Kuveyt Dinarı KWD

Kuveyt Dinarı

12:00:34
107,2943
% 0,0017
* Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı bulunmamaktadır.

1 Kuveyt Dinarı Kaç Türk Lirası Hesapla

Kuveyt DinarıKWD - Kuveyt Dinarı
TRY TRY - Türk Lirası
1 KWD =
107,2943 TRY

Bu ay Kuveyt Dinarı Düşer mi? Yükselir mi?

Sonuçları görmek için oy verin!
Kuveyt Dinarı Nedir? Geleceği ve Yorumları

1 Kuveyt Dinarı Kaç TL? KWD/TRY Neden Değerli? | Finansmix

Kuveyt Dinarı (KWD) nedir?

Kuveyt Dinarı, Ortadoğu'da Irak ve Suudi Arabistan ile çevrili petrol zengini bir ülke olan Kuveyt Devletinin yasal ihalesidir. Dinar 1.000 "fils"e bölünmüştür.

Kuveyt'in nüfusunun %70'i gurbetçilerden oluşuyor. Ülkenin yaklaşık 4,5 milyon sakininden sadece bir milyonun biraz fazlası yerli Kuveytli, iki milyona yakını ise farklı Asya ülkelerinden gelen gurbetçilerden oluşuyor. Kuveyt'in bir başka nüfus "tuhaflığı", 30 ila 65 yaş grubundaki erkeklerin sayısının kadınlardan neredeyse iki kat fazla olmasıdır.

Kasım 2020'de derecelendirme sitesi fxssi.com, Kuveyt dinarını yalnızca istikrarı nedeniyle değil, aynı zamanda 3,27 USD ila 1 dinar oranında işlem görmesi nedeniyle dünya çapında en değerli para birimi olarak listeledi.

Kuveyt'in Kısa Tarihi ve Kuveyt Dinarı

Kuveyt dinarı, 1960 yılında, Kuveyt Para Kurulu'nun oluşturulduğu yıl tanıtıldı. Kuveyt Devleti 1961'de bağımsız hale geldiğinde ve bir İngiliz Koruyucusu olmaktan çıktığında, dinar, Kuveyt'te ve Arap Yarımadası'nda bulunan diğer İngiliz Koruyucuları'nda kullanılan resmi para birimi olan Körfez rupisi'nin yerini aldı.

Kuveyt, Osmanlı İmparatorluğu'nun egemenliğini tehdit ettiği 1899'da bir İngiliz Koruyucusu oldu. İngiliz Doğu Hindistan Şirketi , Afrika, Hindistan ve Kızıldeniz'deki önemli limanları birbirine bağlayan ana nakliye yollarına göre stratejik konumunun farkında olarak, yüz yıldan daha uzun bir süre önce Kuveyt'te bir varlık oluşturmuştu.

Kuveyt'in ekonomisi, dünyanın önde gelen petrol tedarikçilerinden biri haline geldiği için II. Ekonomisini petrol endüstrisinin ötesinde çeşitlendirmeyi hedeflemesine rağmen, petrol hala ülkenin vergi gelirlerinin %80'ini sağlıyor ve GSYİH'sının üçte birini oluşturuyor .

2020 itibariyle Kuveyt, yaklaşık 80.000 ABD Doları olan kişi başına gelir açısından dünyanın en zengin beşinci ülkesidir. 

Kuveyt toplumu ve kültürü, Arap komşularının çoğundan önemli ölçüde daha açıktır ve nispeten daha fazla basın ve sivil özgürlükler sunar. Bu büyük ölçüde Kuveyt'in olağanüstü çeşitlilikteki nüfusundan kaynaklanmaktadır ve sakinleri dünyanın dört bir yanından gelmektedir. Kuveyt, Orta Doğu'daki en büyük opera binasına sahiptir ve her yıl birçok müzik festivaline ev sahipliği yapmaktadır.

Kuveytlilerin çoğu Sünni Müslümanlardır, ancak Ortadoğu'da Hristiyanlara vatandaşlık veren tek Müslüman ülkedir.

Irak 1990'da Kuveyt'i işgal ettiğinde, milyonlarca Kuveyt dinarı çaldı. Bu nedenle Kuveyt özgürleşince, bir önceki banknot sayısını ibra etti ve yeni bir banknot yarattı.

Kuveyt Banknotları ve Madeni Paraları

Kuveyt Merkez Bankası, 1969'da Kuveyt Dinarı'nın üretimini ve düzenlenmesini denetlemekten sorumlu para otoritesi olarak Kuveyt Para Kurulu'nun yerini aldı. Para birimi, değeri yalnızca nispeten küçük bir aralıkta dalgalanan son derece istikrarlıdır.

Dinar dünyanın en değerli para birimi olarak kabul edilirken, döviz piyasasında yaygın olarak işlem görmemektedir. Dinar, 2007'den beri merkez bankası tarafından belirlenen bir para birimi sepetine sabitleniyor.

Dinar madeni paralarının görünümü, 1961'deki ilk basımlarından bu yana esasen değişmeden kalmıştır. Tüm Kuveyt dinarı madeni paralarının ön yüzünde, ülkenin Basra Körfezi bölgesindeki bir gemi inşa merkezi olarak zengin tarihinden esinlenen bir gemi temsili bulunur. 

Madeni paralar 5, 10, 20, 50 ve 100 dosyalık banknotlarda basılmaktadır. Başlangıçta 1 fil madeni para vardı, ancak bunlar hala dolaşımdayken 1988'den beri basılmadı.

Orta Doğu'daki diğer birçok ülkenin uygulamalarının aksine, Kuveyt, daha yaygın olan 0.025 veya 0.25 değerinden ziyade para biriminin 0.02 değerinde madeni para basıyor.

Kuveyt dinarı banknotları ¼ dinar, ½ dinar, 1 dinar, 5 dinar, 10 dinar ve 20 dinar cinsinden basılmıştır. Dikkate değer bir özellik, faturaların, görme bozukluğu olan kişiler tarafından kolayca tanınabilmesi için dokulu olmasıdır.

Merkez bankası, 1993 ve 2001'de 1 dinar hatıralık polimer banknotlar üretti. Her iki hatıra da 1990'da Irak'ın işgalinden sonra Kuveyt'in kurtuluşunu kutlar. Ancak, hatıra banknotları sadece dekoratif amaçlıdır ve Kuveyt'te yasal ödeme olarak kabul edilmez.

1 Kuveyt Dinarı Kaç TL?

1 Kuveyt Dinarı fiyatı ne kadar diye baktığımızda, anlık olarak 107,2943 TL'dir.

1 Kuveyt Dinarı Kaç TL? KWD/TRY Neden Değerli? Grafik Verileri ve Yorumları | Finansmix

Kuveyt Dinarı Yorum

Güncel Kuveyt Dinarı yorumları ile siz de diğer üyelerimizin Kuveyt Dinarı yorumlarını öğrenebilirsiniz. Bu sayfada anlık olarak yorumlaşabilirisiniz. Kuveyt Dinarı yükselir mi? Kuveyt Dinarı düşer mi? Kuveyt Dinarı ne olur, son dakika yorumları bu sayfada.

Anlık Kuveyt Dinarı Yorumları (0)

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İlk yorumu yazan siz olun.