Güney Afrika Randı ZAR

Güney Afrika Randı

11:00:34
1,8300
% -0,0004
* Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı bulunmamaktadır.

1 Güney Afrika Randı Kaç Türk Lirası Hesapla

Güney Afrika RandıZAR - Güney Afrika Randı
TRY TRY - Türk Lirası
1 ZAR =
1,8300 TRY

Bu ay Güney Afrika Randı Düşer mi? Yükselir mi?

Sonuçları görmek için oy verin!
Güney Afrika Randı Nedir? Geleceği ve Yorumları

1 Güney Afrika Randı Kaç TL? Güney Afrika Para Birimi Grafik

Güney Afrika Randı (ZAR) Nedir?

Güney Afrika Randı, Güney Afrika Cumhuriyeti'nin yasal para birimini ifade eder. Ortak Para Alanı'nda Lesoto, Namibya ve Eswatini ile paylaştığı yasal bir para birimi olarak da tanınmaktadır, ancak parasal birlikteki her ülke kendi para birimini de kullanmaktadır.

“Rand” kelimesi, ülkenin başkenti Johannesburg'un bulunduğu Güney Afrika'daki yüksek kayalığın adı olan “Witwatersrand”dan türetilmiştir.

Birçok dolar cinsinden para birimi gibi, rand 100 sente bölünmüştür. Tüm Güney Afrika madeni paraları ve banknotları, ülkenin merkez bankası Güney Afrika Rezerv Bankası tarafından üretilir ve verilir.

Döviz (forex) ticaret piyasasında ZAR, Güney Afrika randının tanımıdır. Örneğin, Kanada doları ile Güney Afrika randı arasındaki döviz kuru CAD/ZAR olarak ifade edilir.

Güney Afrika randı ilk olarak 1961'de Güney Afrika'nın cumhuriyet olduğu zaman üretildi. 1910'da İngiliz Dominyonu olarak kurulduğundan beri Güney Afrika Birliği'nin yasal para birimi olan Güney Afrika poundunun yerini aldı.

Rand oldukça uğurlu bir başlangıç ​​yaptı ve ilk on yılında 1,40 ABD doları ile 1 rand arasında değişen bir döviz kuruyla işlem gördü. Sonraki on yıllarda, rand'ın diğer para birimlerine göre değeri, enflasyon nedeniyle ve daha da önemlisi, Güney Afrika'nın apartheid politikasına - kurumsallaşmış ırk ayrımcılığı sistemine - artan uluslararası muhalefet nedeniyle önemli ölçüde azaldı.

1985'e gelindiğinde, rand 2 rand ile 1 ABD doları arasında bir döviz kuruyla işlem görüyordu ve Güney Afrika, para biriminin değerindeki düşüşü durdurmak amacıyla rand'daki tüm döviz ticaretini kısaca askıya aldı.

Güney Afrika'nın apartheid sistemini ortadan kaldırmaya yönelmesi ve siyah çoğunluk kuralına dönüşmesiyle artan siyasi belirsizlik, rand'ın göreli değerinde daha fazla düşüşe yol açtı.

1992'de döviz kuru 1 ABD doları başına 3 rand idi, 1999'da iki katına çıkarak 6 ZAR/1 USD'ye ve 2001'de yaklaşık 14 ZAR/1 USD'ye yükseldi.

2001'den 2006'ya kadar rand, ABD dolarına göre değerinin yaklaşık yarısını geri kazanarak, yaklaşık altıda bir (rand dolara) döviz kuruna geri döndü. Ama sonra, 2012'de, Güney Afrika'nın önemli madencilik endüstrisindeki düşüş, rand için yeni bir düşüşe yol açtı. 2014 itibariyle, 15 ZAR/1 USD'nin biraz üzerinde bir oranda işlem görüyordu.

Güney Afrika para biriminin değerindeki düşüş, ülkenin dünya çapındaki önemli ticaret hesabı açığı ve Güney Afrika'nın en önemli ticaret ortaklarından biri olan Çin ekonomisindeki yavaşlama ile daha da kötüleşti.

Rand için ABD dolarına göre tüm zamanların en düşük döviz kuru, 2016 yılında 18 ZAR/1 USD'nin hemen altında bir döviz kuruna ulaştığında ulaşıldı. 2017 yılında, kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Güney Afrika ülkesini önemsiz statüsünün biraz üzerinde derecelendirdi.

2020 itibariyle USD/ZAR döviz kuru yaklaşık 15 ZAR/1 USD'dir. Yüksek yoksulluk oranları, suç, siyasi huzursuzluk ve işsizlik, ülkenin ve para biriminin değerinin başına bela olmaya devam ediyor.

Güney Afrika Madeni Paraları ve Banknotları

Güney Afrika Rezerv Bankası 1 , 2, 5, 10, 20 ve 50 sentlik ve 1, 2 ve 5 randlık banknotlarda madeni para basar ve verir. Banknotlar 10, 20, 50, 100 ve 200 randlık banknotlarda basılır ve verilir.

2012 yılında ülke, eski Güney Afrika Devlet Başkanı ve apartheid karşıtı eylemci Nelson Mandela'nın bir resmini içeren banknotlarını çıkarmaya başladı. 2018'de ülke, Mandela'nın yeni görüntüleriyle basılmış tüm mezheplerinin hatıra banknotlarını da yayınladı.

1 Güney Afrika Randı Kaç TL?

1 Güney Afrika Randı fiyatı ne kadar diye baktığımızda, anlık olarak 1,8300 TL'dir.

1 Güney Afrika Randı Kaç TL? Güney Afrika Para Birimi Grafik Verileri. Güney Afrika Randı Nereden Alınır? | Finansmix

Güney Afrika Randı Yorum

Güncel Güney Afrika Randı yorumları ile siz de diğer üyelerimizin Güney Afrika Randı yorumlarını öğrenebilirsiniz. Bu sayfada anlık olarak yorumlaşabilirisiniz. Güney Afrika Randı yükselir mi? Güney Afrika Randı düşer mi? Güney Afrika Randı ne olur, son dakika yorumları bu sayfada.

Anlık Güney Afrika Randı Yorumları (0)

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İlk yorumu yazan siz olun.