Çin Yuanı CNY

Çin Yuanı

20:11:28
4,5456
% -0,0025
* Verilerimiz 30 saniyede bir güncellenmektedir.

1 Çin Yuanı Kaç Türk Lirası Hesapla

Çin YuanıCNY - Çin Yuanı
TRY TRY - Türk Lirası
1 CNY =
4,5456 TRY

Bu ay Çin Yuanı Düşer mi? Yükselir mi?

Sonuçları görmek için oy verin!
Çin Yuanı Nedir? Geleceği ve Yorumları

1 Çin Yuanı Kaç TL? CNY/TRY Ne Kadar? | Finansmix

Çin Yuanı Nedir?

Çin yuanı renminbi (basitleştirilmiş Çince: 人民币) veya 'halkın para birimi' anlamına gelen CNY, Çin Halk Cumhuriyeti'nin resmi para birimidir. 'Renminbi' terimi para biriminin adını belirtirken 'yuan' Çin para biriminin temel birimini ifade eder. Renminbi'nin sembolü ¥'dir. Japon yeni (JPY) ile paylaşıldığı için CN¥ bazen Çin yuanı renminbisini yenden ayırmak için kullanılır.

1948'de tanıtılan renminbi, RMB olarak kısaltılmıştır, ancak resmi bir para birimi kodu değildir. Hong Kong'da bulunan ve Çin para birimini serbest dalgalanan oranlarda ticaret yapan piyasalar, başka bir resmi olmayan kod olan CNH'yi kullanır. RMB, dünya çapında en çok işlem gören sekizinci para birimi olurken, dünyanın en çok tutulan rezerv para birimlerinden biri olarak hareket eder.

Bir yuan (Çince: 元) on jiao'ya (Çince: 角) bölünür ve bir jiao ayrıca 10 fen'e (Çince: 分) bölünebilir. Çin para biriminin banknotları, Çin Merkez Bankası, Çin Halk Bankası (PBOC) tarafından 10 para biriminde verilir: ¥0.1, ¥0.2, ¥0.5, ¥1, ¥2, ¥5, ¥10, ¥20, ¥ 50 ve ¥100. Renminbi madeni paraları 6 mezhepte gelir: ¥0.01, ¥0.02, ¥0.05, ¥0.1, ¥0.5 ve ¥1.

Ekonomi

Çin Halk Cumhuriyeti, toplam gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) yaklaşık yüzde 52'sini oluşturan hizmet sektörü ile pazar odaklı bir ekonomiye sahiptir.

2020'de Çin, nominal GSYİH açısından ikinci en büyük ulusal ekonomiydi ve ülkenin GSYİH'sinin 14 trilyon ABD dolarının üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin 2028 yılına kadar nominal GSYİH açısından dünyanın en büyük ekonomisi olacağı tahmin ediliyor.

Çin Halk Cumhuriyeti, dünyanın en büyük ikinci mal ithalatçısı olurken, en büyük mal üreticisi ve ihracatçısıdır.

İhracat ürünleri arasında tekstil, çelik, demir, tıbbi ekipman, veri işleme, elektrikli eşyalar ve diğer makineler yer alıyor.

İthalat ürünleri ise plastikler, metal cevherleri, organik kimyasallar, petrol ve mineral yakıtlar ve tıbbi ekipmanlardır.

2020'de Çin, yüzde 4 olarak tahmin edilen işsizlik oranıyla 778 milyon işçiyle dünyanın en büyük işgücü olarak yer aldı.

Çin hükümeti ekonomik reformlarına 1978'de başladığından beri Çin, 30 yılda ortalama yüzde 10'luk büyüme oranlarıyla küresel olarak en hızlı büyüyen büyük ekonomi oldu.

Dünyanın en rekabetçi 10 finans merkezinden dördü, Şanghay, Hong Kong, Pekin ve Shenzhen, Çin Halk Cumhuriyeti'ne aittir.

Dünyanın en büyük 10 borsasından üçü, Şanghay, Hong Kong ve Shenzhen, Çin'de bulunuyor.

2020'de Fortune Global 500'deki en büyük şirketlerin 129'unun merkezi Çin'deydi.

Çin Halk Cumhuriyeti, 3,1 trilyon dolar değerinde dünyanın en büyük döviz rezervine sahip.

Tarih

1948'de Çin yuan renminbi'nin ilk baskısı Çin Halk Bankası tarafından tanıtıldı ve RMB sadece banknot olarak verildi.

1955'te, 1 yeni yuan ila 10.000 eski yuan döviz kuru üzerinden yeni yuan renminbi'nin piyasaya sürülmesiyle sonuçlanan bir yeniden değerleme gerçekleşti.

1950'lerden bu yana, kendi banknotları ve madeni paraları olan çok sayıda Çin para birimi dizisi yayınlandı.

1978'de Çin yuanı renminbi'nin yalnızca yurt içinde kullanılmasıyla çift kanallı para birimi sistemi uygulandı. Bu nedenle yabancılar, güçlü bir karaborsaya yol açan döviz sertifikalarını kullanmak zorunda kaldı.

1990'larda çift kanallı para sistemi terk edildi.

1997'den 2005'e kadar Çin para birimi, yaklaşık 1 USD ila 8.3 CNY döviz kuru üzerinden ABD dolarına sabitlendi.

2006'dan beri Çin yuanı renminbi dalgalı bir döviz kuruna sahip.

'Yuan' kelimesi 'yuvarlak' anlamına gelir.

'Redback', ABD doları için kullanılan argo terime benzer şekilde Çin Yuanı renminbi'nin takma adıdır - 'dolar'.

Çin merkez bankası 2019'da DCEP (Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme) olarak da adlandırılan bir dijital renminbi'nin yakında piyasaya sürüleceğini duyurdu. Ancak, Çin'in dijital para birimi kripto para birimine dayanmayacak.

Çin Yuanı Hangi Bankadan Alınır?

 BNP Paribas'nın uluslararası gücü ve etkinliği ile birleşen Türk Ekonomi Bankası (TEB), Çin'in para birimi Renminbi (Yuan) hesabı açılabilen ilk Türk bankası.

1 Çin Yuanı Kaç TL?

1 Çin Yuanı fiyatı ne kadar diye baktığımızda, anlık olarak 4,5456 TL'dir.

1 Çin Yuanı Kaç TL? CNY TRY Ne Kadar? Çin Yuanı Hangi Bankadan Alınır? 1TL Kaç Çin Yuanı?

Çin Yuanı Yorum

Güncel Çin Yuanı yorumları ile siz de diğer üyelerimizin Çin Yuanı yorumlarını öğrenebilirsiniz. Bu sayfada anlık olarak yorumlaşabilirisiniz. Çin Yuanı yükselir mi? Çin Yuanı düşer mi? Çin Yuanı ne olur, son dakika yorumları bu sayfada.

Anlık Çin Yuanı Yorumları (0)

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İlk yorumu yazan siz olun.