Arjantin Pesosu ARS

Arjantin Pesosu

18:55:43
0,0956
% 0,001
* Verilerimiz 30 saniyede bir güncellenmektedir.

Gün Aralığı

0,0954 - 0,0974

1 Arjantin Pesosu Kaç Türk Lirası Hesapla

Arjantin PesosuARS - Arjantin Pesosu
TRY TRY - Türk Lirası
1 ARS =
0,0956 TRY

Bu ay Arjantin Pesosu Düşer mi? Yükselir mi?

Sonuçları görmek için oy verin!
Arjantin Pesosu Nedir? Geleceği ve Yorumları

1 Dolar Kaç Arjantin Pezosu? Arjantin Pesosu Kaç TL | Finansmix

Arjantin Pezosu (ARS) Nedir?

Genellikle pezosu olarak adlandırılan Arjantin pezosu, Arjantin'in ulusal para birimidir ve ISO para birimi kodu ARS'dir. Ülkenin merkez bankası Banco Central de la República Argentina, Arjantin pesosunu basıyor. 100 centavos'a bölünebilir ve "$" sembolü ile gösterilir.

Daha iyi Arjantin pesosu olarak bilinen Arjantin nuevo pesosu, 1985'ten 1991'e kadar dolaşımda olan Arjantin Australinin (ARA) yerini aldığı 1992'den beri kullanılmaktadır. Austral, 1983'ten 1991'e kadar kısa bir süre kullanılan orijinal Arjantin Pezosu'nun (ARP) yerini almıştır.

Arjantin pezosu , ülkede ciddi bir ekonomik bunalım döneminin ardından 1992'de dolaşıma girdi  . 1989'dan 2002'ye kadar süren bu ekonomik sıkıntı, Arjantin'de 1974 ile 1990 arasında süren daha büyük “Büyük Buhran”dan on yıldan az bir süre sonra geldi.

Başlangıçta, ARS ABD dolarına sabitlendi . 2001'deki bir başka sarp mali krizden sonra, merkez bankası 2002'de ABD dolarına sabitlenmeyi bıraktı. Ardından Arjantin pesosu ABD doları karşısında % 365'lik bir devalüasyon gördü.

Buna karşılık, 2000'lerin başında, Arjantin hükümeti döviz kurunu 3 peso 1 ABD doları civarında tutmak için adımlar attı ve ihracatta bir patlamayı tetiklemeye ve karşılığında yeni para getirmeye çalıştı. 5Merkez bankasının açık piyasada ABD doları satın alması, ülkenin önemli miktarda rezerv biriktirmesi anlamına geliyordu ve Cristina Fernández de Kirchner hükümeti sonunda peso değerini desteklemek amacıyla tüketti.

2015 yılında Başkan Mauricio Macri'nin seçilmesi, önceki yönetim tarafından uygulanan parasal kontrollerin gevşemesine yol açtı.

 2016'da merkez bankası, bireylerin ve şirketlerin ABD dolarına çevirebilecekleri tasarruf miktarı üzerindeki kısıtlamaların çoğunu kaldırdı. Bu hamleler, nuevo peso'nun %30'luk bir devalüasyonuna yol açarak yenilenen enflasyon korkularını körükledi.  

 Merkez bankası karşılık olarak para politikasını değiştirdi ve 2020 yılına kadar yıllık enflasyon oranını %5'in altında tutmayı hedefliyor. 9 Arjantin Banco Central de la República artık dengesini desteklemek için doğrudan forex (FX) piyasalarında işlem görüyor para biriminin değerindeki dalgalanmaları düzeltin ve düzeltin.

Dünya Bankası verilerine göre, Arjantin ekonomik dalgalanmalarla karşı karşıya kalmaya devam ediyor. Ülke, yıllık %39,8 enflasyon oranına sahip ve mevcut verilerin en güncel yılı olan 2020 itibariyle, gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) eksi %9,9'a sahip.

1 Arjantin Pesosu Kaç TL?

1 Arjantin Pesosu fiyatı ne kadar diye baktığımızda, anlık olarak 0,0956 TL'dir.

1 Dolar Kaç Arjantin Pezosu? Arjantin Pesosu Kaç TL | Grafik Verileri, ve Yorumları | Finansmix

Arjantin Pesosu Yorum

Güncel Arjantin Pesosu yorumları ile siz de diğer üyelerimizin Arjantin Pesosu yorumlarını öğrenebilirsiniz. Bu sayfada anlık olarak yorumlaşabilirisiniz. Arjantin Pesosu yükselir mi? Arjantin Pesosu düşer mi? Arjantin Pesosu ne olur, son dakika yorumları bu sayfada.

Anlık Arjantin Pesosu Yorumları (0)

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İlk yorumu yazan siz olun.