Japon Yeni JPY

Japon Yeni

14:50:25
20,5178
% 0,0000
* Verilerimiz 30 saniyede bir güncellenmektedir.

1 Japon Yeni Kaç Türk Lirası Hesapla

Japon YeniJPY - Japon Yeni
TRY TRY - Türk Lirası
1 JPY =
20,5178 TRY

Bu ay Japon Yeni Düşer mi? Yükselir mi?

Sonuçları görmek için oy verin!
Japon Yeni Nedir? Geleceği ve Yorumları

1 Yen Kaç TL? Japonya Para Birimi Ne Kadar? JPY/TRY Kuru

Japon Yeni (JPY) Nedir?

Japon Yeni, Japonya'nın ulusal para birimini ifade eder ve JPY olarak kısaltılır. Yen, ABD doları ve eurodan sonra forex piyasasında en çok işlem gören üçüncü para birimidir . Ayrıca USD, euro ve sterlin gibi rezerv para birimi olarak da yaygın olarak kullanılır.

1871'de piyasaya sürülen 1 yen, 5 yen, 10 yen, 50 yen, 100 yen ve 500 yen madeni paralar şu anda kullanımda. Banknotlarla ilgili olarak, en son seri 2004 yılında, şu anda dolaşımda olan 1.000 JPY, 2.000, 5.000 JPY ve 10.000 JPY'lik banknotlarla basıldı.

Japon Yeninin Kökeni ve Tarihi

Yen fikri, 19. yüzyılın sonlarında Meiji hükümeti tarafından oluşturulan ve tüm dünyada ortak bir para biriminin benimsenmesini savunan Japonya ekonomisinin modernizasyon politikasının bir parçasıydı . Avrupa Ondalık Para Sistemine dayalı olarak tasarlanmıştır.

Meiji Restorasyonundan önce, Japonya'nın tüm feodal tımarları, kendi para birimleri olan Hansatsu'yu tutarsız mezhepler koleksiyonunda yayınladılar. 1871 tarihli Yeni Para Birimi Yasası ile kaldırıldılar ve yen yeni kabul edilebilir ondalık para birimi olarak tanıtıldı. Eski Han ilçeler haline getirildi ve darphaneler özel sözleşmeli bankalara dönüştürüldü. Başlangıçta, bankalar, 1882'de para arzının kontrolü üzerinde bir tekel ile Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) kurulmasına kadar para basma hakkını elinde tuttu.

İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana, para birimi savaş öncesi değerinin çoğunu kaybetti. Japon ekonomisini dengelemek için Bretton Woods Anlaşması kapsamında yen döviz kuru 1 USD başına 360 yen olarak belirlendi . Plan 1971'de rafa kaldırıldığında, JPY'nin değeri düştü ve para biriminin dalgalanması onaylandı. Yen, 1973'te ABD doları başına 271 yen gibi yüksek bir seviyeye ulaştı, ardından 1973 petrol krizi nedeniyle bir deflasyon ve değerlenme dönemi izledi ve 1980'de ABD doları başına 227 yen değerine ulaştı.

2008 Ekonomik Krizi Sonrası Japon Yeni

Japon hükümeti rekabetçi ihracata odaklandı ve aşırı ticaret yoluyla JPY için düşük bir döviz kuru tutmayı amaçladı. 1985 Plaza Anlaşması , döviz kurunu 1985 ile 1988 arasında, üç yılda ABD doları başına 239 yen olan ortalamadan 128 yene çıkararak durumu kısaca değiştirdi. 1995'te, ABD'ye göre 80 yen gibi yüksek bir orana yol açtı. ABD doları cinsinden Japonya'nın GSYİH'sinin büyüklüğünü neredeyse ABD'ye benzer bir düzeye yükseltiyor. Ancak o zamandan beri, yenin piyasa değeri önemli ölçüde düştü.

Japonya Merkez Bankası sıfır veya neredeyse sıfır faiz oranı rejimini korurken, Japon hükümeti tarihsel olarak sıkı bir enflasyonla mücadele politikası izliyor. Ancak 2008 Küresel Finansal Krizi'nden sonra deflasyon dalgası tersine döndü.

2013 yılında Japonya Merkez Bankası, Varlık Edinme Politikasını iki yılda 1,4 trilyon dolar uzatacağını açıkladı. BOJ, ülkeyi %2 enflasyon hedefleyerek deflasyondan genişlemeye getirmeyi amaçlıyor. Satış hacmi çok yüksek olduğu için para arzının iki katına çıkması öngörülüyordu.

2018'de CNBC, JPY'nin yılın en iyi performans gösteren para birimleri arasında olduğunu belirtti. Güç açısından ABD dolarını geçeceği tahmin ediliyordu. Japonya'nın 2017'deki başarısı, merkez bankasından gelen likidite, hükümet harcamaları ve ülkenin ihracatına yönelik dünya çapındaki talepten kaynaklandı. ABD dolarının güçlenmesi ve yükselen Japon ekonomisi genellikle yenin değer kazanmasının nedenleri olarak gösteriliyor.

Japon Yeni Neden Değersiz?

Büyük bir ekonomiye sahip Japonya para birimi olan Yen neden değersiz?

Yen'in bu kadar değersiz olması, Japonya'nın ekonomi politikasından kaynaklanan bir durum. Büyük derecede gelişmiş bir ekonomiye sahip olan Japonya, uluslararası güçlü rakipleri ABD, İngiltere vb.. ülkeler arasından ayrışmak için para biriminin değerini bilerek düşük tutmaktadır. Yen'in nu denli düşük olması, ihracatını destekleyen bir faktör olmakta ve ithalata baskı yapıyor.

Japonya Para Birimi Kaç TL?

Bu sebepler ile doğal olarak en çok sorulan sorular arasında, jpy para birimi olan japonya para birimi kaç tl oluyor. Japonya Para biriminin ne kadar olduğunu canlı olarak veriyoruz.

1 Japon Yeni Kaç TL?

1 Japon Yeni fiyatı ne kadar diye baktığımızda, anlık olarak 20,5178 TL'dir.

1 Yen Kaç TL? Japonya Para Birimi (JPY/TRY) Ne Kadar? Grafik Verileri ve Yorumları | Finansmix

Japon Yeni Yorum

Güncel Japon Yeni yorumları ile siz de diğer üyelerimizin Japon Yeni yorumlarını öğrenebilirsiniz. Bu sayfada anlık olarak yorumlaşabilirisiniz. Japon Yeni yükselir mi? Japon Yeni düşer mi? Japon Yeni ne olur, son dakika yorumları bu sayfada.

Anlık Japon Yeni Yorumları (0)

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İlk yorumu yazan siz olun.