İngiliz Sterlini GBP

İngiliz Sterlini

11:00:34
41,7711
% 0,0047
* Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı bulunmamaktadır.

1 İngiliz Sterlini Kaç Türk Lirası Hesapla

İngiliz SterliniGBP - İngiliz Sterlini
TRY TRY - Türk Lirası
1 GBP =
41,7711 TRY

Bu ay İngiliz Sterlini Düşer mi? Yükselir mi?

Sonuçları görmek için oy verin!
İngiliz Sterlini Nedir? Geleceği ve Yorumları

İngiliz Parası Kaç TL? İngiliz Sterlini Alış Satış Fiyatı Ne Kadar?

İngiliz Sterlini (GBP) nedir?

İngiliz Sterlini, Man Adası, Birleşik Krallık, Güney Sandwich Adaları, Cebelitarık, Güney Georgia ve Britanya Antarktika Bölgesi'nin ulusal para birimini ifade eder. Sürekli kullanımda olan en eski para birimidir. Sterlin veya pound olarak da bilinir ve GBP olarak kısaltılır.

GBP, forex piyasasında en yaygın olarak değiştirilen dördüncü para birimidir. ABD doları, Japon Yeni, Euro ve Çin Yuanı ile birlikte para birimleri, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) münhasır çekme haklarının değerini ölçen bir sepet oluşturur.

İngiltere Merkez Bankası sterlin basar, kendi banknotlarını basar ve Kuzey İrlanda ve İskoçya'daki özel bankaların banknot ihracını kontrol eder. Diğer yargı bölgeleri tarafından ihraç edilen sterlin notları İngiltere Bankası tarafından yönetilmez.

Şu anda, dolaşımda dört banknot banknot var – 5, 10, 20 ve 50 GBP. Polimer baskılı notlar 5 GBP, 10 GBP ve 20 GBP içerir. Madeni paralar 1, 2, 5, 10, 20 ve 50 peni, 1 GBP ve 2 GBP olarak gelir. 100 peni 1 pound'a eşittir.

İngiliz Sterlini Tarihi

Sterlin adı, denge ve ağırlığa karşılık gelen Latince "libra" kelimesinden türetilmiştir. İngiltere Merkez Bankası, pound banknotlarını ilk olarak 300 yıldan daha uzun bir süre önce çıkardı ve banknotlar yıllar içinde çeşitli değişiklikler geçirdi. Pound madeni para ilk olarak 1489'da Henry VII'nin yönetimi sırasında ortaya çıktı. Pound banknotları İngiltere'de 1694'te, İngiltere Bankası'nın kurulmasından kısa bir süre sonra dolaşmaya başladı ve banknotlar orijinal olarak el yazısıyla yazılmıştı. Pound, ondalık sistemin tanıtıldığı 1971 yılına kadar karmaşık peni ve şilin şemasında çalıştı.

Madeni para basımı 1660 yılında mekanize edildi ve para kırpmayı ortadan kaldırmaya yardımcı olmak için tasarımına yan yazı gibi özellikler eklendi. Avrupa'nın geri kalanının çoğu zaten ortak bir para birimi olarak avroyu kullanıyor olsa da, GBP bugün bağımsız olarak var olmaya devam ediyor.

Birleşik Krallık, diğer para birimleri arasında 1971'de İngiliz Sterlini'nin serbestçe dalgalanmasına izin verdi. Böyle bir karar, piyasa faktörlerinin para biriminin değerine yapay mandallardan ziyade karar vermesine izin verdi. Birleşik Krallık, 1990 yılında İngiliz sterlini değerini deutsche markına bağlamayı düşündü, ancak kısa süre sonra bu düşünceden vazgeçti. 2002'de euro, Avrupa Birliği üye ülkelerinin çoğunun ortak para birimi haline geldikten sonra, Birleşik Krallık onu takip etmemeyi seçti. Bunun yerine, Birleşik Krallık ulusal para birimi olarak GBP'yi korudu.

Sterlin ve Para Politikası

İngiltere Bankası, İngiltere hükümeti tarafından para arzını düzenleyerek İngiliz sterlini para politikasını belirleme yetkisine sahiptir. Galler ve İngiltere'de banknot ihracını kontrol eder ve Kuzey İrlanda ve İskoçya'daki yedi onaylı banka tarafından ihraç edilen banknotların akışını kontrol eder.

Kuzey İrlanda ve İskoçya'da ayrı ihraççılar tarafından basılan banknotların yanı sıra, Kraliyet Darphanesi , tüm Birleşik Krallık madeni paralarını ve diğer ulusların madeni paralarını da basar. Bağımsız bir kuruluş olan Kraliyet Darphanesi, Hazine'ye aittir.

Birleşik Krallık Kraliyet Bağımlılıklarında, İngiltere Bankası Jersey poundunu, Manx poundunu ve Guernsey poundunu yönetmez ve ayrı olarak dağıtılır. Bununla birlikte, ulusal hükümetleri tarafından belirli bir döviz kurunda tutulurlar ve İngiltere Bankası notları adalarda kullanımda kalır ve bir tür yasal olarak tanınan bir tür para birliği yaratır.

100 Sterlin Kaç TL?

Hızlıca hesaplamak için https://finansmix.com/canli-doviz/10000-gbp-ne-kadar adresini tıklayınız.

1 pound kaç tl veya ingiliz parası kaç tl diye merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. Pound TL anlık fiyatı grafik verileri ile sizlerle.

1 İngiliz Sterlini Kaç TL?

1 İngiliz Sterlini fiyatı ne kadar diye baktığımızda, anlık olarak 41,7711 TL'dir.

İngiliz Parası Kaç TL? İngiliz Sterlini Alış Satış Fiyatı Ne Kadar? 1 Pound kaç TL? Grafik Verisi | Geçmiş Fiyatları | Finansmix

İngiliz Sterlini Yorum

Güncel İngiliz Sterlini yorumları ile siz de diğer üyelerimizin İngiliz Sterlini yorumlarını öğrenebilirsiniz. Bu sayfada anlık olarak yorumlaşabilirisiniz. İngiliz Sterlini yükselir mi? İngiliz Sterlini düşer mi? İngiliz Sterlini ne olur, son dakika yorumları bu sayfada.

Anlık İngiliz Sterlini Yorumları (0)

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İlk yorumu yazan siz olun.