Danimarka Kronu DKK

Danimarka Kronu

04:00:13
3,8926
% 0,18
* Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı bulunmamaktadır.

Gün Aralığı

3,8695 - 3,8958

1 Danimarka Kronu Kaç Türk Lirası Hesapla

Danimarka KronuDKK - Danimarka Kronu
TRY TRY - Türk Lirası
1 DKK =
3,8926 TRY

Bu ay Danimarka Kronu Düşer mi? Yükselir mi?

Sonuçları görmek için oy verin!
Danimarka Kronu Nedir? Geleceği ve Yorumları

1 Danimarka Kronu Kaç TL? DKK/TRY Grafik, Alış ve Satış Fiyatı

Danimarka Kronu (DKK) Nedir?

Danimarka Kronu, Danimarka Krallığı'nın ve ayrıca iki Danimarka bölgesi olan Faroe Adaları ve Grönland'ın yasal ihalesidir. Kron bazen İngilizce'ye tercümesi ile anılır - “taç”. Çoğu dolar cinsinden para birimindeki sentlerle karşılaştırılabilir olan 100 øre'ye bölünmüştür.

Kron'un çoğulu kronerdir, kron değil. Danimarka kronunun sembolü kr'dir. Sembol normalde belirtilen parasal miktarın önüne geçmek yerine onu takip eder - bu nedenle 50 kron, 50 kr yerine 50 kr olarak ifade edilir.

Kron için döviz piyasası tanımı DKK'dır. Örneğin, 2020'nin sonlarında USD/DKK döviz çifti 6.2246'da işlem gördü, bu da 6.22 kron = 1 USD anlamına geliyor. En çok işlem gören Danimarka döviz çifti, kron karşısında Euro – EUR/DKK'dır.

Danimarka'da madeni paraların üretimi ve kullanımı yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. 10. yüzyıla kadar Danimarka'da organize madeni para basımı devam ediyordu . En eski resmi Danimarka madeni paraları, Charlemagne döneminde Fransa'da Roma İmparatorluğu'nun altın madeni parasının yerini almak için oluşturulan gümüş para biriminin temeli olan Karolenj gümüş standardına dayanıyordu. Kuruş, şilin ve sterlinden oluşan gümüşe dayalı para sistemi, sonunda Büyük Britanya'nın İngiliz sterlini için temel teşkil etti .

Ne yazık ki, Danimarka kralları diğer birçok hükümdarın uygulamalarını izlediler ve darp edilmiş madeni paralarda bulunan gerçek gümüş miktarını azaltarak para birimlerini periyodik olarak düşürerek kendilerini zenginleştirdiler. Halkın ulusun parasına olan güvenini yeniden sağlamaya çalışmak için yeni para birimleri yaratarak birden fazla yeniden para kazanmaya yol açtı. Bu tür olaylardan biri, 1875'te mevcut Danimarka kronunun oluşturulmasıydı.

Kron'un piyasaya sürülmesi, madeni paralarla işlemlerin giderek daha hantal hale geldiği bir zamanda geldi. Bu nedenle, yeni para biriminin uygulanmasına, basılı banknotların daha fazla kullanımına geçiş eşlik etti.

Danimarka, para birimini altına sabitlemek için birçok girişimde bulundu, ancak sonunda, Büyük Britanya'nın altın standardını düşürdüğü aynı yıl olan 1931'de bu çabadan vazgeçti . Danimarka'nın II. Dünya Savaşı'nda Almanya tarafından işgali sırasında, Danimarka kronu geçici olarak Alman Reichsmark'ına sabitlendi. Savaş sonrası dünyada, İngiliz Sterlini'ne sabitlendi.

Kron, Avrupa'daki ticaret ortaklarıyla avronun döviz kurundaki aşırı oynaklığı önlemek için tasarlanmış bir döviz kuru hesaplama aracı olan Avrupa Döviz Kuru Mekanizması (ERM) II'ye göre şu anda avroya sabitlenmiştir . Son yıllarda, Danimarka Krallığı avro bölgesine katılmayı ve resmi para birimi olarak avroyu benimsemeyi düşündü. Ancak, 2000 yılındaki en son halk referandumu, bu görüşü küçük bir farkla (%53 ila %47) reddetti.

Danimarka merkez bankası - Dansmark Nationalbank - ülkenin para biriminin ihracını denetleyen ve döviz kurları üzerinde kontrol uygulayan para otoritesidir. Bununla birlikte, 2016 yılında banka, Danimarka kronu banknotlarının fiili basımını dışarıdan temin etme kararı aldı. Karar, kısmen, daha az işlem fiziksel nakit transferleri içerdiğinden, banknot talebinin azalmasıyla desteklendi.

Danimarka Kronu Madeni Paralar ve Banknotlar

Danimarka madeni paraları şu anda altı mezhepten oluşmaktadır: 50 øre madeni para (yarım kron), 1 kr, 2 kr, 5 kr, 10 kr ve 20 kr. Enflasyon , daha küçük değerli madeni paraların yıllar içinde üretimden çekilmesine yol açtı ve 25 øre madeni para 2008 itibariyle yasal ihale olmaktan çıktı.

Danimarka madeni paraları, görme engelliler tarafından daha kolay yönetilebilmeleri için renk, çap, ağırlık ve madeni para kenarlarının dokusu açısından ayırt edilmektedir. Renk varyasyonları kabaca eski altın ve gümüş madeni para sistemine karşılık gelir - bu nedenle, daha yüksek değerli madeni paralar, altın rengine yaklaşan bir alüminyum bronzdan oluşurken, bir nikel alaşımından basılan daha düşük değerli madeni paralar gümüş görünür.

Artan değer miktarları ile madeni paraların hem çapı hem de ağırlığı artar. Son olarak, bazı madeni paraların kenarları pürüzsüz, diğerleri dokuludur ve orta değerli üç madeni paranın (1kr, 2kr ve 5kr) merkezlerinden delinmiş bir delik vardır.

Merkez bankası ayrıca, özellikle ünlü Danimarkalı yazar Hans Christian Andersen tarafından yazılmış peri masalları temalı 2005 serisi beş farklı 10 kr madeni para da dahil olmak üzere çeşitli hatıra paraları yayınladı.

Danimarka kronu banknotları, 1945'ten beri birkaç farklı tematik seride basılmıştır ve tümü hala Danimarka'da yasal ödeme aracı olarak kabul edilmektedir. Ülkedeki ünlü köprülerin görüntülerini içeren mevcut 2009 serisi, hologramlar ve filigranlar gibi güncellenmiş güvenlik özelliklerini içeriyor. Banknotlar beş farklı değerde basılmıştır: 50 kr, 100 kr, 200 kr, 500 kr ve 1000 kr.

1 Danimarka Kronu Kaç TL?

1 Danimarka Kronu fiyatı ne kadar diye baktığımızda, anlık olarak 3,8926 TL'dir.

1 Danimarka Kronu Kaç TL? DKK/TRY Grafik, Alış ve Satış Fiyatı Ne Kadar? | Finansmix

Danimarka Kronu Yorum

Güncel Danimarka Kronu yorumları ile siz de diğer üyelerimizin Danimarka Kronu yorumlarını öğrenebilirsiniz. Bu sayfada anlık olarak yorumlaşabilirisiniz. Danimarka Kronu yükselir mi? Danimarka Kronu düşer mi? Danimarka Kronu ne olur, son dakika yorumları bu sayfada.

Anlık Danimarka Kronu Yorumları (0)

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İlk yorumu yazan siz olun.