Hindistan Rupisi INR

Hindistan Rupisi

05:00:13
0,3275
% 0,0004
* Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı bulunmamaktadır.

Gün Aralığı

0,3261 - 0,3285

1 Hindistan Rupisi Kaç Türk Lirası Hesapla

Hindistan RupisiINR - Hindistan Rupisi
TRY TRY - Türk Lirası
1 INR =
0,3275 TRY

Bu ay Hindistan Rupisi Düşer mi? Yükselir mi?

Sonuçları görmek için oy verin!
Hindistan Rupisi Nedir? Geleceği ve Yorumları

1 Hindistan Rupisi Kaç TL? Ne Kadar & Nerede Bozdurulur?

Hindistan Rupisi (INR) Nedir?

Hindistan rupisi, Hindistan'ın ulusal para birimini ifade eder ve ISO kodu INR ile temsil edilir. Ülkenin merkez bankası olan Hindistan Merkez Bankası (RBI) tarafından düzenlenmektedir. Hint rupisi, adını 16. yüzyılda ilk kez basılan gümüş bir madeni para olan “rupiya”dan almıştır .

Hindistan'ın ekonomisi eskiden nakit bazlıydı, bu da suç faaliyetinde bulunanlar tarafından sahte para birimlerinin dolaşımına neden oluyordu. Yıllar geçtikçe, RBI INR notlarını yeni güvenlik özellikleriyle değiştirmek ve yükseltmek zorunda kaldı. Genel olarak, büyük banknotlar en sahte faturalardır. 2016 yılında, Hindistan Hükümeti Mahatma Gandhi Setinin 500 INR ve 1000 INR değerindeki tüm banknotların şeytanlaştırılmasını ilan etti.

1830'un başında, İngilizler Hindistan'da önemli bir etki yarattı. 1835 tarihli Sikke Yasası, ülkede standart bir madeni parayı mümkün kıldı. Madeni paraların yeni versiyonu, orijinal yüzünde William IV'ün tasvirini ve arka yüzünde Farsça ve İngilizce olarak yazılmış kupürü içeriyordu.

Öte yandan, 1840'tan sonra basılan madeni paralarda Kraliçe Victoria'nın bir portresi vardı. 1862'de, taç altında verilen ilk madeni paraya izin verildi. Darphanelerin kurulmasını ve madeni paraların basılmasını düzenleyen Hindistan Madeni Para Yasası 1906'da kabul edildi ve bugün hala yürürlükte.

Tarihsel olarak, rupiya bir gümüş madeni paraydı. Dünyanın en büyük ülkelerinin altın standardı altında olduğu 19. yüzyılda önemli sonuçlar doğurdu . Avrupa kolonilerinde ve ABD'de büyük miktarlarda gümüşün bulunması 1873 paniğine yol açtı. Bu, gümüşün altına kıyasla devalüasyonuna yol açarak Hindistan'ın standart para birimi değerinde bir düşüşe yol açtı.

İkinci Dünya Savaşı sırasındaki durum, normal rupinin yerini alan Kuvaterner Gümüş Alaşımına yol açtı. 1940'ta üretilen madeni paralar, 1947'de saf nikel madeni paralarla değiştirildi. Hindistan, 15 Ağustos 1947'de bağımsızlığını kazandı. Ancak, geçerli para birimi, ülkenin kendi anayasasını kabul ettiği 26 Ocak 1950'ye kadar donmuş kaldı. 1957'de Hindistan, 100 kuruşun bir rupi oluşturduğu bir ondalık para birimi düzenini uygulamaya koydu.

2016'da hükümet, yeraltı ekonomisini frenleyeceğini ve suç ve terörizmi finanse etmek için yasadışı ve sahte nakit kullanımını daha da zorlaştıracağını savunarak 500 ve 100 INR banknotlarını paraya çevirmeye karar verdi. Hareketin ardından, RBI yeni bir Mahatma Gandhi serisinde 500 ve 2000 INR cinsinden yeni banknotların ihraç edildiğini açıkladı.

Mevcut Hindistan Rupisi ve Değeri

Nisan 2019 itibariyle, en son dağıtılan banknotlar, Mahatma Gandhi Eski Serisinin 5 INR, 10 INR, 20 INR, 50 INR ve 100 INR banknot ve 10 INR, 20 INR, 50 INR, 100 INR, 200 INR banknotlarını içeriyordu. , Mahatma Gandhi Yeni Serisinin 500 INR ve 2000 INR notları. Yeni INR notları serisi, farklı yerlerde “Bharata” ve “RBI” gibi çeşitli mikro baskılı metinler içeriyor.

Resmi olarak INR'nin döviz kurları piyasa tarafından belirlenir. Bununla birlikte, RBI döviz kurunu etkilemek için USD/INR döviz piyasasında agresif bir şekilde işlem yapmaktadır. Sonuç olarak, USD'ye kıyasla INR için geçerli olan para birimi sistemi, düzenlenmiş bir döviz kurudur. Genellikle "yönetilen şamandıra" olarak adlandırılır.

INR/JPY ve EUR/INR gibi diğer döviz kurları, dalgalı döviz kurlarının karakteristik dalgalanmalarına tabidir. Sonuç olarak döviz kurlarına karşı arbitraj fırsatları yaratır.

RBI aracılığıyla birbirini izleyen hükümetler, INR'yi belirli bir döviz kuru üzerinden belirli bir yabancı para birimine sabitleme stratejisi izlememeyi tercih ediyor. RBI'nin döviz piyasalarına müdahalesi , öncelikle döviz kuru oynaklığının düşük olmasını sağlamaya yöneliktir.

1 Hindistan Rupisi Kaç TL?

1 Hindistan Rupisi fiyatı ne kadar diye baktığımızda, anlık olarak 0,3275 TL'dir.

1 Hindistan Rupisi Kaç TL? Ne Kadar & Nerede Bozdurulur? | Finansmix

Hindistan Rupisi Yorum

Güncel Hindistan Rupisi yorumları ile siz de diğer üyelerimizin Hindistan Rupisi yorumlarını öğrenebilirsiniz. Bu sayfada anlık olarak yorumlaşabilirisiniz. Hindistan Rupisi yükselir mi? Hindistan Rupisi düşer mi? Hindistan Rupisi ne olur, son dakika yorumları bu sayfada.

Anlık Hindistan Rupisi Yorumları (0)

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İlk yorumu yazan siz olun.