Avustralya Doları AUD

Avustralya Doları

18:55:12
15,6842
% 0,014
* Verilerimiz 30 saniyede bir güncellenmektedir.

Gün Aralığı

15,4871 - 15,7814

1 Avustralya Doları Kaç Türk Lirası Hesapla

Avustralya DolarıAUD - Avustralya Doları
TRY TRY - Türk Lirası
1 AUD =
15,6842 TRY

Bu ay Avustralya Doları Düşer mi? Yükselir mi?

Sonuçları görmek için oy verin!
Avustralya Doları Nedir? Geleceği ve Yorumları

1 Avustralya Doları Kaç TL? Avustralya Doları Kaç Lira?

Avustralya Doları Nedir?

1966'da kurulan Avustralya doları (AUD), Avustralya'nın ve Christmas Adası, Cocos Adaları, Norfolk Adası, Nauru, Tuvalu ve Kiribati dahil olmak üzere birçok ülke ve bölgenin resmi para birimidir. Avustralya doları sembolü $'dır, ancak Avustralya dolarını diğer dolar cinsinden para birimlerinden ayırmak için A$ veya AU$ gibi semboller de kullanılır. Aynı zamanda 'buck', 'hamur' ve 'aussie' olarak da bilinen Avustralya doları, dünyanın en çok işlem gören beşinci para birimidir.

Avustralya'nın merkez bankası, Avustralya Rezerv Bankası (RBA), esas olarak para politikasından ve ülkenin para arzını üretmekten sorumludur. AUD banknotları 5, 10, 20, 50 ve 100 ABD Doları olmak üzere beş farklı para biriminde basar. Avustralya doları 100 sente bölünmüştür ve madeni paraları altı kupürde verilir: 5c, 10c, 20c, 50c, 1 dolar ve 2 dolar.

Ekonomi

Avustralya, toplam gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) neredeyse yüzde 63'üne katkıda bulunan hizmet endüstrisine dayanan karma bir ekonomiye sahiptir.

2020'de Avustralya, nominal GSYİH'ye göre 13. en büyük ulusal ekonomi oldu ve ülkenin GSYİH'sinin yaklaşık 1,4 trilyon ABD doları olduğu tahmin ediliyor.

Avustralya'nın 2019 yılında 19.9 trilyon ABD doları değerindeki doğal kaynakları ile Avustralya, doğal kaynaklar açısından dünyanın en zengin 10. ülkesidir. Bu kaynaklar, ülkenin ihracatının ana ürünlerini oluşturan metaller, kömür, elmas, et ve yün içerir.

Ülke aynı zamanda dünya altın talebinin yüzde 14'ünü ve dünya uranyum talebinin yüzde 46'sını karşılayarak dünyanın en büyük altın rezervlerine sahip olmasıyla biliniyor.

Avustralya, bilgisayarlar, makineler, telekomünikasyon parçaları, ekipman, petrol ürünleri ve ham petrol gibi ürünleri ithal etmektedir.

AUD'nin tüccarlar arasındaki popülaritesi jeoloji, coğrafya ve hükümet politikasıyla ilgili sayısız faktörden kaynaklanmaktadır.

AUD/USD döviz çifti, dünya çapında en sık işlem gören çiftlerden biridir.

AUD döviz kurları, Avustralya'nın doğal kaynaklarına yönelik talebi, özellikle Çin ve Hindistan olmak üzere Asya ülkelerinden gelen talebe bağlıdır. Bu nedenle Avustralya doları emtia para birimi olarak da bilinir.

2020'de Avustralya Rezerv Bankası, artan tahvil talebi nedeniyle dolaşımdaki nakdi 83 milyar A$'dan 94 milyar A$'na yükseltti.

Sidney'deki Avustralya Menkul Kıymetler Borsası, yerel piyasa değeri açısından dünyanın en büyük 16. borsasıdır.

Tarih

1966'da Avustralya doları, Avustralya sterlini yerine 1 A£ = 2 A$ döviz kuruyla değiştirildi. Tanıtılan ilk madeni paralar 1 sent, 2 sent, 5 sent, 10 sent, 20 sent ve 50 sent içeriyordu.

1967'de Avustralya, sterlin standardını terk etti ve Avustralya dolarını 1 AUD = 1,12 USD oranında ABD dolarına sabitledi.

AUD, 1975'e kadar Papua Yeni Gine'nin ve 1977'ye kadar Solomon Adaları'nın yasal ihalesiydi.

1983'te AUD, serbest dolaşımda olan bir para birimi haline geldi.

1988'de Avustralya, sahteciliği önlemek için polimerden yapılan ilk banknotları yayınladı ve dünyada bunu yapan ilk ülke oldu.

2006 yılında 1 sent ve 2 sentlik madeni paralar durduruldu ve dolaşımdan çekildi.

Avustralya, Charles, Galler Prensi ve Lady Diana Spencer'ın 1981'deki düğünü ve 1982'deki Brisbane Commonwealth Oyunları gibi olayları kutlamak için özel baskı madeni paralar ve notlar yaptı.

Tüm Avustralya sikkeleri, her madalyonun arka yüzünde farklı görüntülerle Kraliçe II. Elizabeth'i ön yüzde tasvir eder.

İlk 50 sentlik madeni paralar yüzde 80 gümüş içeriyordu, ancak gümüş içeriğinin değeri madeni paranın nominal değerini önemli ölçüde aştığı için bir yıl sonra geri çekildi.

Avustralya Kraliyet Darphanesi, 1965'teki açılışından bu yana dolaşımda 14 milyardan fazla madeni para üretmiştir. Darphane ayrıca yılda 600 milyondan fazla madeni para üretebilmektedir.

Note Printing Australia Limited (NPA), Reserve Bank of Australia'nın tamamına sahip olduğu bir yan kuruluştur ve Yeni Zelanda, Papua Yeni Gine, Singapur, Şili, Malezya, Vietnam, Romanya, Kuzey İrlanda, Tayvan, Meksika, Tayland ve Brezilya.

Avustralya doları (AUD) Profili

Semboller $, A$, AU$

ISO 4217 kodu: Avustralya doları

Merkez Bankası: Avustralya Merkez Bankası

Para birimi alt birimleri Cent = 1/100

Banknotlar: $5, $10, $20, 50$, $100

Madeni paralar: 5c, 10c, 20c, 50c, $1, $2

 • Bu para birimini kullanan ülkeler:
 • Avustralya
 • Ashmore ve Cartier Adaları (Avustralya Bölgesi)
 • Avustralya Antarktika Bölgesi (Avustralya Bölgesi)
 • Christmas Adası (Avustralya Bölgesi)
 • Cocos (Keeling) Adaları (Avustralya Bölgesi)
 • Mercan Denizi Adaları (Avustralya Bölgesi)
 • Heard Adası ve McDonald Adaları (Avustralya Bölgesi)
 • Norfolk Adası ( Avustralya Bölgesi)
 • Kiribati
 • Nauru
 • Tuvalu

1 Avustralya Doları Kaç TL?

1 Avustralya Doları fiyatı ne kadar diye baktığımızda, anlık olarak 15,6842 TL'dir.

1 Avustralya Doları Kaç TL? Avustralya Doları Kaç Lira? Grafik Verileri, ve Yorumları | 100 Avustralya Doları Kaç TL

Avustralya Doları Yorum

Güncel Avustralya Doları yorumları ile siz de diğer üyelerimizin Avustralya Doları yorumlarını öğrenebilirsiniz. Bu sayfada anlık olarak yorumlaşabilirisiniz. Avustralya Doları yükselir mi? Avustralya Doları düşer mi? Avustralya Doları ne olur, son dakika yorumları bu sayfada.

Anlık Avustralya Doları Yorumları (0)

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İlk yorumu yazan siz olun.