Hong Kong Doları HKD

Hong Kong Doları

16:00:38
4,1293
% 0,18
* Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı bulunmamaktadır.

1 Hong Kong Doları Kaç Türk Lirası Hesapla

Hong Kong DolarıHKD - Hong Kong Doları
TRY TRY - Türk Lirası
1 HKD =
4,1293 TRY

Bu ay Hong Kong Doları Düşer mi? Yükselir mi?

Sonuçları görmek için oy verin!
Hong Kong Doları Nedir? Geleceği ve Yorumları

1 Hong Kong Doları Kaç TL? Hong Kong Doları Kuru Canlı Grafik

Hong Kong Doları Para Birimi

1863'te tanıtılan Hong Kong doları (Çince: 港元) veya HKD, Hong Kong'un resmi para birimidir. Hong Kong dolarının sembolü, bazen Hong Kong dolarını diğer dolar cinsinden para birimlerinden ayırmak için kullanılan HK$ ile birlikte $'dır. Hong Kong doları, yerel para birimi Makao patacanının HKD'ye sabitlendiği Makao'da da kullanılır.

HKD banknotları altı kupürde verilir: 10 HK$, 20 HK$, 50 HK$, 100 HK$, 500 HK$ ve 1.000 HK$. Hong Kong doları 100 sente bölünmüştür ve yedi değere ayrılır: 10c, 20c, 50c, 1 HK$, 2 HK$, 5 HK$ ve 10 HK$.

Küresel olarak en çok işlem gören dokuzuncu para birimi olan Hong Kong doları, dalgalı bir para birimi değildir. Dar bir ticaret bandı ile ABD dolarına sabitlenmiştir.

Ekonomi

Hong Kong, hizmet sektörü toplam gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) yüzde 92'sinden fazlasını oluşturan, aynı zamanda düşük vergilendirmeye ve serbest liman ticaretine sahip bir serbest piyasa ekonomisine sahiptir.

HKMA, neredeyse hiç kamu borcu olmadan, küresel olarak en büyük para rezervlerinden birine sahipken, sağlam bir bankacılık sistemi ve güçlü bir hukuk sistemi birlikte Hong Kong'un sağlam ekonomisini yaratıyor.

2020'de Hong Kong, nominal GSYİH açısından 38. en büyük ulusal ekonomiydi ve ülkenin GSYİH'sinin 355 milyar ABD dolarının üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Hong Kong, uluslararası ticaret ve finansa büyük ölçüde bağımlı olduğu için dünyada bir şirket kurmak için en uygun yer olarak kabul ediliyor ve kayıtlı yeni kurulan şirket sayısı 2014'te 998'den 2018'de 2800'ün üzerine çıktı.

Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası, yaklaşık 6 trilyon ABD doları piyasa değeri ile dünyanın dördüncü büyük borsasıdır.

Dünyanın en büyük ve en pahalı şehirlerinden biri olan Hong Kong, nispeten yüksek bir yoksulluk içinde yaşayan nüfus oranına sahip ve 2017'de neredeyse yüzde 15'e ulaştı.

Tarih

1841'de Hong Kong'da yerel para birimi olmayan Hint rupileri, İspanyol ve Meksika realleri ve Çin madeni paraları gibi yabancı para birimleri kullanıldı.

1863'te Londra'daki Kraliyet Darphanesi ilk Hong Kong dolarını basmaya başladı.

1935'te, gümüş standardını terk eden Hong Kong, para birimini İngiliz sterlinine sabitledi.

Japon işgali sırasında, Hong Kong doları, tek yasal para birimi haline gelen Japon Yeni ile değiştirildi.

1972'de Hong Kong doları, 1 USD = 5,65 HK$ döviz kuru üzerinden ABD dolarına sabitlendi.

O zamandan beri, Hong Kong doları, HKD'nin istikrarını koruyan HKMA'ya bağlı olarak periyodik olarak değişen oran ile ABD dolarına sabitlenmeye devam etti.

Hong Kong doları için bir takma ad 'honkie'dir. Hong Kong ve Shanghai Banking Corporation Limited (HSBC), Bank of China (Hong Kong) Limited ve Standard Chartered Bank (Hong Kong) Limited gibi üç ticari banka, Hong Kong'un lisansı altında banknot basma yetkisine sahiptir. Kong Para Otoritesi (HKMA), Hong Kong'un merkez bankası.

1 Hong Kong Doları Kaç TL?

1 Hong Kong Doları fiyatı ne kadar diye baktığımızda, anlık olarak 4,1293 TL'dir.

1 Hong Kong Doları Kaç TL? Hong Kong Doları Kuru Canlı Grafik Verileri | Finansmix

Hong Kong Doları Yorum

Güncel Hong Kong Doları yorumları ile siz de diğer üyelerimizin Hong Kong Doları yorumlarını öğrenebilirsiniz. Bu sayfada anlık olarak yorumlaşabilirisiniz. Hong Kong Doları yükselir mi? Hong Kong Doları düşer mi? Hong Kong Doları ne olur, son dakika yorumları bu sayfada.

Anlık Hong Kong Doları Yorumları (0)

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İlk yorumu yazan siz olun.