Yeni Tayvan Doları TWD

Yeni Tayvan Doları

00:00:03
0,9995
% -0,0041
* Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı bulunmamaktadır.

1 Yeni Tayvan Doları Kaç Türk Lirası Hesapla

Yeni Tayvan DolarıTWD - Yeni Tayvan Doları
TRY TRY - Türk Lirası
1 TWD =
0,9995 TRY

Bu ay Yeni Tayvan Doları Düşer mi? Yükselir mi?

Sonuçları görmek için oy verin!
Yeni Tayvan Doları Nedir? Geleceği ve Yorumları

1 Tayvan Doları Kaç TL? Tayvan Parası Kaç TL? TWD/TRY Ne Kadar?

Yeni Tayvan Doları (TWD) Nedir?

Yeni Tayvan Doları (TWD), Tayvan'ın resmi para birimidir ve ülkenin merkez bankası olan Çin Cumhuriyeti Merkez Bankası (Tayvan) tarafından verilir .Yeni Tayvan dolarının  ISO para birimi kodu ve kısaltması TWD'dir. Bazen basılı dolar tutarlarından önce NT$ veya NT olarak kısaltılır. Mandarin'de fiyatlar genellikle yuan cinsinden verilir , ancak konuşma dilinde kuai sıklıkla kullanılır. Yeni Tayvan doları teknik olarak alt bölümlere ayrılabilse de, pratikte Tayvan'da satılan her şey tam dolar olarak kote edilir. Mevcut oranlarda, 1 NT$, yaklaşık 3.5 ABD sentine eşittir.

TWD, 100 NT$, 500 NT$ ve 1.000 NT$ banknot cinsinden mevcuttur. Nadiren kullanılmalarına rağmen NT$200 ve NT$2,000 banknotlar da vardır. 1 Dolaşımdaki madeni paralar 1 NT$5, NT$10 ve NT$50 adetleri ve yaygın olarak kullanılmayan 20 NT$'lık bir parçayı içerir.

Çoğu kişi ülkeyi basitçe Tayvan olarak bilse de, resmi adı 1912'de Çin'de kurulan Çin Cumhuriyeti'dir. Bu nedenle Tayvan'ın merkez bankasına Çin Cumhuriyeti Merkez Bankası (Tayvan) denir.

Bu, Çin Halk Cumhuriyeti'nin merkez bankası olan Çin Halk Bankası ile karıştırılmamalıdır. Çin'deki Komünist Parti hiçbir zaman Tayvan'ı yönetmemiş olsa da, adayı bir eyalet olarak görüyor.

Tayvan'da kullanılan ilk para birimleri , 1600'lü yıllarda tüccarlar tarafından adaya getirilen Hollanda ve İspanyol gümüş paralarıydı. 7 Tayvan, 1662'de başlayarak Qing Hanedanlığı'nın yönetimine girdikten sonra, Çin gümüş tael'leri yabancı gümüşün yanında dolaşıma girdi. Tungning Krallığı tarafından çıkarılan bakır paralar da Tayvan'da dolaşıma girdi.

1895 ile 1945 yılları arasında Tayvan, Japonya'nın kontrolüne girdi. Tayvan Bankası 1899'da kuruldu ve madeni paralarla değiştirilebilecek gümüş ve altın sertifikaları verme sorumluluğu verildi.

Q2 2021 itibariyle, bir ABD doları 28,38 Yeni Tayvan doları satın aldı. 1992'de bir USD, 24 Yeni Tayvan doları satın aldı, ancak bu 1998'de 34 NT$'a düştü. Para birimi, son yirmi yılda USD başına 28 NT$~35 NT$ aralığında geniş bir aralıkta işlem gördü. Japonya, İkinci Dünya Savaşı'nın sonunda adayı teslim etti. 

Çan Kay-şek ve Milliyetçi parti liderliğindeki Çin Cumhuriyeti, daha sonra Tayvan'ın kontrolünü ele geçirdi. 20 Mayıs 1946'da Tayvan Bankası, Tayvan dolarını (daha sonra Eski Tayvan doları olarak tanındı) çıkarmaya başladı. Modern Çin'in kurucusu olarak kabul edilen Dr. Sun Yat-sen'in portresini içeren 1 ve 500 dolarlık banknotları tanıttı. Hiperenflasyon nedeniyle, 1948'de 10.000 dolarlık bir banknot piyasaya sürüldü, ardından 1949'da nominal değeri 1 milyon dolara kadar çıkan senetler geldi.

Hiperenflasyon , Milliyetçi parti ile komünist güçler arasında, İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesiyle yeniden düşmanlıklarını sürdüren iç savaş neden oldu. Chiang Kai-shek, 1949'da Çin Cumhuriyeti hükümetiyle Tayvan'a kaçtı ve Çin Halk Cumhuriyeti'ni kurmak için komünist partiyi terk etti.

15 Haziran 1949'da Tayvan'daki eyalet hükümeti, Eski Tayvan dolarını 40.000'e 1 döviz kuruyla Yeni Tayvan Doları ile değiştirdi. Çin Cumhuriyeti Merkez Bankası 1961'de faaliyetlerine yeniden başladı. Ancak Tayvan Bankası devam etti. para birimini kendi himayesinde ihraç etmek. İlk başta, Yeni Tayvan doları yalnızca Tayvan'da kullanıldı, ancak daha sonra hala Çin Cumhuriyeti tarafından kontrol edilen diğer alanlarda değişim aracı haline geldi; yani, Kinmen, Matsu ve Dachen'in dış yalan adaları.

Ancak, Yeni Tayvan doları, şu anda sürgünde bir hükümet olan Çin Cumhuriyeti'nin ulusal para birimi değildi. Ulusal para birimini çıkarma işi hala Çin Merkez Bankası'na aitti (ilk olarak 1924'te Çin'in Guangzhou kentinde kuruldu). Gümüş dolar yasal olarak (pratikte olmasa da) 1992 yılına kadar Çin Cumhuriyeti'nde ulusal para birimiydi . 14 Öte yandan Yeni Tayvan doları, büyük ölçüde çünkü ulusal değil, eyalet para birimi olarak görülüyordu. Çan, Milliyetçi partisinin bir gün anakarayı geri alacağını düşündü.

1992 ile 2000 yılı arasında Çin Cumhuriyeti'nin "resmi" bir para birimi yoktu. 1 Temmuz 2000'de, Çin Cumhuriyeti Merkez Bankası (Tayvan), Yeni Tayvan doları ihraççısı olarak Tayvan Bankası'nın yerini aldı. Böylece, Yeni Tayvan doları bir eyalet para biriminden ulusal bir para birimine yükseltildi. Bir yolcunun Tayvan'a gittiğini ve oraya varmadan önce biraz döviz kuru araştırması yapmak istediğini varsayalım. Bir USD/TWD fiyatına bakarlar ve mevcut oranın 28,4 olduğunu görürler, bu da 1 $ satın almanın 28.4 NT$'a mal olduğu anlamına gelir. USD cinsinden 1.000 doları değiştirmek, yolcuya 28.400 dolar para harcaması sağlayacaktır.

Ancak, bankalar ve döviz tüccarları, borsada da biraz para kazanmak istedikleri için bu oranı sağlamaları pek olası değildir. Bankanın %3'lük bir ücret aldığını varsayarsak, USD ile TWD satın almanın muhtemel kote oranı 27.54 civarında olur ve bu da yolcuya 27.540 dolar harcama demektir.

1 Yeni Tayvan Doları Kaç TL?

1 Yeni Tayvan Doları fiyatı ne kadar diye baktığımızda, anlık olarak 0,9995 TL'dir.

1 Yeni Tayvan Doları Kaç TL? Tayvan Parası Ne Kadar? TWD/TRY Grafik Verileri ve Yorumları. Tüm Bilgiler Finansmix'te.

Yeni Tayvan Doları Yorum

Güncel Yeni Tayvan Doları yorumları ile siz de diğer üyelerimizin Yeni Tayvan Doları yorumlarını öğrenebilirsiniz. Bu sayfada anlık olarak yorumlaşabilirisiniz. Yeni Tayvan Doları yükselir mi? Yeni Tayvan Doları düşer mi? Yeni Tayvan Doları ne olur, son dakika yorumları bu sayfada.

Anlık Yeni Tayvan Doları Yorumları (0)

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İlk yorumu yazan siz olun.