Kazakistan Tengesi KZT

Kazakistan Tengesi

11:00:34
0,0706
% 0,0016
* Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı bulunmamaktadır.

1 Kazakistan Tengesi Kaç Türk Lirası Hesapla

Kazakistan TengesiKZT - Kazakistan Tengesi
TRY TRY - Türk Lirası
1 KZT =
0,0706 TRY

Bu ay Kazakistan Tengesi Düşer mi? Yükselir mi?

Sonuçları görmek için oy verin!
Kazakistan Tengesi Nedir? Geleceği ve Yorumları

1 Kazakistan Tengesi Kaç TL? Kazakistan Para Birimi KZT/TRY

Kazakistan Tengesi (KZT) Nedir?

Kazakistan tengesi (KZT), Kazakistan'ın ulusal para birimidir . Rus rublesinin yerini alarak 1993 yılında tanıtıldı. 1991'deki bağımsızlığından önce Kazakistan, Sovyetler Birliği'nin bir parçasıydı .

Kazakistan, Orta Asya'da yaklaşık 19 milyon nüfusa sahip bir millettir. Rusya, Çin, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan ile komşu olan Kazakistan, Orta Asya'nın en büyük kara kütlesine sahip ve dünyanın en büyük onuncu ülkesidir. 1991 yılında Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını kazanmasından bu yana Kazakistan, parlamenter sisteme sahip bir cumhuriyet haline gelmiştir. Resmi dilleri Kazakça ve Rusça'dır.

KZT, tiyn olarak bilinen 100 alt birime bölünmüştür . Madeni paraları 2, 5, 10, 20 ve 50 tiyn ile 1, 2, 3, 5, 10, 20, 50, 100 ve 200 tenge cinsinden basılmıştır. Bu arada banknotları 200 ila 20.000 tenge arasında değişen çeşitli banknotlarda basılıyor. Madeni paraları ve banknotları daha önce sırasıyla Almanya ve Birleşik Krallık'ta üretilse de, bugün Kazakistan Ulusal Bankası gözetiminde Kazakistan'da üretilmektedir.

Eskiden Sovyetler Birliği üyesi olan ülkeler arasında Kazakistan, ulusal para birimini en son uygulayanlardan biriydi. Ülke, her yıl 15 Kasım'da para biriminin kabul edildiği günü onurlandıran Kazakistan Cumhuriyeti Ulusal Para Birimi Günü'nü kutluyor.

Kazakistan ekonomisi bol doğal kaynaklarına bağlıdır . 1993 yılında Kazakistan, bölgedeki büyük doğal gaz yataklarını çıkarmak için bir yol geliştirmeye başladı. Chevron Corporation ( CVX ) ile dünyanın en büyük petrol sahalarından biri olan Tengiz petrol sahasından yararlanmak için bir sözleşme imzalandı . Kazakistan hükümeti, bu alanlardan petrol ve gaz ihraç etmek için bölgeden geçen geniş bir boru hattı ağı kurmaya çalışıyor .

2009'dan bu yana KZT, uluslararası döviz piyasalarında ABD dolarına (USD) göre önemli ölçüde geriledi. Ocak 2009'da 1 KZT yaklaşık 0,0083 ABD Doları değerindeyken, bu rakam Ocak 2021 itibariyle yalnızca 0,0024 ABD Dolarına düştü. Bu %70'in üzerinde bir düşüş.

1 Kazakistan Tengesi Kaç TL?

1 Kazakistan Tengesi fiyatı ne kadar diye baktığımızda, anlık olarak 0,0706 TL'dir.

1 Kazakistan Tengesi Kaç TL? Kazakistan Para Birimi KZT/TL Grafik Verileri ve Yorumları | Finansmix

Kazakistan Tengesi Yorum

Güncel Kazakistan Tengesi yorumları ile siz de diğer üyelerimizin Kazakistan Tengesi yorumlarını öğrenebilirsiniz. Bu sayfada anlık olarak yorumlaşabilirisiniz. Kazakistan Tengesi yükselir mi? Kazakistan Tengesi düşer mi? Kazakistan Tengesi ne olur, son dakika yorumları bu sayfada.

Anlık Kazakistan Tengesi Yorumları (0)

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İlk yorumu yazan siz olun.