Bosna-Hersek Markı BAM

Bosna-Hersek Markı

11:00:34
17,9936
% 0,0001
* Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı bulunmamaktadır.

1 Bosna-Hersek Markı Kaç Türk Lirası Hesapla

Bosna-Hersek MarkıBAM - Bosna-Hersek Markı
TRY TRY - Türk Lirası
1 BAM =
17,9936 TRY

Bu ay Bosna-Hersek Markı Düşer mi? Yükselir mi?

Sonuçları görmek için oy verin!
Bosna-Hersek Markı Nedir? Geleceği ve Yorumları

1 Bosna Hersek Markı Kaç TL? BAM Parası Ne Kadar?

Bosna-Hersek Markı (BAM) Nedir?

Bosna-Hersek Mark (BAM), Bosna-Hersek'in ulusal para birimidir. Fening adı verilen 100 alt birimden oluşur ve ilk olarak 1995 yılında tanıtıldı.

1997 yılında kurulan Bosna Hersek Merkez Bankası, Bosna-Hersek konvertibl işaretini (BAM) basar ve dağıtır. Merkez bankasının  oluşturulması ve dönüştürülebilir işaret, Dayton Anlaşması'nın bir parçası olarak geldi. Bu diplomatik anlaşma, Bosna Savaşı'nın sonunu işaret ederek modern Bosna-Hersek'in temel yönetim yapısını oluşturdu.

Yeni oluşturulan BAM, bölgede daha önce kullanılan iki para biriminin yerini aldı: Bosna dinarı ve Hırvat kunası. Bunun yerine BAM, Bosna-Hersek için tek para birimi haline geldi. BAM başlangıçta Alman Deutschmark'ına (D-Mark) eşit olarak sabitlenirken, Almanya 2002'de EUR'yu benimsediğinde döviz kuru 1.95583 BAM başına 1 EUR oranında euroya (EUR) sabitlendi.

Bugün BAM, 10, 20, 50, 100 ve 200 marklık banknotlarda dağıtılmaktadır. Bu arada madeni paraları 1, 2 ve 5 marklık banknotlarda dolaşımdadır. 5, 10, 20 ve 50 banknot cinsinden daha küçük madeni paralar da mevcuttur.

Banknotlar

Yugoslav şairi Skender Kulenović gibi önde gelen bölgesel şairlerin portrelerini içeriyor; ve Bosnalı şair Musa Ćazim Ćatić.

Adriyatik Denizi kıyısında yer alan Bosna-Hersek, bağımsızlığını kazandığı 1992 yılına kadar Yugoslavya'nın bir parçasıydı. Bölge üç ana etnik gruba ev sahipliği yapıyor: Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar. Bu karışım sadece canlı bir kültürel varlığa değil, aynı zamanda yıllarca süren şiddetli çatışmalara da yol açmıştır. Şu anda, ülkenin her etnik gruptan bir üye ile üç üyeli bir cumhurbaşkanlığı var.

Bosna-Hersek, tarihi ve kültürü kadar çeşitli bir ekonomiye sahiptir. 1990'ların Bosna Savaşı ekonomiye büyük zarar verdi, ancak ülke o zamandan beri toparlanmaya başladı. Ülke ayrıca araba koltukları ve ayakkabı ürünleri gibi belirli özel imalat sektörlerinde deneyime sahip olmasına rağmen, turizm ve bilgi teknolojisi hizmetleri ülkenin en büyük ihracat endüstrilerinden ikisini oluşturuyor.

1 bosna markı kaç tl sorunuzun cevabı 30 saniyede bir güncelenen grafik ekranımızdan bulabilirsiniz.

1 Bosna-Hersek Markı Kaç TL?

1 Bosna-Hersek Markı fiyatı ne kadar diye baktığımızda, anlık olarak 17,9936 TL'dir.

1 Bosna Hersek Markı Kaç TL? Bosna Hersek Parası Ne Kadar? 1 BAM Kaç TL? Grafik Verileri ve Yorumları

Bosna-Hersek Markı Yorum

Güncel Bosna-Hersek Markı yorumları ile siz de diğer üyelerimizin Bosna-Hersek Markı yorumlarını öğrenebilirsiniz. Bu sayfada anlık olarak yorumlaşabilirisiniz. Bosna-Hersek Markı yükselir mi? Bosna-Hersek Markı düşer mi? Bosna-Hersek Markı ne olur, son dakika yorumları bu sayfada.

Anlık Bosna-Hersek Markı Yorumları (0)

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İlk yorumu yazan siz olun.