Hisse Ortalama Hesaplama

Hisse senedi ortalama hesabı yapmak için, satın aldığınız senetlerin alış fiyatı ile lot miktarını ilgili alana girin ve ekleye basın. Tüm lot adetlerini ve fiyatları girdikten sonra "Ortalama Hesapla" butonuna tıklayın.

Hisse Senedi Ortalama Hesaplama

Satın aldığınız hisse senetlerini ortalamasını, tek tek alış fiyatı ve lot adeti ile birlikte hesaplamanız gerekmektedir. Hisse senedi ortalama nasıl hesaplanır diye merak ediyorsanız bunu manuel yapmanıza gerek yok. Hisse ortalama hesaplama programı ile otomatik olarak yapabilirsiniz.

Hisse Maliyet Düşürme Hesaplama

Yine de hisse senedi ortalama maliyet düşürmek için hesaplama nasıl yapılır merak ediyor iseniz bunu size bir örnek ile anlatalım. Alım yaptığınız hisselerin kademeli şekilde ortalamasını şu şekilde bulabilirsiniz:

Elinizde farklı zamanlarda aldığınız 100 lot olduğunu düşünelim. Bu hisselerin 50 lotunu 250 TL kalan 50 lotuda 180 TL'den aldığınızı varsayalım. İlk yapmanız gereken: hisselerin toplam maliyetini hesaplamaktır.

  • 50x250= 12.500 TL
  • 50x180= 9.000 TL

Toplam Hisse Lot Fiyatı: 21.500 TL

Son olarak da 21.500 TL'yi elimizdeki toplam hisse miktarına bölüyoruz. 21.500/100=215 formülü ile toplam hisse alım ortalamanız 215 TL.

Bu hesabı bilmeniz önemli zira elinizdeki hisse senedi maliyetini, hisse senedi düşüşlerde alım yaparak ortalama düşürebilir ve karda mısınız yoksa zararda mı bulabilirsiniz.

Hisse Ortlama Hesaplama
Hisse Ortlama Hesaplama