Umman Riyali OMR

Umman Riyali

08:00:08
83,6226
% -0,0007
* Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı bulunmamaktadır.

1 Umman Riyali Kaç Türk Lirası Hesapla

Umman RiyaliOMR - Umman Riyali
TRY TRY - Türk Lirası
1 OMR =
83,6226 TRY

Bu ay Umman Riyali Düşer mi? Yükselir mi?

Sonuçları görmek için oy verin!
Umman Riyali Nedir? Geleceği ve Yorumları

1 Umman Riyali Kaç TL? OMR/TRY Ne Kadar? | Finansmix

Umman Riyali (OMR) Nedir?

OMR, Umman Riyali'nin para birimi kodudur. OMR, Arap Yarımadası'nın güneydoğu kıyısında bulunan Umman Sultanlığı'nın ulusal para birimidir. Umman Riyali 1.000 baisadan oluşur. Umman Merkez Bankası, Umman riyali değerini 2.6008 ABD Doları (USD) olarak sabitledi.

Umman Merkez Bankası, Umman riyali değerini sabit bir döviz kuru üzerinden ABD dolarına (USD) sabitler. 1973 ile 1985 arasında oran 1 riyalde 2.895$'da tutuldu, ancak 1986'da 2.6008$'a değişti. Dolar sabiti riyalin değerini sabit tutar ve Umman gibi küçük, ticaret ve kaynak temelli ekonomilerin yaşayabileceği dalgalanmalara karşı korur.

OMR'nin dolaşımı banknot ve madeni paralardadır. Banknot değerleri 100 ve 200 baisa ve 1/2, 1, 5, 10, 20 ve 50 riyaldir. Madeni paraların 5, 10, 25, 50 ve 100 baisa ile 1/4 ve 1/2 riyali değerleri vardır.

Umman büyük ölçüde petrole bağımlıdır, bu da ekonomiyi ve para birimini petrol fiyatından büyük ölçüde etkiler. Petrol zengini birçok ülke gibi, Umman da ekonomisini petrole olan bağımlılığından uzaklaştırmaya çalışıyor. Ummanlı yetkililer, dünyanın kritik bir kavşağında bulunan kıyı coğrafyası göz önüne alındığında, üretim, turizm ve lojistiğe özel önem veriyorlar.

Umman, daha gelişmiş bir finansal sistemle daha çeşitlendirilmiş bir ekonomi elde edene kadar, Umman riyali'nin dolara sabitlenmesi muhtemeldir.

Ülke, bazı yıllarda çift haneli artışlar ve diğer yıllarda çift haneli düşüşler gören enflasyonda önemli dalgalanmalar gördü.

OMR'nin USD (OMR/USD) karşısındaki döviz kuru, oran riyal başına 2.6008$'a sabitlendiğinden çok az dalgalanmaya tabidir. Ancak, OMR bu para birimlerine sabitlenmediği için diğer para birimlerine karşı oran dalgalanacaktır.

Diyelim ki bir gezgin Kanada'dan Umman'a seyahat etmek için fiyatları araştırıyor. OMR/CAD oranıyla veya bir OMR satın almak için kaç Kanada doları (CAD) gerektiğiyle ilgileniyorlar.

2014 yılında, gezgin 2,80 civarında bir oran alabilirdi, bu da bir riyal için 2,80 C$'a (Kanada doları) mal olduğu anlamına gelir. 2016'nın başlarında oran 3,70 C$'ın üzerine çıktı. Bir OMR satın almak daha fazla CAD'e mal olur; bu, OMR'nin CAD'ye karşı değer kazandığı veya CAD'nin OMR'ye karşı amortismana tabi tutulduğu anlamına gelir.

2016'dan 2018'e kadar olan yıllar, oranın bu düşükler ve yüksekler arasında sabitlendiğini ve büyük ölçüde 3,50 C$ ile 3,10 C$ arasında kaldığını gördü. Oran 3,70 C$'dan 3,10 C$'a düştüğünde, OMR CAD'ye karşı değer kaybediyordu veya CAD, OMR'ye karşı değer kazanıyordu, çünkü bir OMR satın almak daha az CAD'e mal oluyordu.

1 Umman Riyali Kaç TL?

1 Umman Riyali fiyatı ne kadar diye baktığımızda, anlık olarak 83,6226 TL'dir.

1 Umman Riyali Kaç TL? OMR/TRY Ne Kadar? Umman Riyali Türkiye'de Geçerlimi? Umman Riyali Neden Değerli? | Finansmix

Umman Riyali Yorum

Güncel Umman Riyali yorumları ile siz de diğer üyelerimizin Umman Riyali yorumlarını öğrenebilirsiniz. Bu sayfada anlık olarak yorumlaşabilirisiniz. Umman Riyali yükselir mi? Umman Riyali düşer mi? Umman Riyali ne olur, son dakika yorumları bu sayfada.

Anlık Umman Riyali Yorumları (0)

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İlk yorumu yazan siz olun.