıran para birimi hangisi? Son 1 ayda en çok kazandıran döviz cinsi hangisi oldu? En iyi yatırım aracını bulabilmek için öncelikle geçmiş verilerini incelemek size ilerisi için fikirler verecektir. Bunun için gelin 2021’de en çok hangi yatırım aracı kazandırdı, sorusuna yanıt bulmaya çalışalım.

Altın: 2021 yılının başında bu madene yatırım yapanlar güzel bir getiri kazandırdı. Yılın başında 290 TL seviyelerinde olan gram altın, yatırımcısına eylül ayına gelindiğinde yaklaşık yüzde 70 kazandırdı.

Bitcoin: 1 Ocak'ta 29 bin TL seviyelerinde olan Bitcoin, yıl içinde 64 bin TL seviyelerini gördü. Bu değer de yatırımcılarına yaklaşık olarak yüzde 65'lik bir gelir getirdi anlamına geliyor.

En karlı döviz yatırımı şüphesiz Dolar ve Euro seçimleri oluyor. Gelin bunların bir yıllık performanslarına bakalım.

Dolar: Yıl başında 7.40 TL civarında olan dolar, eylül ayında 8.8 seviyelerine geldi ve bu da yaklaşık yüzde 20'lik bir kazanç getirdi.

Euro: Euro yatırım yapılır mı? Yine dolar gibi yerli yatırımcının ilgi gösterdiği bir yatırım olan EURO, sene başındaki 9 TL seviyelerinden 10.4'lere geldi ve yaklaşık yüzde 15'lik bir kazanç getirdi.

Borsa tarafında ise, 2021 yılında yüzde 100’ün üzerinde getiri sağlayan diğer hisse senetleri arasında;

 • Hektaş Ticaret T.A.Ş. (IS:HEKTS)
 • Aksa Enerji Üretim A.Ş. (IS:AKSEN)
 • İskenderun Demir ve Çelik A.Ş. (IS:ISDMR)
 • Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. (IS:TOASO)
 • Aksa Akrilik Kimya Sanayi A.Ş. (IS:AKSA)
 • Sarkuysan Elektrolitik Bakır Sanayi ve Ticaret A.Ş. (IS:SARKY)
 • Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (IS:EREGL)
 • ENKA İnşaat ve Sanayi A.Ş. (IS:ENKAI)
 • Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. (IS:FROTO) bulunuyor.

Ancak ekonomi yüksek enflasyonla mücadele ederken , yatırımcıların bu yıl yapması gereken en iyi yatırımlar nelerdir? Bir fikir, daha güvenli yatırımlar ile daha riskli, daha yüksek getirisi olan yatırımların bir karışımına sahip olmaktır.

2022'deki en karlı yatırım hangileri olacak?

 • Yüksek getirili tasarruf hesapları
 • Kısa vadeli mevduat sertifikaları
 • Kısa vadeli devlet tahvili fonları
 • Döviz
 • Temettü hisse senedi fonları
 • Değer hisse senedi fonları
 • Kiralık ev
 • Kripto para

En Karlı Yatırım Hangisi?

Yatırım yapmak size başka bir gelir kaynağı sağlayabilir, emekliliğinizi finanse edebilir ve hatta sizi finansal sıkışıklıktan kurtarabilir. Her şeyden önce, yatırım yapmak servetinizi artırır, finansal hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olur ve zaman içinde satın alma gücünüzü artırır. Ya da belki yakın zamanda evinizi sattınız ya da biraz para kazandınız. Bu paranın senin için çalışmasına izin vermek akıllıca bir karar.

Yatırım yapmak zenginlik yaratabilse de, potansiyel kazançları ilgili risklerle dengelemek isteyeceksiniz. Ve bunu yapmak için finansal bir konumda olmak isteyeceksiniz, yani yönetilebilir borç seviyelerine ihtiyacınız olacak, yeterli bir acil durum fonuna sahip olacaksınız ve paranıza erişmenize gerek kalmadan piyasanın iniş çıkışlarından kurtulabileceksiniz.

Yatırım yapmanın birçok yolu vardır. CD'ler ve para piyasası hesapları gibi çok güvenli seçeneklerden şirket tahvilleri gibi orta riskli seçeneklere ve hatta hisse senedi endeksi fonları gibi daha yüksek riskli seçeneklere kadar. Bu harika bir haber, çünkü çeşitli getiriler sunan ve risk profilinize uyan yatırımlar bulabileceğiniz anlamına geliyor. Aynı zamanda, çok yönlü ve çeşitlendirilmiş, yani daha güvenli bir portföy oluşturmak için yatırımları birleştirebileceğiniz anlamına gelir.

Altın mı, Dolar mı, Euro mu?

Yatırımcıların belki de en çok sordukları sorular arasında, Altın mı Dolar mı, Dolar mı Euro mu gelmekte. En Karlı Yatırım aracımız ile siz de, en iyi yatırım aracı hangisi karar verebilirsiniz. Dün, 1 hafta ve 1 ay şeklinde yatırım yaptığınız emtianın ne kadar kar veya zarar ettirdiğini görebilirsiniz.

Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmeli

Yatırım yapacağınız zaman dikkat etmeniz gereken en önemli detay piyasa şartlarını takip etmek olacaktır. Eğer dolar veya altına yatırım yapıyorsanız düzenli bir takip oluşturmanız yararınıza olacaktır. Günlük dalgalanmaları ve piyasa şartlarını izleyebilirsiniz. Buna göre de uygun bir strateji oluşturabilirsiniz. Altın yatırımı yapacaksanız mutlaka uzun vadeli olacağını unutmayın. Uzun vadede kar elde edebilirsiniz.

Anlık değişimler yaşamaz ve bu sayede yatırımınız daha garantili bir şekilde oluşacaktır.

Dolar yatırımı yapıyorsanız anlık kazanç sisteminden yararlanabilirsiniz. Değişen kura göre yatırımınızı bozabilir veya alımlar yapabilirsiniz. Buda kısa sürede size kar olarak geri dönecektir. Hisse senedi ve tahvil gibi borsa yatırımları da yapabilir ve istediğiniz tutarlara erişim sağlayabilirsiniz.