Cumhuriyet Altını Cumhuriyet

Cumhuriyet Altını

14:25:47
16.562,0000
% -1,58
* Verilerimiz 30 saniyede bir güncellenmektedir.

1 Cumhuriyet Altını Kaç Türk Lirası Hesapla

Cumhuriyet AltınıCumhuriyet - Cumhuriyet Altını
TRY TRY - Türk Lirası
1 Cumhuriyet =
16.562,0000 TRY

Bu ay Cumhuriyet Altını Düşer mi? Yükselir mi?

Sonuçları görmek için oy verin!
Cumhuriyet Altını Nedir? Geleceği ve Yorumları

Anlık Cumhuriyet Altını Fiyatları Ne Kadar? Alış Satış Fiyatı

Cumhuriyet Altını Nedir?

Cumhuriyet Altını, Türkiye'de 86 yıllık bir geçmişe sahip olan cumhuriyet altını, Türkiye Cumhuriyeti'nin banknotlarını geride bırakarak, özel günlerde insanların mücevher ve yatırım tercihlerinde ön sıralarda yer alan konumunu korumayı başarmıştır.

Ekim 1925'te Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmak için basılan ilk altın 5 liralık madeni para 1951 yılında bugünkü seviyesine ulaşırken, bu yıl 10 aylık dönem için mevcut üretim 58 ton olmasına rağmen cumhuriyet altının fiyatı yükselse de, cumhuriyet altını, Tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Cumhuriyet Altını Tarihteki Yeri

Basın öncesi yazılardan, altının (beş altın liranın) Cumhuriyet olarak uzun bir geçmişi vardır, ilk cumhuriyet altını Ekim 1925'te Topkapı'daki Darphane binasında Cumhuriyeti kurmak için meskük (mühür, sikke haline getirilmiş) olarak kullanılmaya başlanmıştır. Maliye bakanı Abdülhalik Renda milletvekilleri ve askeri yetkililerin katılımıyla düzenlenen törenle basıldı. Cumhuriyetin ilk altın darphanesi Atatürk'e takdim edilmek üzere Maliye Vekili Abdülhalik Bey'e verildi.

Cumhuriyet altını, ön yüzünde Arap alfabesiyle "Türkiye Cumhuriyeti 1341", arka yüzünde "Ankara 23 Nisan 1336" yazılı 5 liralık altın bulunmaktadır. 22 ayar cumhuriyet altının ağırlığı 36,8 gramdır. İlk süs eşyası 5 liralık altın 1927'de basıldı. İlk Atatürk resimli cumhuriyet altını 1944'e, ilk resimli ziynetler ise 1938'e aitti. Cumhuriyet altını bugünkü seviyesine 1951'de ulaştı.

Cumhuriyet Altını Özellikleri

Cumhuriyeti altınlarının bir yüzünde Cumhuriyetin basıldığı yılı belirten "Türkiye Cumhuriyeti 1923" ibaresi, diğer yüzünde ise Atatürk'ün resminin yer aldığı "Egemenlik Milletindir" ibaresi yer almaktadır. Üstte ortada ve resmin altında "Ankara" ibaresi bulunuyor

Cumhuriyet altını, 2 çeşit, 10 ayrı model olarak üretiliyor. Cumhuriyet altınına Atatürk rölyefini taşıdığı için Ata Lirası denilirken, inceltilmiş formdaki dekoratif altın dökümü genellikle takı olarak kabul edilir.

Tam Altın İle Cumhuriyet Altının Farkı

Tam altın ile cumhuriyet altınının farkı nedir? T.C. Cumhuriyeti altında, Darphane tarafından üretilen bitmiş altın 22 karattı. Gram olarak ağırlığı 7.016 gram ve çapı 30 mm'dir. Sağ tarafında altınla Türkiye Cumhuriyeti ve basım tarihi, diğer tarafında ise Atatürk resimleri ve kenar süslemeleri yer almaktadır.

Cumhuriyet altınına Ata altını denir. Cumhuriyet altını ağırlığı, 22 karat ve 7.216 gramdır. Cumhuriyet altınının çapı 22 mm'dir. Bu altının bir tarafında Türkiye Cumhuriyeti yazarken diğer tarafında Hâkimiyet Milletindir. Bu altın T.C Darphanesi tarafından üretilmektedir.

Cumhuriyet Altın Grafik

Cumhuriyet altın grafik verileri ile, Anlık, 1 Günlük, Haftalık, Aylık ve Yıllık olacak şekilde Cumhuriyet altın grafik verisine ulaşabilirsiniz. Ayrıca Cumhuriyet altın grafik ekranından oluşturacağınız teknik analizlerinizi diğer kullanıcılarımız ile paylaşabilirsiniz.

Cumhuriyet Altın Bugün Ne Kadar?

Cumhuriyet altın bugün ne kadar veya cumhuriyet altını kaç tl anlık sorusunun en net cevabını anlık olarak bulabileceğiniz site Finansmix'tir.

Cumhuriyet Altın Gramı Ne Kadar?

Cumhuriyet altını kaç gram? Cumhuriyet altını 7,216 gramdır.

1 Cumhuriyet Altını Kaç TL?

1 Cumhuriyet Altını fiyatı ne kadar diye baktığımızda, anlık olarak 16.562,0000 TL'dir.

Anlık Cumhuriyet Altını Fiyatları Ne Kadar? Alış Satış Fiyatı Kaç TL? Cumhuriyet altını kaç gram? Cumhuriyet altını fiyatı anlık grafik verisi.

Cumhuriyet Altını Yorum

Güncel Cumhuriyet Altını yorumları ile siz de diğer üyelerimizin Cumhuriyet Altını yorumlarını öğrenebilirsiniz. Bu sayfada anlık olarak yorumlaşabilirisiniz. Cumhuriyet Altını yükselir mi? Cumhuriyet Altını düşer mi? Cumhuriyet Altını ne olur, son dakika yorumları bu sayfada.

Anlık Cumhuriyet Altını Yorumları (0)

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İlk yorumu yazan siz olun.