Azerbaycan Manatı AZN

Azerbaycan Manatı

10:43:26
12,1795
% 0,079
* Verilerimiz 30 saniyede bir güncellenmektedir.

Gün Aralığı

12,1795 - 13,8000

1 Azerbaycan Manatı Kaç Türk Lirası Hesapla

Azerbaycan ManatıAZN - Azerbaycan Manatı
TRY TRY - Türk Lirası
1 AZN =
12,1795 TRY

Bu ay Azerbaycan Manatı Düşer mi? Yükselir mi?

Sonuçları görmek için oy verin!
Azerbaycan Manatı Nedir? Geleceği ve Yorumları

1 Azerbaycan Manatı Kaç TL? Azn/Try Ne Kadar? Kaç TL Yapar?

Azerbaycan Manat'ı (AZN) Nedir?

Yeni Manat, Azerbaycan'da kullanılan para birimidir. Basılan üç Manat para birimi vardı. 3. sayı, 2006'daki önceki Manat'ın yerini aldı ve yeni Manat = 5 000 eski Manat ile değiştirildi. Euro ve Manat banknotları arasında benzerlikler vardır ; ikisi de Avusturyalı Robert Kalina tarafından tasarlandı.

Azerbaycan'ın temel ekonomik temeli petroldür. Azerbaycan GSYİH'si 2007'de 41,7 büyüyerek dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi olarak derecelendirildi. Ekonominin %6'sını tarım, %32'sini hizmetler ve geri kalanını sanayi oluşturmaktadır.

En önemli endüstriler petrol ve petrol ürünleri, çimento, tekstil, cevher, demir, doğal gaz, pamuk ve gıda maddeleridir. Vatandaş olmayanlar için bir kısıtlama var; ulusal para birimini Azerbaycan dışına ihraç etmelerine izin verilmez. Ülkede %0,9 gibi düşük bir işsizlik oranı var. Ana ihracat petroldür. Hazar petrolü boru hattı ile çeşitli Akdeniz ülkelerine taşınmaktadır.

İlk Manat 1919'da basıldı ve 1923'e kadar tedavülde kaldı. Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nin bir parçası olduktan sonra Manat Rusya'da Ruble olarak biliniyordu. Her iki dil de banknotlara Fransızca'nın yanı sıra basılmıştır. Madeni para ya da küçük mezhepler yoktu. Rus Rublesi 1992 yılında ikinci Azerbaycan Manatı ile değiştirildi. 2006 yılında tanıtılan yeni Azerbaycan Manatı şu anda ulusal para birimidir. 1993-2006 yılları arasında tedavülden kalkan Qəpik madeni paraları yeniden piyasaya sürüldü. 2006 yılı sonunda eski Manat dolaşımdan kaldırıldı.

1 Azerbaycan Manatı Kaç TL?

1 Azerbaycan Manatı fiyatı ne kadar diye baktığımızda, anlık olarak 12,1795 TL'dir.

1 Azerbaycan Manatı Kaç TL? Azn/Try Ne Kadar? Kaç TL Yapar? Azerbaycan Manatı Neden Değerli? Grafik, Alış ve Satış Fiyatı Ne Kadar? | Finansmix

Azerbaycan Manatı Yorum

Güncel Azerbaycan Manatı yorumları ile siz de diğer üyelerimizin Azerbaycan Manatı yorumlarını öğrenebilirsiniz. Bu sayfada anlık olarak yorumlaşabilirisiniz. Azerbaycan Manatı yükselir mi? Azerbaycan Manatı düşer mi? Azerbaycan Manatı ne olur, son dakika yorumları bu sayfada.

Anlık Azerbaycan Manatı Yorumları (0)

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İlk yorumu yazan siz olun.