Güney Kore Wonu KRW

Güney Kore Wonu

04:04:28
0,0238
% 0,0032
* Verilerimiz 30 saniyede bir güncellenmektedir.

1 Güney Kore Wonu Kaç Türk Lirası Hesapla

Güney Kore WonuKRW - Güney Kore Wonu
TRY TRY - Türk Lirası
1 KRW =
0,0238 TRY

Bu ay Güney Kore Wonu Düşer mi? Yükselir mi?

Sonuçları görmek için oy verin!
Güney Kore Wonu Nedir? Geleceği ve Yorumları

1 Güney Kore Wonu Kaç TL? Güney Kore Parası Ne Kadar?

Güney Kore Wonu (KRW) Nedir?

Güney Kore Wonu, daha çok Güney Kore olarak bilinen Kore Cumhuriyeti'nin para birimidir. Kazanılan, 100 jeon'a bölünmüş ondalık bir para birimidir. Jeon artık sıradan, günlük işlemler için kullanılmamaktadır. Pratik amaçlar için, kullanılan Güney Kore para biriminin en düşük değeri 1 won'dur.

Güney Kore wonunun sembolü ₩'dir. Böylece 5000 won miktarı ₩5000 olarak ifade edilir. Kazanılanın döviz piyasası tanımı KRW'dir (Kore Cumhuriyeti Wonu'nun kısaltması). 2020 sonu itibariyle USD/KRW döviz kuru 1107,12 – yaklaşık 1100 KRW = 1 USD. Yüksek olmasına rağmen, döviz kuru, son on yılda, esas olarak 1100 ile 1200 arasında dalgalanarak dikkate değer ölçüde istikrarlı olmuştur.

Kore Cumhuriyeti'nin merkez bankası Kore Bankası'dır. Önemli devlet belgelerinin basımını da yapan bir devlet kuruluşu olan Korea Minting and Security Printing Corporation tarafından Güney Kore para biriminin basımına ve basımına izin verir ve bunları denetler.

Hem Kuzey Kore hem de Güney Kore, para birimlerini kazandı olarak adlandırır ve her ikisi de aynı sembolü kullanır - ₩, bu nedenle para birimini tartışırken hangi kazançtan bahsettiğinizi açıkça belirtmek önemlidir. Döviz atamaları farklıdır - Kuzey Kore wonu KPW olarak belirlenmiştir.

Won, bir şekilde Kore'de yüzyıllardır bir para birimi olarak var oldu, ancak Mun ve Yang gibi diğer para birimleri de çeşitli zamanlarda ülkenin yasal ihalesi olarak hizmet etti. Kazanılanın modern versiyonu, o zamanlar Kuzey Kore ve Güney Kore'nin bölünmeleri olmadığı için basitçe Kore'nin kazandığı 1902'ye kadar uzanıyor.

1910'dan 1945'e kadar Kore Japonya'nın kontrolü altındaydı ve kazanılan paranın yerini Japon yenine bağlı Kore yeni aldı. İkinci Dünya Savaşı'nın sonunda, Japonya'nın teslim olmasının ardından, Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği sırasıyla Kore'nin güney ve kuzey bölgelerini işgal etti. Kuzey Kore ve Güney Kore varlıkları 1948'de kuruldu ve 1949'da yeni bir Güney Kore wonu para birimi çıkarıldı.

Güney Kore wonu başlangıçta 15 KRW = 1 USD döviz kuru üzerinden ABD dolarına sabitlendi. Ne yazık ki, 1950'de başlayan Kore Savaşı, kazanılanların art arda ciddi devalüasyonlarına yol açtı ve Nisan 1951'e kadar ABD doları ile döviz kuru 6000 KRW kadar yüksekti.

1953 ve 1962 arasında, won'un yerini hwan aldı, ancak won 1962'de geri döndü. Daha önce olduğu gibi, won, bu sefer 125:1'lik bir ilk değişimle ABD dolarına sabitlendi. Peg oranı, takip eden yıllarda tekrar birkaç kez yukarı doğru ayarlandı. Son olarak, 1997'de Kore Bankası, ABD dolarına sabitleyiciyi düşürdü ve Güney Kore wonunun döviz piyasasında serbestçe dalgalanmasına izin verdi .

Ülkede artan elektronik ödeme kullanımı ile Kore Bankası, kazanılan madeni paraların üretimini tamamen ortadan kaldırmayı düşünüyor. Ancak, merkez bankası 2020 yılı itibarıyla bu konuda resmi bir adım atmış değil.

Güney Kore Wonu Madeni Paralar ve Banknotlar

Kazanılan paranın 1962'de Güney Kore'nin para birimi olarak yeniden kullanılmaya başlanmasıyla, Kore Bankası başlangıçta ₩ 1 ile ₩ 100 arasında değişen madeni paralar yayınladı. Bununla birlikte, yıllar içinde enflasyon, 1992'de ₩1 ve ₩5 madeni paraların tedavülden çekilmesine yol açtı. Perakendeciler fiyatları minimum 10 wonluk fiyat değişikliklerine ayarladılar. Ek olarak, 500 won değerinde yeni madeni paralar tanıtıldı. 2020 itibariyle, basılan yalnızca dört Güney Kore wonu madeni para birimi var - ₩10, ₩50, ₩100 ve ₩500.

İlk 1962 serisi kazanılan banknotlar, madeni para birimleriyle ₩ 100'e kadar örtüşen değerlerde geldi ve yalnızca ₩ 500 değerinde tek bir yüksek banknot banknotu ekledi. Enflasyon sonunda 1970'lerin başlarından ortalarına kadar daha yüksek banknotların yaratılmasına yol açtı - ₩1000, ₩5000 ve ₩10,000.

1 Güney Kore Wonu Kaç TL?

1 Güney Kore Wonu fiyatı ne kadar diye baktığımızda, anlık olarak 0,0238 TL'dir.

1 Güney Kore Wonu Kaç TL? Güney Kore Parası Kaç TL? Kore Wonu neden değersiz? | Finansmix

Güney Kore Wonu Yorum

Güncel Güney Kore Wonu yorumları ile siz de diğer üyelerimizin Güney Kore Wonu yorumlarını öğrenebilirsiniz. Bu sayfada anlık olarak yorumlaşabilirisiniz. Güney Kore Wonu yükselir mi? Güney Kore Wonu düşer mi? Güney Kore Wonu ne olur, son dakika yorumları bu sayfada.

Anlık Güney Kore Wonu Yorumları (0)

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İlk yorumu yazan siz olun.