Site Kuralları | Finansmix

Web Sitemizi kullanırken uymanız gereken kurallar aşağıdaki gibidir.

1- Site kuralları, sitenin içeriğine yönelik paylaşımlar yapılmasını, site iç huzurunun sağlanmasını, kişi hak ve hürriyetlerinin ihlal edilmemesini, site kullanımının üyeler arasında sulh ve adil şekilde sürdürülmesini amaçlamaktadır. Bu kurallar ilgili kanunlar dâhilinde olanlar hariç tamamen site yönetimi inisiyatifindedir. Yani tartışmaya açık değildir. Bu sebepten yorum bölümünde site, site yöneticileri ve yönetimi ile ilgili her türlü eleştiri paylaşmak yasaktır. Site, site yöneticileri ve site yönetimi ile ilgili her türlü şikâyet, eleştiri ve öneri, geri bildirim bölümünden yapılmalıdır.

2- Sitenin dili Türkçedir. Yorumlar anlaşılır bir şekilde Türkçe ile yazılmalıdır. Yorumlarda sözcükleri uzatmak, standart dışı karakterler kullanmak yasaktır. Aynı yorum/içerik üst üste paylaşılamaz. Yorum yazarken tamamını büyük harf yazmak kaba bir ifade anlamına geleceği için yorumlarınızı küçük harf kullanarak yazınız.

3-Siyasi veya dini içerikli sohbet, konuşmalar veya propaganda, Türk Ceza Kanununa göre suç kapsamına giren davranış ve paylaşımlar, müstehcen içerikli, telif hakkıyla korunan, korsan sanat, ahlaka aykırı ve küfürlü, argo kabul edilebilecek, hakaret/aşağılayıcı nitelikte, aşırı laubali, saldırı amaçlı veya genel olarak çirkin kabul edilen, içeriği boş ve alakasız yazı/görsel yazılamaz ve paylaşılamaz.

4- Paylaşımlar genellikle site içeriği ve piyasalar ile ilgili olmalıdır. Bu amaç doğrultusunda, site içeriğini belli konular ile sınırlama konusunda da üyelere uyarı ve engelleme yapabilir. Site, üyeler katılımı ve paylaşımı kendi özgür iradeleriyle yaptıklarından, site kurallarına uymayan üyelere, üyelik ve hizmet sağlamak zorunda değildir. Site içeriğinden ziyade sohbet içerikli paylaşımlar yapan üyelikler uyarılabilir veya engellenebilir.

5- 5651 Sayılı Kanun’un 8. maddesi ve Türk Ceza Kanunu’nun 125. maddesi gereğince, her üye yaptığı paylaşımdan tamamen kendisi sorumludur. Sitemiz, üyelerimizin sağladığı içerikten dolayı sorumlu tutulamaz. Suç kapsamına giren (yanıltıcı veya kopya içerik gibi) hallerde, içerik kaldırılmasıyla ilgili sitemize geri bildirim yolundan yapılan başvurular halinde, sitemizin içerik kaldırma hakkı saklıdır.

6- Herhangi bir yol ile reklam yapmak yasaktır. Başka site veya sayfalara üye veya ziyaretçi toplamak için yazılan tanıtım ve reklam mahiyetinde yazılar ve yorumlar yasaktır. Site içerisinde finansmix.com sayfaları dışında, herhangi bir sitenin, program veya uygulamanın linkinin verilmesi ya da isminin anılması, reklam anlamına gelebileceği ve güvenli olmayan içerik olabileceği gerekçesiyle yasaktır.

7- Üye olurken üye ismi olarak siyasi, dini, üçüncü kişiler ve kurum ve kuruluşlarla ilgili, ahlak dışı üye ismi seçmek yasaktır. Bu gibi durumlarda, site yönetimi üyeliği iptal etmeden önce üye, üyelik ismi değişikliği için site yönetimine başvurulabilir. Kişisel Görüş ve Yorum bölümünde ve kullanıcı resminde tahrik edici, yasa dışı, hakaret içeren veya küçük düşürücü, ahlaksız, siyasi veya dini amaçlı ve içerikli yazı/görsel paylaşmak ve reklam yapmak yasaktır.

8- Aynı kişinin birden fazla isimle üye olduğu ve/veya giriş yaptığı tespit edilmesi durumunda, site yönetimi kişinin üyeliklerini veya yorumlarını silme ve siteye girişini yasaklama hakkına sahiptir. Üyeler kendi bilgilerini (şifre, E-posta, kullanıcı adı vb.) korumakla sorumludurlar. Üyeler bir başka üyenin veya üçüncü bir kişinin kişisel veya özel bilgilerini diğer bir üye ile veya alenen paylaşamaz. Siteden uzaklaştırılan bir üyenin yeniden üye olarak kabul edilip edilmemesi site yönetiminin inisiyatifindedir.

9-Yorumlarda üyelerin kendilerinin veya üçüncü bir kişinin kişisel bilgilerinin (açık isim bilgisi, telefon numarası, açık adres vb.) paylaşması yasaktır.

10- Site içi huzurunu bozan, devamlı ikinci şahıslar ile münakaşa yaşayan, tahrik edici eleştiriler yapan üyelerin üyelikleri değerlendirmeye alınıp kapatıla bilinir. Yorumların münakaşaya dönüşmesi ve sürdürülmesi, uygun içerikli olmayan her türlü yorum uyarılmaksızın engellenme sebebidir. Rahatsız edici ve uygun olmayan yorumlara yapılması gereken uyarı için site yönetimine geri bildirim veya ilgili yorumun sağ tarafında bulunan (Menü) menüden şikâyet gönderebilirsiniz. Türk Ceza Kanunu’na göre suç kapsamına giren başvurularda 5651 Nolu Kanun gereğince 2 gün içerisinde incelenir ve yayından kaldırılma yanında uyarı/engel işlemleri yapılır.

11- Kurallara aykırı bir durum görüldüğünde, diğer üyelerin konuya dâhil olması, münakaşaya dönüşmeye sebebiyet verdiğinden, bu gibi durumların yalnızca site yönetimine bildirilmesi yoluyla giderilmesi gerekmektedir. Üyelerin aykırı duruma dâhil olması, site iç huzurunu bozduğundan dolayı kural ihlalidir.

12- Sitenin işleyiş ve kuralları konusunda katılımcıları sürekli bilgilendirmek site yöneticilerinin görevi değildir. Üyeler bu kuralları okuyup uymak zorundadır. Kurallar zaman içinde değişiklik gösterebilir.

13- Üyeler yorumların silinmesini talep edemezler. Üyeler bunun farkındalığıyla yorumlarını yazmalıdırlar. Yorumların tamamen silinmesi söz konusu olmamakla beraber, kural ihlali olsun olmasın yorumların silinmesi (üyelerin göremeyeceği yere alınması) sadece site yönetiminin gerekli gördüğü durumlarda yapılır. Üyelikleri iptal edilen üyelerin yorumlarının ve üyeliklerinin silinip silinmemesi site yönetiminin inisiyatifindedir.

14- Üyelerin yıldız sayılarının hesaplanması; diğer üyelerin yorumlara verdiği -+ puanlar, üyelik tarihi, yorum sayıları vb. kriterlere göre otomatik olarak hesaplanmaktadır. Yıldızlar otomatik olarak belirli zamanlar içinde bu kriterlere göre güncellenerek artıp azalabilir. Yıldız sayısının fazla olması üyenin site içerisindeki tecrübesini gösterir ancak yatırım konusunda uzman olduklarını asla göstermez.

15- finansmix.com ile ilgili şikâyet ve öneriler için geri bildirim bölümü kullanılmalıdır. Yorumlar bölümü şikâyet ve öneriler için uygun olmamakla beraber bu gibi durumlar uyarı almanıza ve yorumunuzun otomatik olarak silinmesine neden olabilir. Gelen tüm öneri ve şikâyetler değerlendirilmeye alınacak olup gelen bildirimlerin çoğunun yanıtı yorum kurallarında yer alacağı için tek tek yanıtlanmayabilir. Yanıtlanıp yanıtlanmaması site yönetimi inisiyatifindedir. Ayrıca geri bildirimlerinize verdiğimiz yanıtlar kayıt olduğunuz E-posta adresinize gönderilecektir.

16- Yorum kısmında Grafik Ekleme özelliği sadece teknik ve yatırımla alakalı grafikler için kullanılmalıdır. Konu dışı grafik paylaşımı uyarı ve uzaklaştırma almanıza neden olabilir. Grafik ekleme özelliği sadece en az 1 yıldızlı ve profili doğrulanmış üyelere açıktır.

17- Yargıya intikal edebilecek yorumların IP adreslerinin ve üyelik kayıt bilgilerinin gerekli merciiler ile paylaşılması konusunda site yönetiminin hakkı saklıdır.

18- Site üyelerinin site içeriğiyle doğrudan ilişkisi olmayan ve site dışından tanışık olduğu kişilerce, sitede (tanışık oldukları belirtilmeden) koşulsuz desteklenmesi durumunda, oluşan yapay destek, desteklenen üyeye yapay bir popülarite sağladığı ve bu durum diğer üyeler için yanıltıcı ve gerçekçi olmayan bir etki oluşturduğundan, site yönetimi tarafından engellenebilir. Bunun tespiti ve kararı site yönetimi inisiyatifindedir.

19- Site kurallarına uymayan veya site huzurunu bozan üyelerin üyelikleri sebep göstermeksizin engellenir. Tüm üyeler bu kurallara uymayı ve uymadıkları takdirde yaptırımlarını kabul etmiş sayılır. Kurallara uyulmaması halinde ilgili üyeliklerin hesapları site yönetimi tarafından geçici veya sürekli olarak kapatılır. Üyelik ceza veya iptaline karşı yorumlar bölümünden yapılan itirazlar site huzurunu bozması nedeniyle yasaktır. Kurallar zaman içerisinde değişiklik gösterebilir ve kurallara eklendikleri andan itibaren geçerlidir.

20- Tüm bu kurallar, diğer üyeler ve üçüncü kişi ve kurumlar için olduğu kadar site yönetimine yönelik yapılan davranışlar için de geçerlidir. Bu kurallar tüm üyeler için bağlayıcı niteliktedir.

21- Bu gibi durumlarla karşılaşmanız durumunda lütfen detaylı bilgiler ile geri bildirim ile site yönetimine bildiriniz.