Ukrayna Grivnası UAH

Ukrayna Grivnası

08:00:09
0,8191
% 0,0023
* Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı bulunmamaktadır.

1 Ukrayna Grivnası Kaç Türk Lirası Hesapla

Ukrayna GrivnasıUAH - Ukrayna Grivnası
TRY TRY - Türk Lirası
1 UAH =
0,8191 TRY

Bu ay Ukrayna Grivnası Düşer mi? Yükselir mi?

Sonuçları görmek için oy verin!
Ukrayna Grivnası Nedir? Geleceği ve Yorumları

1 Grivna Kaç TL? Ukrayna Parası Kaç TL? UAH/TRY Ne Kadar?

Ukrayna Grivnası (UAH) Nedir?

Ukrayna Grivnası (UAH), Ukrayna'nın ulusal para birimini ifade eder. Para birimi 1996 yılında ülke hükümeti tarafından kabul edildi. Bazen Grivna veya Grivna olarak da yazılan para birimi 100 kopiyka'ya bölünmüştür. Grivnası döviz piyasasında UAH olarak kısaltılır. Para birimi ülkenin merkez bankası, finansal istikrarı ve ülkenin ekonomik kalkınmasını korumaktan sorumlu olan Ukrayna Ulusal Bankası tarafından basılmaktadır. Aralık 2020 itibariyle, 1 UAH kabaca 0.035 ABD Doları değerindedir. Ukrayna'nın ekonomisi, önemli sanayi ve tarım bölgeleriyle bir zamanlar Sovyet Bloku'nun en büyük ekonomilerinden biriydi. Ancak, piyasa ekonomisine geçiş , ulusun mücadele ettiğini gördü. Nüfusun çoğu, takas sisteminin insanların günlük ihtiyaçlarını elde etmesine izin verdiği geçimlik tarıma döndü. Hükümet gözetimi ve UAH para biriminin çıkarılması durumu sadece biraz iyileştirdi.

Ulus, Grivna'yı 26 Ağustos 1996'da para birimi olarak tanıttı. Ertesi ay  resmen dolaşıma girdi. Yukarıda  bahsedildiği gibi Grivnası UAH olarak kısaltılır ve forex piyasalarında sayısal kod 980 ile temsil edilir.  Para biriminin sembolü ₴'dir.

Para birimi, ülkenin merkez bankası olan Ukrayna Ulusal Bankası tarafından basılır ve yönetilir. Bankanın internet sitesine göre, 1 Nisan 2020 itibariyle toplam 424,2 milyar ₴ tiraj vardı.  Bu, toplam 2,8 milyar banknot ve 13,4 milyar madeni paraya tekabül ediyor.

Banknotlar ₴10, ₴20, ₴50, ₴100, ₴200, ₴500 cinsinden basılmıştır. Banka ayrıca 2018 ve 2020 yılları arasında  aynı değerdeki banknotların yerini alan ₴1, ₴2 ve ₴5 kupürlerinde Grivnası madeni paralar da ihraç ediyor . Bir Grivnası 100 kopiyka'ya bölünmüştür. Ukrayna Ulusal Bankası bu madeni paraları bir, iki, beş, 10, 25, 50 mezhepte bastı. Bu madeni paraların ilk üçü 10 Ocak 2019 itibariyle yasal ihale olmaktan çıktı, ancak Ukraynalıların onları diğer madeni paralar ve banknotlarla değiştirmek için 30 Eylül 2022'ye kadar süreleri var.

Ukrayna Grivnası, Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından 1996 yılında Ukrayna'nın ulusal para birimi oldu. Adı, orta çağda  Slav bölgesinde kullanılan bir ağırlık biriminden türetilmiştir. 10

Aynı adı taşıyan daha eski bir para birimi, 1917'de Rus Çarlık İmparatorluğu'ndan bağımsızlığını ilan ettikten sonra bölgede dolaşıma girdi. 1917 ve 1920 yılları arasında bölgede Karbovanets  banknotları dolaşıyordu. Ancak sıradan kağıda basılan bu banknotlar kolayca taklit edildi. Bölgenin iki Dünya Savaşı boyunca işgali sırasında, daha güvenli karbovanetlerin ikinci ve üçüncü sayılarına kadar daha yeni bir banknot serisi kullanıldı.

Grivnası, Sovyetler Birliği'nin dağılması sonucu 1990'larda meydana gelen hiperenflasyon nedeniyle 1996 yılında 100.000 karbovanet yerine bir Grivnaya karşılık karbovanetlerin yerini almıştır. Bu, eski banknotların büyük bir devalüasyonuna neden olarak onları neredeyse değersiz hale getirdi.

1 Ukrayna Grivnası Kaç TL?

1 Ukrayna Grivnası fiyatı ne kadar diye baktığımızda, anlık olarak 0,8191 TL'dir.

1 Grivna Kaç TL? Ukrayna Parası Kaç TL? UAH/TRY Ne Kadar? Ukrayna'da Türk Parası Geçiyor Mu? Kiev Parası Kaç TL? | Finansmix

Ukrayna Grivnası Yorum

Güncel Ukrayna Grivnası yorumları ile siz de diğer üyelerimizin Ukrayna Grivnası yorumlarını öğrenebilirsiniz. Bu sayfada anlık olarak yorumlaşabilirisiniz. Ukrayna Grivnası yükselir mi? Ukrayna Grivnası düşer mi? Ukrayna Grivnası ne olur, son dakika yorumları bu sayfada.

Anlık Ukrayna Grivnası Yorumları (0)

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İlk yorumu yazan siz olun.