Bahreyn Dinarı BHD

Bahreyn Dinarı

05:00:13
72,2090
% 0,0004
* Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı bulunmamaktadır.

Gün Aralığı

71,9300 - 72,3660

1 Bahreyn Dinarı Kaç Türk Lirası Hesapla

Bahreyn DinarıBHD - Bahreyn Dinarı
TRY TRY - Türk Lirası
1 BHD =
72,2090 TRY

Bu ay Bahreyn Dinarı Düşer mi? Yükselir mi?

Sonuçları görmek için oy verin!
Bahreyn Dinarı Nedir? Geleceği ve Yorumları

100 Bahreyn Dinarı Ne Kadar? BHD Para Birimi | Finansmix

Bahreyn Dinarı (BHD) Ne Kadardır?

Bahreyn dinarı (BHD), Bahreyn'in resmi para birimidir ve 1965'ten beri Körfez rupisinin yerini almıştır. Bahreyn, Basra Körfezi'nde, Suudi Arabistan'ın yanında, birincil gelir kaynağı petrol ve gaz endüstrisinden gelen zengin bir ada ülkesidir . Bahreyn dinarı, Kuveyt dinarından (KWD) sonra dünyanın en değerli ikinci para birimidir. BHD, 2,659:1 oranında ABD dolarına sabitlenmiştir.

BHD (Bahreyn dinarı) 1.000 dosyadan oluşur ve ticaret yaparken genellikle BD sembolünü kullanır. Çok değerli bir para birimidir ve resmi olarak 1 BD = 2,659 USD oranında ABD dolarına sabitlenmiştir . Dinar adı, MÖ 211'den MÖ 244'e kadar Roma döneminde para birimi olarak kullanılan orijinal standart gümüş sikke olan Roma denariusundan gelmektedir.

1965'ten önce Bahreyn, para birimi olarak Basra Körfezi rupisini kullanıyordu. Bahreyn dinarı 1965'te dolaşıma başladı ve bir dinarı 10 rupiye dönüştürme oranında Basra Körfezi rupisinin yerini aldı. 1973 yılına kadar Bahreyn Para Kurulu banknot çıkardı. 1973'ten sonra bu sorumluluk Bahreyn Para Ajansı'nın kontrolüne geçti.

1980'de dinar, IMF'nin Özel Çekme Haklarına (SDR) sabitlenmeye başladı ve 0,376 dinar ile 1 ABD Doları arasında sabit bir oran vardı. Bölgedeki istikrarsızlık nedeniyle oynaklık yaşandı, ancak sabit tutuldu. 2006 yılına kadar, Bahreyn Ajansı geçiş yaptı ve resmi Bahreyn Merkez Bankası (CBB) olarak yeniden adlandırıldı. CBB hem geleneksel hem de İslami bankaları denetler . Ayrıca sigorta, yatırım firmaları, brokerler ve diğer finans kurumlarının gözetimine sahiptir.

Bahreyn dinarı banknotlarının değeri 0,5, 1, 5, 10 ve 20 dinardır. Ülkenin ayrıca 5, 10, 25, 50, 100 ve 500 dosya değerinde madeni paraları var. Bahreyn Merkez Bankası para birimini yönetir. 2016 yılından itibaren Merkez Bankası, güvenlik özellikleri artırılmış banknotların tedavüline başlamıştır. Yeni notlar ayrıca görme engellilere yardımcı olmak için satırları yükseltti.

Bahreyn Ekonomisi

1980'ler ve 90'lar boyunca, Bahreyn ülkesi, kalkınma düzeyinde değişiklikler uyguladıktan sonra ekonomik olarak daha istikrarlı hale geliyordu. 2008 yılına kadar, Bahreyn Merkez Bankası teknik olarak dördüncü resmi banknot serisi olan yeni bir banknot grubunu piyasaya sürdü. Bu yeni sayı hem Bahreyn'in parlak geleceğini onurlandırdı hem de geçmiş mirasını yansıttı.

2020'deki pandemi nedeniyle Bahreyn'in 2021'de finansal desteğe ihtiyacı olacak ve GSYİH'sının orta vadede aynı seviyede kalmasıyla birlikte yıl içinde %3,3 oranında büyümesi bekleniyor.

Bahreyn'in 2020 için tahmini gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH). Bahreyn bir krallıktır ve 18. yüzyıldan beri aynı aile tarafından yönetilmektedir. 1971'de İngiltere'den bağımsızlığını kazandı ve 2002'de resmi bir monarşi oldu. Bölgedeki birçok ülkede olduğu gibi, Bahreyn'in ekonomisi de temel olarak petrol tarafından destekleniyor ve hükümet bütçesinin %85'i petrol gelirlerinden geliyor. Bu nedenle, Bahreyn ekonomisi petrol fiyatlarındaki değişimlere son derece duyarlıdır . Bahreyn ayrıca birçok banka ve finans kurumuyla güçlü bir finans merkezidir.

2019 yılında Bahreyn'in en büyük ihracatı rafine petrol (5,1 milyar dolar), ham alüminyum (1,85 milyar dolar), ham petrol (975 milyon dolar) ve alüminyum kaplama (329 milyon dolar) oldu. En büyük ihracat ortakları Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan, Japonya, Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Kore idi.

1 Bahreyn Dinarı için USD Döviz Kuru Nedir?

1 Bahreyn dinarı için döviz kuru USD 2,65'dir. Bu sabit bir döviz kurudur ve dalgalanmaz.

Hangi Dünya Para Birimleri En Değerlidir?

Dünyanın en değerli para birimleri Kuveyt dinarı (KWD), Bahreyn dinarı (BHD), Umman riyali, Ürdün dinarı, İngiliz sterlini, Cayman Adaları doları, Avrupa Euro, İsviçre frangı ve ABD dolarıdır.

Bahreyn'e Turist Olarak Ne Kadar Nakit Getirebilirim?

Bahreyn'e turist olarak getirebileceğiniz nakit miktarında herhangi bir kısıtlama yoktur. Bununla birlikte, Gümrük tarafından üzerinizde ne kadar nakit bulunduğunu beyan etmeniz istenebilir.

Bahreyn Dinarı Neden Yüksek?

Umman, stratejik konumu sebebi, gelişmiş ekonomi ve yüksek yaşam kalitesine sahip bir ülke.

Bahreyn Dinarı Nerede Bozdurulur?

Türk bankaları, Bahreyn Dinarı bozdurma işlemi yapmazlar. Bahreyn Dinarı bozdurmak için, özel bankacılık hizmeti veren banka şubeleri, büyük döviz bürolarında ve büyük kuyumcularda işlem görmektedir.

1 Bahreyn Dinarı Kaç TL?

1 Bahreyn Dinarı fiyatı ne kadar diye baktığımızda, anlık olarak 72,2090 TL'dir.

100 Bahreyn Dinarı Ne Kadar? BHD Para Birimi Kaç TL? Bahreyn Dinarı geçerli mi? Bahreyn Dinarı neden yüksek?

Bahreyn Dinarı Yorum

Güncel Bahreyn Dinarı yorumları ile siz de diğer üyelerimizin Bahreyn Dinarı yorumlarını öğrenebilirsiniz. Bu sayfada anlık olarak yorumlaşabilirisiniz. Bahreyn Dinarı yükselir mi? Bahreyn Dinarı düşer mi? Bahreyn Dinarı ne olur, son dakika yorumları bu sayfada.

Anlık Bahreyn Dinarı Yorumları (0)

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İlk yorumu yazan siz olun.