Norveç Kronu NOK

Norveç Kronu

03:16:25
2,9861
% 0,0011
* Verilerimiz 30 saniyede bir güncellenmektedir.

1 Norveç Kronu Kaç Türk Lirası Hesapla

Norveç KronuNOK - Norveç Kronu
TRY TRY - Türk Lirası
1 NOK =
2,9861 TRY

Bu ay Norveç Kronu Düşer mi? Yükselir mi?

Sonuçları görmek için oy verin!
Norveç Kronu Nedir? Geleceği ve Yorumları

1 Norveç Kronu Kaç Lira? Yorumları, Geleceği. NOK/TRY Grafik

Norveç Kronu (NOK) Nedir?

Norveç kronu (NOK), Norveç'in resmi para birimidir. Düzenlemesi ve dolaşımı ülkenin merkez bankası Norges Bank tarafından kontrol ediliyor. Banka, en son Ekim 2018'de yeni 50 kron ve 500 kron fatura gören de dahil olmak üzere toplam sekiz dizi banknot çıkardı.

Mart 2022 itibariyle, 1 ABD Doları kabaca 8.75 NOK'a eşittir. Tek bir Norveç Kronu 0.11 sent değerindedir.

Norveç kronu veya kronu (çoğul terim), 100 øre'ye bölünür . Kron kelimesinin İngilizce karşılığı "taç"tır. Madeni paralar 1 , 5, 10 ve 20 kron cinsinden gelir ve banknotlar 50, 100, 200, 500 ve 1.000 kron cinsinden görünür . Para birimi sembolü “kr” dir.

Banknotlar, belirli bir kişinin Norveç kültürüne katkısını gösteren bilgilerle birlikte, önde gelen bilim adamları ve sanatçılar gibi önde gelen Norveçlileri para biriminin önünde gösterir. Her faturanın arkası, Norveç sanatının bir yönünü tasvir ediyor. Örneğin, 50 kronluk banknotun yeşil bir tonu, ön yüzünde Peter Christen Asbjørnsen'in bir portresi ve Asbjørnsen'in "Krogskogen'de Bir Yaz Gecesi" adlı öyküsünün bir sanatçı tarafından yorumlanması vardır.

Kron Tarihi

Kronun ilk tirajı, 1875'te madeni paranın yerini aldığında geldi . O zamanlar, bir madenci için dönüştürme oranı dört krondu . Geçişin ardından Norveç, I. Dünya Savaşı'nın patlak vermesine kadar var olan bir ittifak olan İskandinav Para Birliği'ne katıldı. Birliğin varlığı sırasında, Norveç kronu altın standardı olarak hareket etti ve bir kilogram altın 2,480 krona eşdeğerdi . NOK'un altın standart olarak kullanılması 1931'de sona erdi.

1939'da ülkenin para birimi ABD dolarına (USD) sabitlendi , ancak İkinci Dünya Savaşı'nda Norveç'in Alman işgali sırasında Reichsmark'a sabitlendi. Savaşın sonunda, para birimi İngiliz Sterlini'ne (GBP) sabitlendi . 1992'de merkez bankası sabit bir döviz kurundan uzaklaştı ve para biriminin döviz kuruna göre dalgalanmasına izin verdi .

NOK'un Değeri Üzerindeki Ekonomik Etki

Tüm para birimlerinde olduğu gibi, ekonomik eğilimler Norveç kronunun değerinde dalgalanmayı tetikler . Euro'nun (EUR) değerinden şüphe duyulduğunda döviz yatırımcıları NOK'u arayabilir . NOK ticaretinde artan aktivite, döviz kurunu artırabilir. Norveç Batı Avrupa'nın önde gelen petrol ihracatçısı olduğundan, ham petrolün küresel fiyatındaki değişiklikler de NOK'un değerini etkiliyor.

Norveç'in nakliyesi, hidroelektrik enerjisi, balıkçılığı ve imalatı, ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasına (GSYİH) katkıda bulunuyor . Bununla birlikte, birçok endüstrinin devlete ait olduğunu belirtmek ilginçtir . Tarihsel olarak kron , Norveç hisselerinin Avrupa'nın en istikrarlı ekonomilerinden biri olduğunu iddia ettiği için ihtiyatlı bir yatırımdır.

Norveç, dünyanın en zengin ülkelerinden biridir ve en yüksek yaşam standartlarından birine sahiptir. En son Dünya Bankası verilerine göre Norveç, yıllık %0,6'lık yavaş nüfus artışıyla yüksek gelirli bir ekonomiye sahip. 2020 için GSYİH büyümesi (-%0.8) olurken, enflasyon deflatörü (-%3.7) idi, ancak bu rakamlar muhtemelen COVID-19 pandemisinden etkilenmişti.

Norveç'teki Norveç kronunun değerini anlamak için, para biriminin alışılmış tüketim ürünlerine göre satın alma gücünü incelemek faydalı olacaktır. The Economist'in popüler " Big Mac" Endeksine göre, Norveç'te bir Big Mac'in maliyeti 2022'de ortalama 57 NOK, bu rakam yaklaşık 6,44 ABD dolarına eşit. Bu, İsviçre'nin hemen ardından dünyanın en pahalı ikinci Big Mac'i.

İstatistik Norveç'e göre, Norveç'te ortalama aylık maaş 50.790 NOK idi ve bu rakam 5.739 dolara dönüşüyor. Bu maaşın çoğu, sağlık hizmetleri ve cömert refah programları şeklinde halka iade edilen gelir vergisine tabidir.

ABD Doları Norveç Kronundan Daha mı Güçlü?

ABD doları, Norveç Kronundan daha güçlü ve 2015'ten beri ona karşı istikrarlı bir şekilde güçleniyor. Bunun nedeni muhtemelen iki ülke arasındaki ilgili faiz oranlarındaki değişiklikler, petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar ve Euro Bölgesi ekonomisinin zayıflaması.

Norveç Kronu USD Döviz Kuru Nedir?

20 Mart 2022 itibariyle bir ABD doları 8,75 Norveç Kronu'na (NOK) eşittir. 6

Norveç Kronu Güvenli Bir Liman mı?

Norveç Kronu genellikle güvenli bir para birimi olarak kabul edilir , çünkü değerinin diğer piyasalardaki başarısızlıklardan etkilenmesi olası değildir. Ara sıra iç sorunlardan etkilenmesine rağmen, Norveç ekonomisi nispeten istikrarlıdır ve para biriminin değerinde keskin bir değişiklik görme olasılığı düşüktür.

Norveç Kronu İyi Bir Yatırım mı?

Norveç Kronu (NOK) genellikle güvenli ve güvenilir bir para birimi olarak kabul edilse de, yatırım yapmaya değip değmeyeceğine karar vermek her bir yatırımcıya düşer.

Norveç Euro Kullanıyor mu?

Norveç, Avrupa Birliği'nin bir üyesi değildir ve bu nedenle Euro'yu kullanmaya uygun değildir. Bununla birlikte, Norveç ekonomisi Euro Bölgesi'ne yakından bağlıdır ve ülke Avrupa Ekonomik Alanı'nın bir üyesidir .

1 Norveç Kronu Kaç TL?

1 Norveç Kronu fiyatı ne kadar diye baktığımızda, anlık olarak 2,9861 TL'dir.

1 Norveç Kronu Kaç Lira? Yorumları, Geleceği. NOK/TRY Grafik Verileri ve Yorumları | Finansmix

Norveç Kronu Yorum

Güncel Norveç Kronu yorumları ile siz de diğer üyelerimizin Norveç Kronu yorumlarını öğrenebilirsiniz. Bu sayfada anlık olarak yorumlaşabilirisiniz. Norveç Kronu yükselir mi? Norveç Kronu düşer mi? Norveç Kronu ne olur, son dakika yorumları bu sayfada.

Anlık Norveç Kronu Yorumları (0)

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İlk yorumu yazan siz olun.