Altın Fiyatları

Altın Nedir?
Altın Nedir?

Altın Nedir?

Altın; parlak, metaliktir ve kolayca eriyerek kalıplara, madeni paralara veya mücevherlere dönüştürüle bilinir. Paslanma veya çürüme yapmaması artısıdır. Peki ama altın hangi sebeple hem bizim gözümüzde, hem de gerçekte küresel bir değer ve değişim aracı olarak bu kadar değerli?

Yatırım olarak Altın kervanına atlamadan hemen önce, altınla ilgili coşkuya bir son verelim ve öncelikle altına yatırım yapmanın bazı temel sorunları olmasının nedenlerini inceleyelim.

Altınla ilgili en temel problem, petrol veya buğday gibi diğer emtialardan farkı, tükenmemesi veya tüketilmemesidir. Altın çıkarıldıktan sonra dünyada farklı formlarda olsa bile kalır. Öte yandan bir varil petrol, arabanızın benzin deposunda veya bir uçağın jet motorlarında harcanan gaz ve diğer ürünlere dönüştürülür. Tahıllar, bizim ve hayvanlarımızın yediği yiyeceklerde tüketilir. Altın ise mücevhere dönüştürülür, sanatta kullanılır, kasalarda kilitli külçelerde saklanır ve çeşitli amaçlarla kullanılma amacının ötesine geçmez.

Altının nihai hedefi ne olursa olsun, kimyasal bileşimi değerli metalin tüketilemeyeceği şekildedir ve kalıcıdır. Bu nedenle, petrol ve tahıl vb. emtialar için yapılabilecek arz/talep argümanı altın için pek geçerli değil. Başka bir deyişle, metale olan talep kurusa bile arz ancak zamanla artacaktır. Anlık altın fiyatları için doğru adrestesiniz.

Canlı altın alım satım fiyatlarını yayınladığımız bu sayfadan canlı altın verilerini takip edebilir, yatırım yaptığınız emtialar hakkında fikir alış verişinde bulunabilirsiniz.

Altın, atom numarası 79 ve kimyasal sembolü AU olan metalik bir elementtir. AU, 'parlayan şafak' anlamına gelen Latince aurum'dan gelir.

Periyodik element tablosunda altın bir 'geçiş metali' olarak anılır ve aynı zamanda değerli metaller olarak adlandırılanlardan biridir. Geçiş metalleri, genellikle parlak olmaları, iletken ve dövülebilir olmaları ve bileşik oluşturma eğilimi göstermeleri bakımından özeldir.

Metrik sistemi kullanmamıza rağmen, altının ağırlığı genellikle troy ons (1 troy ons = 31.1034768 gram) olarak bildirilir. Tüketiciler altın satın aldıklarında, bunu karat cinsinden ölçülen "saflığına" göre yaparlar. Bu ölçünün keçiboynuzu kelimesinden geldiğine inanılıyor, çünkü keçiboynuzu ağacının tohumları, görünüşe göre eski altın pazarlarında teraziyi dengelemek için kullanılıyordu.

Karat, bir nesnedeki altın yüzdesini ifade eder.

24 ayar = %100 altın ve 18 ayar = %75 altın.

Anlık Altın Yorum
Anlık Altın Yorum

Anlık Altın Yorum

Web sitemiz üzerinden her emtia için olduğu gibi, altın fiyatları canlı şekilde kullanıcılarımızın anlık altın yorumlarına erişebilir, sizde anlık altın hakkındaki yorumlarınızı yazabilirsiniz. Ayrıca elinizdeki emtianın ne kadar ettiğini hesaplamak için altın hesaplama sayfamızı kullanabilirsiniz.

Altın Neden Her Zaman Değerliydi?

Finansal bir yatırım olarak altın hakkında çok sayıda makale var, bu yüzden burada altının sosyal ve psikolojik yönlerine odaklanıyoruz. Bazı insanlar altının gerçek bir değeri olmadığını, artık geçmişin parasal niteliklerini taşımayan barbar bir kalıntı olduğunu iddia ediyor. Modern bir ekonomik ortamda kağıt paranın tercih edilen para olduğunu iddia ediyorlar; altının tek değeri mücevher yapmak için kullanılan bir malzemedir. Yelpazenin diğer ucunda, altının, yatırımcıların portföylerinde tutmasını benzersiz ve gerekli kılan çeşitli içsel niteliklere sahip bir varlık olduğunu iddia edenler var.

Yatırımcıların, bu yatırımları yapmak için araç yaptıkları kadar, altına yatırım yapmak için de birçok nedeni olduğuna inanıyorlar Çoğu kişi, altının tüm bu nedenlerle her zaman bir değeri olduğu konusunda hemfikirdir. Dekoratif mücevherlerin bir bileşeni, bazen bir para birimi ve bir yatırım olarak. Ancak bu somut değerlere ek olarak, altının kesin olarak tespit edilmesi daha zor olsa da aynı derecede gerçek olan bir başka özelliği daha ekleyeceğiz: gizemi. Altının çekiciliğinin bir kısmı, çekiciliğinin gizemidir.

Finans ve yatırım dünyasında, genellikle "gizem" kelimesinin etrafında sessizce dolaşmayı severiz. Yine de, çoğu disiplinde olduğu gibi, hem bilime hem de sanata ve hatta gizeme her zaman bir yer vardır.

Altın Fiyatını Ne Yönlendiriyor?

Günümüzde altın sadece yatırım amacıyla ve mücevher yapımında değil, aynı zamanda bazı elektronik ve tıbbi cihazların imalatında da rağbet görmektedir. Altın (Mart 2021 itibariyle) ons başına 1.700 doların üzerindeydi ve Eylül 2020'ye göre 300 dolardan fazla düşerken, 50 yıl önce görülen 100 doların altındaki seviyelerden hala önemli ölçüde yükseldi.

Bu değerli metalin fiyatını zaman içinde hangi faktörler artırıyor. Ülkelerin Merkez bankaları rezervlerinde, nakit para ve altın bulundurmaktadır. Merkez bankaları para rezervlerini çeşitlendirdikçe, biriktirdikleri kağıt para birimlerinden altına geçtiklerinde altın fiyatı yükseliş gösterir.

Bloomberg, küresel merkez bankalarının ABD'nin altın standardını 1971'de terk etmesinden bu yana en fazla altını satın aldığını ve 2019 rakamlarının 2018'in 50 yıllık rekorundan mütevazı bir şekilde düştüğünü bildirdi. Dünya Altın Konseyi'ne göre, Türkiye 2019'da  en büyük altın alıcısıydı ve onu Rusya, Polonya ve Çin izledi. Toplamda, hükümetler 2018'de satın alınan 656 tondan mütevazı bir düşüşle 2019'da toplam 650 ton altın satın aldı ve hala 50 yılda görülmeyen en yüksek seviyelerin yakınında. Altının fiyatı genellikle ABD dolarının değeriyle ters orantılıdır diyebiliriz. Metal dolar cinsindendir.

Diğer her şey eşit olduğunda, daha güçlü bir ABD doları, altının fiyatını daha düşük ve daha kontrollü tutma eğilimindeyken, daha zayıf bir ABD doları, artan talep yoluyla altının fiyatını muhtemelen yükseltir (çünkü dolar daha zayıfken daha fazla altın satın alınabilir). Sonuç olarak, altın genellikle enflasyona karşı bir korunma aracı olarak görülür. Enflasyon, fiyatların yükseldiği ve aynı şekilde doların değeri düştükçe fiyatların yükseldiği zamandır. Enflasyon yükseldikçe altın fiyatları da yükseliyor.

Altın Standardı Nedir?

Altın standardı, hükümetin para biriminin sabit olduğu ve serbestçe altına dönüştürülebildiği sabit bir para rejimidir. Aynı zamanda, altının veya altın için banka makbuzlarının ana değişim aracı olarak hareket ettiği serbest rekabete dayalı bir para sistemine de atıfta bulunabilir; veya bazı veya tüm ülkelerin döviz kurlarını bireysel para birimleri arasındaki nispi altın paritesi değerlerine göre sabitledikleri bir uluslararası ticaret standardına.

Altın Standardı Nasıl Çalışır?

Altın standardı, bir ülkenin para biriminin veya kağıt parasının doğrudan altına bağlı bir değere sahip olduğu bir para sistemidir. Altın standardı ile ülkeler kağıt parayı sabit bir miktar altına çevirmeyi kabul etti. Altın standardını kullanan bir ülke, altına sabit bir fiyat koyar ve bu fiyattan altın alıp satar.

Bu sabit fiyat, para biriminin değerini belirlemek için kullanılır. Örneğin, ABD altının fiyatını ons başına 500 dolar olarak belirlerse, doların değeri ons altının 1/500'ü olacaktır. Altın standardı zaman içinde belirsiz bir tanım geliştirdi, ancak genellikle desteklenmeyen itibari paraya dayanmayan herhangi bir emtia bazlı para rejimini veya yalnızca hükümet insanları onu kullanmaya zorladığı için değerli olan parayı tanımlamak için kullanılır. Ancak bunun ötesinde, büyük farklılıklar var.

Bazı altın standartları yalnızca fiziksel altın sikke ve külçelerin veya külçenin fiili dolaşımına dayanır, ancak diğerleri diğer emtia veya kağıt para birimlerine izin verir. Yakın zamandaki tarihsel sistemler, yalnızca ulusal para birimini altına çevirme yeteneği verdi, böylece bankaların veya hükümetlerin enflasyonist ve deflasyonist yeteneklerini sınırladı.

Son Dakika Altın Fiyatları
Son Dakika Altın Fiyatları

Son Dakika Altın Fiyatları

Altın fiyatları anlık olarak değişmekte, içinde bulunduğumuz ekonomik koşullar sebebi ile altının fiyatları her an değişkenlik söz konusu. Son dakika altın fiyatları ile Finansmix'de doğru adrestesiniz.

Altın Fiyatları Canlı

Finansmix'de canlı altın fiyatları bugün 30 saniye aralıklar ile dakika altın fiyatları canlı şekilde sunulmaktadır. Ayrıca kullanıcılarımızın son dakika tüm altın fiyatları yorumları ile güncel canlı altın yorumlarına erişin. Altın fiyatları son dakika verileri sizler ile. Altın fiyatları bugün canlı verileri, an itibariyle altın fiyatları ve altın kuru yorumları için sayfamızı ziyaret ettiğiniz için teşekkürler.