Rumen Leyi RON

Rumen Leyi

21:41:10
4,1932
% 0,0026
* Verilerimiz 30 saniyede bir güncellenmektedir.

Gün Aralığı

1,0270 - 4,1971

1 Rumen Leyi Kaç Türk Lirası Hesapla

Rumen LeyiRON - Rumen Leyi
TRY TRY - Türk Lirası
1 RON =
4,1932 TRY

Bu ay Rumen Leyi Düşer mi? Yükselir mi?

Sonuçları görmek için oy verin!
Rumen Leyi Nedir? Geleceği ve Yorumları

1 Rumen Leyi Kaç TL? RON/TRY Grafik | Finansmix

RON (Romen Yeni Leyi) Nedir?

RON, Romanya'nın para birimi olan Romen yeni leyi'nin kısaltmasıdır. Tek bir Romen leyi, Romanya'daki çoğu fiyat için birincil değerdir ve genellikle borsada lei sembolü ile çoğul olarak temsil edilir.Euro ve ABD doları başkent Bükreş'te sıklıkla kullanılsa ve değiş tokuş edilse de, Romanya leyi (lei'nin çoğul biçimi, lay olarak telaffuz edilir) ülke genelinde baskın bir standart olarak kullanılmaktadır.

Yeni leu, 1867'den bu yana yeniden değerlemeler yoluyla getirilen bir dizi para biriminde dördüncü leyidir. Yeni leu, Temmuz 2005'te para birimi simgesi ROL olan eski Romen leyinin yerini 10.000 eski leyi yerine bir yeni leyi almıştır. Mevcut sürüm, dönüşüm döneminde Mart 2005'ten Aralık 2006'ya kadar önceki leu ile birlikte kullanıldı. Leu'nun tarihi boyunca, Alman reichsmark, Amerikan doları ve Rus rublesi gibi diğer ulusların para birimlerine sabitlenmiştir. Romanya'nın şu anda 2024'te ana para birimi olarak avroyu benimsemesi planlansa da, leu şu anda avroya sabitlenmiş değil.

Romen yeni leyi , 1 ban, ardından 5, 10 ve 50 baninin madeni para cinsinden gelir. Yeni lei için banknotlar 1 lei'den 5, 10, 50, 100, 200 ve 500 lei'ye kadar çıkıyor. Değer olarak en küçük banknotlar hem genişlik hem de uzunluk olarak en küçük boyuta sahiptir. En büyük fatura en büyük boyuta sahiptir. Senetler aslında kağıt yerine polimer bir yapıdır ve şeffaf pencere ve çok renkli bantlar gibi güvenlik özelliklerinin üretilmesini kolaylaştırır.

Her banknotun ön yüzünde bir bitkinin yanında Romanya tarihinin önemli bir figürü yer alıyor. Örnek olarak, 500 lei notu şair Mihai Eminescu'yu ve çiçeklerle ıhlamur yapraklarını gösterir. Tasarının arka yüzünde Romanya için önemli bir yapı olan Yaş Üniversitesi Kütüphanesi görülmektedir.Rumen yeni leyi, 2008'deki küresel ekonomik durgunluktan ve ardından Avrupa'daki ekonomik gerilemeden kurtulmaya devam ediyor.

Romanya, Avrupa Birliği'ne 2007'de katıldı, ancak avro bölgesinin bir parçası olmak için mali standartları karşılayamadı. Romanya, 2016 yılına kadar Döviz Kuru Mekanizması II'nin bir parçası olma hedefine ulaşamadı. Bu nedenle, 2024'te geçiş hedefiyle avroya geçişi ertelemek zorunda kaldı. Romanya, Avrupa Birliği'nin en yoksul ülkelerinden biri olmaya devam ediyor. Euro'ya geçmek için parasal ve mali reformları yürürlüğe koydu.

Küresel ekonomik gerilemenin ardından Romanya'nın Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa'dan 26 milyar dolarlık bir acil yardım paketine ihtiyacı vardı. Yardıma rağmen, ülkenin gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH) 2011 yılına kadar geriye düştü. Reformları başlattıktan sonra, sanayi ihracatı ve bol tarımsal hasat nedeniyle Romanya'nın ekonomik büyümesi geri döndü. 2016'dan 2017'ye bütçe açığı küçüldü ve komünizmin 1989'da sona ermesinden bu yana ilk kez Romanya enflasyon yerine deflasyon dönemine girdi. Deflasyon dönemi, Romanya Merkez Bankası'nın para politikasını gevşetmesine izin verdi

1 Rumen Leyi Kaç TL?

1 Rumen Leyi fiyatı ne kadar diye baktığımızda, anlık olarak 4,1932 TL'dir.

1 Rumen Leyi Kaç TL? RON/TRY Grafik Verileri ve Yorumlar | Finansmix

Rumen Leyi Yorum

Güncel Rumen Leyi yorumları ile siz de diğer üyelerimizin Rumen Leyi yorumlarını öğrenebilirsiniz. Bu sayfada anlık olarak yorumlaşabilirisiniz. Rumen Leyi yükselir mi? Rumen Leyi düşer mi? Rumen Leyi ne olur, son dakika yorumları bu sayfada.

Anlık Rumen Leyi Yorumları (0)

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İlk yorumu yazan siz olun.