Mısır Lirası EGP

Mısır Lirası

15:00:37
0,6802
% 0,0012
* Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı bulunmamaktadır.

1 Mısır Lirası Kaç Türk Lirası Hesapla

Mısır LirasıEGP - Mısır Lirası
TRY TRY - Türk Lirası
1 EGP =
0,6802 TRY

Bu ay Mısır Lirası Düşer mi? Yükselir mi?

Sonuçları görmek için oy verin!
Mısır Lirası Nedir? Geleceği ve Yorumları

1 Mısır Lirası Kaç TL? EGP/TRY Grafik Verileri | Finansmix

Mısır Lirası (EGP) Nedir?

Mısır Lirası (EGP), para birimi kodları için Uluslararası Standart olan ISO 4217 tarafından belirlenen Mısır Arap Cumhuriyeti'nin resmi para birimidir. Mısır poundunun sembolü E£'dir. Para birimi ayrıca  livre égyptienne anlamına gelen LE sembolü ile de belirtilebilir; Mısır poundu için Fransızca. Mısır poundu da gayri resmi olarak Gazze Şeridi'nde ve Sudan'ın bazı bölgelerinde kullanılıyor.Mısır sterlini (EGP) 1834'te Mısır kuruşunun yerini aldı. Yeni para biriminde sabit oranlı  bimetalik  altın ve gümüş standardı vardı. Kuruş, sterlinin 100'üncü kısmı olarak dolaşıma devam etti ve özünde bir sentlik bir madeni para haline geldi. 1916'da madeni para tekrar bölündü ve milim olarak yeniden adlandırıldı.

Mısır sterlini (EGP) 1834'te Mısır kuruşunun yerini aldı. Yeni para biriminde sabit oranlı  bimetalik  altın ve gümüş standardı vardı. Kuruş, sterlinin 100'üncü kısmı olarak dolaşıma devam etti ve özünde bir sentlik bir madeni para haline geldi. 1916'da madeni para tekrar bölündü ve milim olarak yeniden adlandırıldı.

EGP, 1962 yılına kadar önce altın ve gümüş bi-metal standardına, ardından İngiliz sterlinine (GBP) bağlıydı. Mısır, 1961'de bir merkez bankası kurdu . Kahire'de bulunan Mısır Merkez Bankası, Arap Cumhuriyeti'nin para birimi haline geldi. Mısır poundunun dolaşımını otorite ve kontrol etti.

1962'de Mısır, sterlin değerini değiştirdi ve USD'ye sabitledi . Mısır poundu 1973'te USD ile ve 1978'de tek başına devalüe edildi. Para birimi, hükümetin IMF'den fon alabilmesi için para birimini serbest dolaşıma sokmaya karar verdiği 2016 yılına kadar kısmen dolara sabitlendi.

EGP'nin değerinin düştüğünü gören Mısır Merkez Bankası devreye girdi ve 2001 yılında yönetilen bir dalgalanmaya başladı . Yönetilen dalgalanma, bankanın para biriminin yeniden serbestçe dalgalanmasına izin verme kararı aldığı 2016 yılına kadar devam etti. Bu kararla para biriminin değeri düştü.

Merkez bankasının para birimini dalgalanmaya bırakma kararının ardından EGP  %32,3 oranında değer kaybetti ve değer kaybetmeye devam etti. Banka ayrıca, beklenen enflasyonu durdurmak için faiz oranlarını 300 baz puan artırdı.

Mısır Lirası Ne Kadar Güçlü?

Mısır poundu oldukça güçlü bir para birimidir. Dolar, euro veya sterlin ile aynı seviyede değil ve hala yükselen piyasa para birimi olarak sınıflandırılıyor, ancak 2020'de emsalleri arasında dolar karşısında en güçlü performans gösteren oldu.

Mısır Lirası Dolara Sabitlendi mi?

Hayır, Mısır poundu dolara sabitlenmiyor. Hükümet, para biriminin 2016'da serbestçe dalgalanmasına karar verene kadar 1962'den başlayarak dolara sabitlendi.

EGP'yi Dolara Nasıl Çevirirsiniz?

Bir para birimini diğerine fiziksel olarak dönüştürmek, herhangi bir döviz gişesinde yapılabilir. Bunların çoğu havaalanlarında bulunur. Bankalar ayrıca belirli para birimlerini değiştirebilir. EGP'yi matematiksel olarak dolara çevirdiğinizde, 1 EGP ,064 dolara eşit olduğundan, EGP miktarını 0,064 ile çarparsınız.

Ayrıca tüm yabancı döviz birimlerini Para Çevirici sayfamızdan toplu şekilde TRY karşılığını görebilirsiniz.

1 Mısır Lirası Kaç TL?

1 Mısır Lirası fiyatı ne kadar diye baktığımızda, anlık olarak 0,6802 TL'dir.

1 Mısır Lirası Kaç TL? EGP/TRY Ne Kadar? Grafik Verileri ve Yorumları | Finansmix

Mısır Lirası Yorum

Güncel Mısır Lirası yorumları ile siz de diğer üyelerimizin Mısır Lirası yorumlarını öğrenebilirsiniz. Bu sayfada anlık olarak yorumlaşabilirisiniz. Mısır Lirası yükselir mi? Mısır Lirası düşer mi? Mısır Lirası ne olur, son dakika yorumları bu sayfada.

Anlık Mısır Lirası Yorumları (0)

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İlk yorumu yazan siz olun.