Kolombiya Pesosu COP

Kolombiya Pesosu

17.05.2024 17:06:45
0,0084
% -0,0014
* Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı bulunmamaktadır.

1 Kolombiya Pesosu Kaç Türk Lirası Hesapla

Kolombiya PesosuCOP - Kolombiya Pesosu
TRY TRY - Türk Lirası
1 COP =
0,0084 TRY

Bu ay Kolombiya Pesosu Düşer mi? Yükselir mi?

Sonuçları görmek için oy verin!
Kolombiya Pesosu Nedir? Geleceği ve Yorumları

1 Kolombiya Pezosu Kaç TL? Kolombiya Para Birimi COP/TRY

Kolombiya Pezosu (COP) Nedir?

Kolombiya Pezosu, Kolombiya Cumhuriyeti'nin resmi para birimidir. Peso bazen standart bir dolar işareti – $ – ile gösterilir ve diğer zamanlarda COL$ olarak gösterilir. Kolombiya pezosu için forex piyasası sembolü COP'dir.

Peso 100 centavos'a bölünür. Ancak, 1 centavo ve 5 centavo madeni para hala mevcut olmasına rağmen, Kolombiya para biriminin değeri son derece düşük olduğundan, yaygın olarak kullanılan Kolombiya pesosunun en düşük kupürü 50 peso madeni paradır.

Kolombiya merkez bankası - Banco de la República - Kolombiya para birimini ihraç etmek ve peso için döviz kurunu izlemek ve kontrol etmekle görevli kuruluştur.

Kolombiya Pesosu Para Birimi

Peso ilk kez 1810'da İspanyol realinin yerini aldığında üretildi. O zaman, peso 1 pezoya 8 real döviz kuru üzerinden gerçeğe sabitlendi. 19. yüzyılın geri kalanında , Kolombiya para birimi, 10 pezoya kadar değişen mezheplerde altın ve gümüş sikkeleri içeriyordu. Modern Kolombiya madeni paraları, diğer para birimlerinde olduğu gibi, esas olarak bakır ve nikel alaşımları kullanılarak basılmaktadır.

20. yüzyılın başlarında, Kolombiya Pesosu İngiliz Sterlini'ne sabitlendi. Yine de hükümet, 1931'de İngiltere'nin altın standardını terk etmesiyle 1 ABD dolarına 1,05 peso döviz kuru üzerinden mandalı ABD dolarına aktardı. ABD dolarının sabitlenmesi, Kolombiya'da devam eden enflasyonun merkez bankasını ABD doları sabitini terk etmeye zorladığı 1949 yılına kadar kaldı.

Kolombiya, değeri 1 pezodan az olanlar olmak üzere tüm centavos madeni paraları basmayı 1984'te durdurdu. Kolombiya'da en son basılan madeni para serisinde - 2012 serisinde - basılan ve dolaşımdaki en düşük kupür madeni para 50 peso madeni paradır. Madeni paralar ayrıca 100, 200, 500 ve 1.000 peso cinsinden basılmaktadır.

Kolombiya banknotları 2.000, 5.000, 10.000, 20.000, 50.000 ve 100.000 peso cinsinden basılmıştır. 50.000 peso banknot, herhangi bir para biriminin çoğu banknotunun aksine, görüntüsünün yatay yerine dikey olarak basılmasıyla ayırt edilir.

Kolombiya Ekonomisi

Enflasyon sorunlarına rağmen, Kolombiya ekonomisi gelişmeye ve kayda değer bir şekilde büyümeye devam ediyor ve ülkenin GSYİH büyüme oranı son yıllarda yaklaşık %7'ye ulaştı.

Geçen yüzyılda, Kolombiya ekonomisi, neredeyse tüm bir tarım ekonomisinden hizmet sektörünün ülkenin GSYİH'sının yarısından fazlasını oluşturduğu bir ekonomiye dönüşerek dramatik bir geçiş geçirdi.

Kolombiya'nın başlıca ihracatı petrol, kömür, kesme çiçekler, muzlar, tekstil ürünleri ve zümrütleri içerir. Ülkenin madenleri, dünyanın toplam zümrüt arzının %80-90'ını üretiyor. Kolombiya, dünya çapında önemli miktarda ithalat-ihracat ticareti yapmaktadır. Başlıca ticaret ortakları hem Çin hem de Amerika Birleşik Devletleri'dir.

Bununla birlikte, genel olarak güçlü ekonomik performansına rağmen, Kolombiya sürekli olarak yüksek yoksulluk ve işsizlik oranlarıyla karşı karşıyadır. Ülke nüfusunun %25'inden biraz fazlası yoksulluk sınırının altında yaşıyor ve işsizlik oranları son yıllarda %9 ile %12 arasında dalgalanıyor.

1 Kolombiya Pesosu Kaç TL?

1 Kolombiya Pesosu fiyatı ne kadar diye baktığımızda, anlık olarak 0,0084 TL'dir.

1 Kolombiya Pezosu Kaç TL? Kolombiya Para Birimi COP/TRY Grafik Verileri ve Yorumları | Finansmix

Kolombiya Pesosu Yorum

Güncel Kolombiya Pesosu yorumları ile siz de diğer üyelerimizin Kolombiya Pesosu yorumlarını öğrenebilirsiniz. Bu sayfada anlık olarak yorumlaşabilirisiniz. Kolombiya Pesosu yükselir mi? Kolombiya Pesosu düşer mi? Kolombiya Pesosu ne olur, son dakika yorumları bu sayfada.

Anlık Kolombiya Pesosu Yorumları (0)

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İlk yorumu yazan siz olun.