Irak Dinarı IQD

Irak Dinarı

14:19:54
0,0246
% 0,0000
* Verilerimiz 30 saniyede bir güncellenmektedir.

1 Irak Dinarı Kaç Türk Lirası Hesapla

Irak DinarıIQD - Irak Dinarı
TRY TRY - Türk Lirası
1 IQD =
0,0246 TRY

Bu ay Irak Dinarı Düşer mi? Yükselir mi?

Sonuçları görmek için oy verin!
Irak Dinarı Nedir? Geleceği ve Yorumları

1 Irak Dinar Kaç TL? Nerede Bozdurulur? 1 TL Kaç Irak Dinarı?

Irak Dinarı (IQD) Nedir?

Irak dinarı, Irak'ın ulusal para birimini ifade eder ve ISO kodu IQD ile temsil edilir. Irak Merkez Bankası, daha önce 1000 dosyadan oluşan Irak dinarını ihraç ediyor. Bununla birlikte, dosyalar artık kullanılmamaktadır çünkü enflasyon onları geçersiz kılmıştır ve şimdi dinarlar kullanılan en küçük para birimi haline gelmiştir.

Irak dinarı 1932'de dolaşıma girdi ve İngilizlerin I. Dünya Savaşı'ndaki işgalinden bu yana ulusal para birimi olan Hindistan rupisinin yerini aldı. Irak dinarı 1959 yılına kadar İngiliz Sterlini'ne bağlı kaldı ve ardından ABD'ye sabitlendi. 1 IQD = 2.80 USD oranında dolar, değerinde bir değişiklik olmadan.

Irak dinarı, 1971 ve 1973 yıllarında ABD para biriminin devalüasyonunu izlemedi ve IQD'nin değeri %5'lik bir devalüasyon nedeniyle 3.22 USD'ye düşmeden önce 3.38 USD'ye yükseldi. Bu oran Körfez Savaşı'na kadar devam etti, ancak 1989'un sonlarında karaborsa oranı yaklaşık altı kat daha yüksekti.

1991 Körfez Savaşı'nın ardından, BM yaptırımlarına tabi olarak, daha önce kullanılan İsviçre baskı yöntemi kullanılamaz hale geldi. Böylece yeni ve daha düşük kaliteli banknotlar çıkarılmış, daha önce oluşturulan banknotlar ise İsviçre dinarı olarak bilinmeye başlamış ve Irak Kürdistan Bölgesi'nde kullanılmaya devam edilmiştir. Küresel topluluk ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından uygulanan yaptırımlar, hükümetin aşırı basımıyla birlikte yeni dinar banknotlarını hızla devalüe etti.

1995'in sonunda 1 USD, 3.000 IQD'de fiyatlandırıldı. 2003 yılında tekrar yeni notlar yayınlandı; ancak o zaman, tüm ülkenin tek bir para birimi kullanabilmesi için daha kaliteliydiler. Eski Irak dinarları bire bir olarak yeni Irak dinarı banknotları ile değiştirilirken, İsviçre banknotları 150 yeni banknot oranında bir İsviçre banknotu ile değiştirildi.

Irak dinarı, ülkenin başlıca ihracatı olan ham petrol ABD doları cinsinden fiyatlandırıldığından, ülke dışında çok daha az değer taşıyor. Buna rağmen, bazı planlar, insanların gelecekteki fiyat artışı beklentisiyle dinar satın almalarını sağlamaya çalışıyor. Birden fazla kurum ve yayın, yatırımcıları IQD dolandırıcılığına yatırım yapmamaları konusunda uyarıyor.

Genellikle, nakit olarak Irak dinarı satan brokerler, resmi oran üzerinden %25 ila %30 arasında bir prim alırlar. Para birimini satın alan kuruluşlar, satın aldıktan hemen sonra büyük kayıplarla karşı karşıya kalırlar. Irak dışında neredeyse hiç talep olmadığı için IQD satmak da zor. Herhangi biri kendilerine Irak dinarı satmak isterse, komisyoncular genellikle resmi döviz kurunun %30 altında teklif verirler. Döviz kurunda herhangi bir değişiklik olmadığı takdirde işlem maliyetleri yatırılan sermayenin %60'ından %40'ına düşürülebilir .

USD/IQD döviz çiftinde yasal forex değişimi pratikte yoktur. Büyük bankalar Irak dinarı takası sunmuyor. IQD, yalnızca yasal olarak yetkili olan veya olmayan seçilmiş brokerler veya para değiştiriciler tarafından satın alınabilir veya satılabilir. Belirtildiği gibi, aracılar veya para değiştiriciler, izin verilen döviz kuru üzerinden genellikle %30 veya daha fazla ücret alırlar.

IQD'nin satın alınması ve satılması, döviz kurunda herhangi bir hareket olmaksızın %50'lik bir kayba yol açabilir. 2012'de Irak, IQD'yi yeniden adlandırmaya hazırlanıyordu, ancak onu yeniden değerlendirmeye değil. Yeniden değerleme olmadan, Irak dinarının değerinin artması olası değildir.

1 Irak Dinarı Kaç TL?

1 Irak Dinarı fiyatı ne kadar diye baktığımızda, anlık olarak 0,0246 TL'dir.

1 Irak Dinar Kaç TL? Nerede Bozdurulur? 1 TL Kaç Irak Dinarı? Irak Dinarı Para Birimi Grafik Verileri | Finansmix

Irak Dinarı Yorum

Güncel Irak Dinarı yorumları ile siz de diğer üyelerimizin Irak Dinarı yorumlarını öğrenebilirsiniz. Bu sayfada anlık olarak yorumlaşabilirisiniz. Irak Dinarı yükselir mi? Irak Dinarı düşer mi? Irak Dinarı ne olur, son dakika yorumları bu sayfada.

Anlık Irak Dinarı Yorumları (0)

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İlk yorumu yazan siz olun.