Singapur Doları SGD

Singapur Doları

00:00:10
19,9404
% 0,0004
* Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı bulunmamaktadır.

Gün Aralığı

19,8431 - 19,9724

1 Singapur Doları Kaç Türk Lirası Hesapla

Singapur DolarıSGD - Singapur Doları
TRY TRY - Türk Lirası
1 SGD =
19,9404 TRY

Bu ay Singapur Doları Düşer mi? Yükselir mi?

Sonuçları görmek için oy verin!
Singapur Doları Nedir? Geleceği ve Yorumları

1 Singapur Doları Kaç TL? SGD/TRY Ne Kadar? | Finansmix

Singapur Doları (SGD) Nedir?

Singapur doları (SGD), Güneydoğu Asya'nın egemen ada ülkesi Singapur Cumhuriyeti tarafından çıkarılan resmi yasal para birimidir. Dolar değerleri, onu ABD doları ve Kanada doları gibi diğer dolar para birimlerinden ayırmak için yaygın olarak S$ simgesiyle belirtilir.

Singapur doları madeni paraları ve banknotları, hem ülkenin merkez bankası hem de genel finansal düzenleyici kurum olarak hizmet veren Singapur Para Otoritesi tarafından verilir. Singapur'un ihraç edilen para biriminin tamamı tahminen 30 milyar S$'ın biraz üzerinde - tamamen altın, gümüş veya Para Otoritesi tarafından tutulan diğer varlıklarla destekleniyor.

2020 itibariyle, Para Otoritesi 270 milyar ABD dolarının üzerinde varlığa sahiptir. Singapur doları, dünyanın en güçlü ve en istikrarlı para birimlerinden biri olarak kabul edilir.

Döviz(forex) alım satım piyasasında Singapur dolarının simgesi SGD'dir. Örneğin ABD doları ile Singapur doları arasındaki döviz kuru USD/SGD olarak ifade edilir.

Singapur'un Kısa Tarihi ve Ekonomisi

1800'lerin başında, Singapur Cumhuriyeti ilk önce bir ticaret merkezi ve daha sonra İngiliz İmparatorluğu'nun bir kolonisi olarak kuruldu. Singapur, İkinci Dünya Savaşı sırasında Japon Ordusu tarafından ele geçirildi ve işgal edildi, ancak 1945'te bir İngiliz kraliyet kolonisi olarak yerini geri aldı.

1963'te bağımsız bir ulus oldu. Malezya federasyonunun bir parçası olarak iki yıllık kısa bir sürenin ardından Singapur, 1965'ten beri bağımsız bir ülke olarak varlığını sürdürdü ve yavaş yavaş Asya-Pasifik bölgesindeki en güçlü ekonomilerden birini inşa etti.

Singapur hükümeti, ülkenin Anayasası tarafından yönlendirilir ve bir Başkan ve bir Başbakan, tek bir yasama organı olan Parlamento ve Singapur Yüksek Mahkemesi ile eyalet mahkemelerinden oluşan bağımsız bir yargıdan oluşan bir yürütme organından oluşur.

Dünya Ekonomik Forumu'na göre, Singapur ekonomisi 2020 itibariyle dünyanın en rekabetçi ekonomisidir. Uygun vergi oranları, vasıflı işgücü yeteneği ve genel olarak iş dostu ortamı sayesinde önemli miktarda yabancı yatırım çekmektedir. Büyük bir finansal hizmetler merkezi, petrol arıtma merkezi ve büyük bir nakliye limanı olarak yaygın olarak tanınmaktadır.

Singapur'un kişi başına düşen GSYİH oranı, dünyadaki en yüksek ikinci orandır. Güçlü uluslararası ekonomik konumu, grubun bir üyesi olmamasına rağmen, G20 merkez bankası başkanlarının zirve toplantılarına düzenli olarak davet edilmesiyle belirtilmektedir.

Singapur Doları Para Birimi

Singapur ilk olarak 1967'de çeşitli madeni para ve banknot cinsinden kendi para birimini çıkarmaya başladı. Singapur doları, 1970'lerin ortalarında ticaret ağırlıklı bir para sepetine sabitlenmeden önce önce İngiliz Sterlini'ne, daha sonra kısaca ABD dolarına sabitlendi. .

1985'ten itibaren, Singapur Doları'nın, enflasyonu kontrol etmek ve Singapur ihracatının değerini desteklemek için Singapur Para Otoritesi tarafından yakından izlenen bir dizi döviz kuru içinde dalgalanmasına izin verildi. Ülkenin para birimi, Çin yuanının değeriyle bir şekilde ilişkilidir, ancak neredeyse yuan kadar sıkı bir şekilde düzenlenmemiştir.

Ülkenin merkez bankası madeni paraları 1 sent, 5 sent, 10 sent, 20 sent, 50 sent ve bir dolar cinsinden basar. Banknotlar şu anda 2 S$, 5 S$, 10 S$, 50 S$, 100 S$, 500 S$ ve 1,000 S$ cinsinden ihraç edilmektedir.

Diğer birçok ülkenin kara para aklama endişeleri ve finansal uygulamalarının ardından , Singapur merkez bankası 2014 yılında daha yüksek değerdeki 10.000 S$'lık banknotları dolaşımdan çekmeye başladı ve 2021'de 1000 S$'lık banknotların basımını durdurmayı planlıyor. polimer banknotlar.

Standart para birimine ek olarak, Singapur Para Otoritesi, 2 S$ ile 50 S$ arasında değişen kupürlerde birkaç sınırlı sayıda hatıra banknot ihraç eder. En sonuncusu, ülkenin kuruluşunun iki yüzüncü yılını İngiliz İmparatorluğu'nun resmi bir ticaret merkezi olarak anan 2019 $ 20'lik bir banknot.

1 Singapur Doları Kaç TL?

1 Singapur Doları fiyatı ne kadar diye baktığımızda, anlık olarak 19,9404 TL'dir.

1 Singapur Doları Kaç TL? SGD/TRY Ne Kadar? Grafik Verileri ve Yorumları. Tüm Bilgiler Finansmix'te.

Singapur Doları Yorum

Güncel Singapur Doları yorumları ile siz de diğer üyelerimizin Singapur Doları yorumlarını öğrenebilirsiniz. Bu sayfada anlık olarak yorumlaşabilirisiniz. Singapur Doları yükselir mi? Singapur Doları düşer mi? Singapur Doları ne olur, son dakika yorumları bu sayfada.

Anlık Singapur Doları Yorumları (0)

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İlk yorumu yazan siz olun.