İsviçre Frangı CHF

İsviçre Frangı

02:48:35
35,6870
% 0,0001
* Verilerimiz 30 saniyede bir güncellenmektedir.

1 İsviçre Frangı Kaç Türk Lirası Hesapla

İsviçre FrangıCHF - İsviçre Frangı
TRY TRY - Türk Lirası
1 CHF =
35,6870 TRY

Bu ay İsviçre Frangı Düşer mi? Yükselir mi?

Sonuçları görmek için oy verin!
İsviçre Frangı Nedir? Geleceği ve Yorumları

1 İsviçre Frangı Kaç TL? İsviçre Kronu Ne Kadar? CHF Kaç Para

İsviçre Frangı (CHF) Nedir?

İsviçre Frangı, İsviçre'nin ulusal para birimini ifade eder ve ISO kodu CHF ile temsil edilir. Mayıs 1850'de resmi olarak İsviçre'nin para birimi olarak tanındı ve sayısız üye devlet tarafından sağlanan birçok para biriminin yerini aldı.

İsviçre 26 üye ülkeden oluşur ve dört ulusal dili Almanca, İtalyanca, Fransızca ve Romanşçadır. İsviçre frangı, ülkeyi birleştiren özelliklerden biridir. 1848 İsviçre Federal Anayasası, yalnızca federal hükümetin CHF çıkarabileceğini şart koşuyordu.

İsviçre frangı, şu anda dolaşımda olan 5, 10 ve 20 sentlik ve 0,5, 1, 2 ve 5 franklık madeni paralarla 100 sentten oluşuyor. 10 CHF, 20 CHF, 50 CHF, 100 CHF, 200 CHF ve 1.000 CHF cinsinden banknotlar da mevcuttur.

1798 yılına kadar, yaklaşık 75 kuruluş İsviçre'de madeni para bastı ve farklı mezhepler, ağırlıklar ve parasal yapılarda dolaşımda 860 farklı para birimine yol açtı. Bazı para birimleri, diğerleri arasında Bern, Basel, Zürih ve Cenevre'den taler içeriyordu.

1798'de Helvetik Cumhuriyeti, Bern thaler'ine dayanan ve altı gram ve dörtte üç saf gümüş ağırlığına eşdeğer yeni bir parasal yapı benimsedi. Frangı, Helvetik Cumhuriyeti 1803'te sona erene kadar dolaşımda kaldı, ancak Reform İsviçre Konfederasyonu'nun birkaç üye devletinin para birimleri için bir temel olarak kaldı.

1848'de, yeni İsviçre Federal Anayasası, ülkede para basmasına izin verilen tek kurumun federal hükümet olacağını belirtti. Federal Meclis tarafından 7 Mayıs 1850'de çıkarılan ilk federal para yasası, frangı İsviçre'de bir para birimi olarak tanımladı. İsviçre frangı ve Fransız frangı aynı anda kullanılmaya başlandı.

Latin Para Birliği, 1865 ile 1920'ler arasında İsviçre, Fransa, Belçika ve İtalya tarafından kuruldu. Dört ülkenin para birimlerinin değerleri gümüşün değerine bağlıydı. Bretton Woods döviz kuru planı İsviçre Frangı'nı içeriyordu. Sistem, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra geliştirildi ve 1970'lerin başına kadar devam etti. 2000 yılının Mayıs ayına kadar CHF döviz kuru altın fiyatına bağlıydı.

İsviçre Merkez Bankası'nın uzun süredir devam eden sıfır enflasyon politikası ve İsviçre'nin siyasi bağımsızlığı, CHF'yi son derece güçlü ve istikrarlı bir para birimi haline getiriyor. Avrupa borç krizinin patladığı 2008'de olduğu gibi, siyasi ve ekonomik çalkantı dönemlerinde değer kazanıyor. Bu nedenle, CHF'ye güvenli liman statüsü verilir . Ancak, rezerv para birimi olarak kabul edilmez.

İsviçre Ulusal Bankası (SNB) Eylül 2011'de döviz piyasalarına müdahale ile birlikte CHF'nin euro karşısında değerini düşürmek için faiz oranlarının düşürülmesiyle ilgili aktif bir politika başlattı. Aralık 2014'te SNB, negatif faiz oranları politikası benimsedi , ancak para birimi güçlenmeye devam etti. İsviçre hisse senetleri keskin bir şekilde düşerken, İsviçre frangı birkaç yatırımcı ve şirketi silerek birkaç dakika içinde euro'ya kıyasla yaklaşık %30'a yükseldi.

Yatırımcılar ve ekonomistler, başlangıçta SNB'nin politikayı uygulamaya yönelik eylemine ve önceden haber vermeksizin çıpayı geri çekme kararına şiddetle karşı çıktılar. Eylemleri İsviçre'de de tartışmalıydı. Yaygın dış inceleme ve SNB'de alınacak önlemlere verilen iç destek sayesinde banka, geleneksel müdahaleci olmayan duruşuna döndüğünü duyurdu.

İsviçre frangı döviz piyasasında ve vadeli işlem piyasasında düzenli olarak işlem görmektedir . En popüler olarak avroya karşı işlem görür, ancak aynı zamanda ABD doları, İngiliz sterlini ve Japon yeni ile de değiştirilir. İsviçre, yatırımcılara düşük faizli bir ortam sağlayarak, yatırımcıların düzenli olarak CHF cinsinden borç almalarını ve yüksek getirili varlıklara ve dünyadaki diğer para birimlerine yatırım yapmalarını sağlar.

1 İsviçre Frangı Kaç TL?

1 İsviçre Frangı fiyatı ne kadar diye baktığımızda, anlık olarak 35,6870 TL'dir.

1 İsviçre Frangı Kaç TL? İsviçre Kronu Ne Kadar? CHF Kaç Para? | Finansmix

İsviçre Frangı Yorum

Güncel İsviçre Frangı yorumları ile siz de diğer üyelerimizin İsviçre Frangı yorumlarını öğrenebilirsiniz. Bu sayfada anlık olarak yorumlaşabilirisiniz. İsviçre Frangı yükselir mi? İsviçre Frangı düşer mi? İsviçre Frangı ne olur, son dakika yorumları bu sayfada.

Anlık İsviçre Frangı Yorumları (0)

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İlk yorumu yazan siz olun.