Libya Dinarı LYD

Libya Dinarı

09:00:09
6,6604
% 2,81
* Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı bulunmamaktadır.

1 Libya Dinarı Kaç Türk Lirası Hesapla

Libya DinarıLYD - Libya Dinarı
TRY TRY - Türk Lirası
1 LYD =
6,6604 TRY

Bu ay Libya Dinarı Düşer mi? Yükselir mi?

Sonuçları görmek için oy verin!
Libya Dinarı Nedir? Geleceği ve Yorumları

1 Libya Dinarı Kaç TL? LYD/TRY Ne Kadar? Nerede Bozdurulur?

Libya Dinarı (LYD) Nedir?

LYD, Kuzey Afrika'da bulunan bir ülke olan Libya'nın resmi para birimi olan Libya dinarının para birimi kısaltmasıdır. Libya dinarı genellikle Libya'da yerel olarak jni veya jenh olarak adlandırılır . LYD kısaltması, farklı ülkelerden para birimlerinin alınıp satıldığı ve değiş tokuş edildiği döviz piyasasında genellikle Libya dinarı için kullanılır.

Libya dinarı 1.000 dirhemden oluşur ve genellikle "LD" sembolü ile gösterilir. Dirhem kelimesi günlük dilde asla kullanılmaz, bunun yerine 10 dirhem anlamına gelen "garsh" kelimesi kullanılır.

Libya, Osmanlı İmparatorluğu'nun bir parçasıydı; O dönemde ülkede kullanılan para birimi Osmanlı kuruşlarıydı. Libya daha sonra 1911'de İtalya tarafından sömürgeleştirildi, bu da İtalyan lirasını para birimi olarak kabul ettiği zamandı. Libya ancak 1951'de bağımsızlığını kazandı ve ardından ülke kendi para birimi olan Libya poundunu tanıttı. Ülke yeni bir merkez bankası kurduktan sonra LYD, 1971'de sterlinin yerini aldı.

Libya bağımsızlığını kazanmadan önce birçok farklı para birimi kullanılıyordu: İtalyan lirası, Cezayir frangı ve Mısır sterlini, tarihin farklı noktalarında ülke genelinde kullanıldı. Gerçekten de Libya, 1911-1943 yılları arasında İtalyan kontrolündeki bir bölge olmadan önce Osmanlı İmparatorluğu'nun bir parçasıydı ve 1943'ten 1951'deki bağımsızlığına kadar İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Müttefik işgal kuvvetlerinin himayesi altındaydı.

1971'de Libya dinarı, Libya poundunun yerini aldı. Para birimi şimdi 1, 5, 10, 20 ve 50 dinarlık banknotlar halinde basılıyor. Ayrıca 50 ve 100 dirhem ile ¼ ve ½ dinarlık madeni paraları da içerir.

Libya'nın Ekonomisi

Libya, petrol üreten ulusların uluslararası bir karteli olan OPEC üyesidir ve büyük ölçüde petrol üretimine bağımlı bir ekonomiye sahiptir. 1961'de petrol ihraç etmeye başladı ve petrol ve gaz şimdi ülkenin ihracat gelirlerinin yaklaşık %82'sini ve toplam GSYİH'sının %60'ını oluşturuyor.

Ancak son on yılda ülke ekonomisi, bölgedeki siyasi olaylar ve küresel petrol fiyatlarındaki düşüşten etkilenmiştir. 2011 yılında Libya'da geniş çaplı protestolar ve sonunda bir iç savaş yaşandı. 2014 yılında Libya'da bir iç savaş daha patlak verdi. Ardından gelen istikrarsızlık ve şiddet ülke ekonomisini önemli ölçüde etkiledi.

2017'de yayınlanan tahminlere göre, Libya, savaş, siyasi istikrarsızlık ve ülkedeki petrol sahalarının ablukaları nedeniyle petrolden elde edilen gelirlerde 127 milyar dolar kaybetti.  2017'de, ülkede petrol üretiminde GSYİH büyümesini teşvik eden bir patlama oldu. Bununla birlikte, ülke, günde 1,6 milyon varile ulaşan savaş öncesi petrol geliri veya üretimi seviyelerine hala geri dönmedi. 2019 için Libya'nın enflasyon oranı %4,56 ve GSYİH'si yıllık %2,54 oranında büyüdü.

1 Libya Dinarı Kaç TL?

1 Libya Dinarı fiyatı ne kadar diye baktığımızda, anlık olarak 6,6604 TL'dir.

1 Libya Dinarı Kaç TL? LYD/TRY Ne Kadar? Nerede Bozdurulur? Grafik, Alış ve Satış Fiyatı Ne Kadar? | Finansmix

Libya Dinarı Yorum

Güncel Libya Dinarı yorumları ile siz de diğer üyelerimizin Libya Dinarı yorumlarını öğrenebilirsiniz. Bu sayfada anlık olarak yorumlaşabilirisiniz. Libya Dinarı yükselir mi? Libya Dinarı düşer mi? Libya Dinarı ne olur, son dakika yorumları bu sayfada.

Anlık Libya Dinarı Yorumları (0)

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İlk yorumu yazan siz olun.