Rus Rublesi RUB

Rus Rublesi

19:03:20
0,2835
% -0,0041
* Verilerimiz 30 saniyede bir güncellenmektedir.

Gün Aralığı

0,2825 - 0,2887

1 Rus Rublesi Kaç Türk Lirası Hesapla

Rus RublesiRUB - Rus Rublesi
TRY TRY - Türk Lirası
1 RUB =
0,2835 TRY

Bu ay Rus Rublesi Düşer mi? Yükselir mi?

Sonuçları görmek için oy verin!
Rus Rublesi Nedir? Geleceği ve Yorumları

1 Rus Rublesi Kaç TL? RUB/TRY Ne Kadar | Finansmix

Rus Rublesi (RUB) Nedir?

Rus Rublesi, Rusya'nın para birimini ifade eder. 14. yüzyılda kullanılmaya başlayan ruble, Sterlin'den sonra en eski ikinci para birimidir. 1704'te, ruble 100 kopek'e eşit olduğunda, ondalık kesilen ilk Avrupa para birimi oldu.

Rus Rublesi banknotları, faaliyetlerine I. Dünya Savaşı'nın sonunda başlayan Moskova'nın devlete ait fabrikasında basılıyor. Madeni paralar hem Moskova'da hem de neredeyse 300 yıllık St. Petersburg Darphanesi'nde basılıyor. Resmi bir sembol bulunmamakla birlikte, şu anda Rus rublesini temsil etmek için py6 (Rusça RUB'a eşit üç Kiril karakteri) kullanılmaktadır.

Rus Rublesi Tarihi

Rublenin tarihi, Büyük Peter döneminde madeni paranın 28 gram gümüşe standartlaştırıldığı 1704 yılına kadar uzanır. 17 Aralık 1885'te gümüş rubleyi etkilemeyen ancak altın içeriğini 1161 grama indiren yeni bir standart uygulandı. Daha sonra, I. Nicholas'ın yönetimi sırasında, gümüş ruble para birimi ve ana ödeme aracı olarak ilan edildi ve banknotlar bir ödeme destek aracı haline geldi.

Ruble yeniliklerden, reformlardan ve denemelerden geçmesine rağmen, değeri 1971'e kadar değişmeden kaldı. Rus para biriminin tasarımı 1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılması sırasında değişti. Sovyetler Birliği Merkez Bankası, yeni banknot ve madeni paraları dolaşıma soktu. Rusya Merkez Bankası ayrıca 5.000 ve 10.000 banknotlarında Rus Rublesi banknotları yayınladı. 1993'te çıkarılan yeni notlarla birlikte Sovyet versiyonlarının dolaşımına son vermeyi amaçlayan yeni bir reform yapıldı.

Cari Rus Rublesi

Ekim 2009'da pirinç kaplamalı çelikten yapılmış ve optik güvenlik özelliklerine sahip 10 rublelik yeni bir madeni para çıkarıldı. 10 rublelik banknot 2012'de durdurulacaktı, ancak 10 rublelik madeni para eksikliği merkez bankasını zorladı. Bunu duraklatın ve yeni madeni paraları dolaşıma sokun. 10 rublelik bimetalik hatıra paraları basılmaya devam edecek.

Cupronickel'den yapılmış 25 rublelik dolaşımdaki Olimpiyat anıt madeni paralarından oluşan bir koleksiyon 2011'de başladı. Ulusal tarihi günleri ve yıldönümlerini temsil eden birçok küçük özel baskı madeni para tedavülde kalmaya devam ediyor.

2017 yılında, Rusya Merkez Bankası iki yeni banknot çıkardı - 200 RUB ve 2.000 RUB. Yeni notlarda gösterilecek simgelerin ve şehirlerin belirlenmesi için Eylül 2016'da bir oylama yapıldı. Rus İnternet kullanıcıları, Rusya Merkez Bankası tarafından yürütülen çevrimiçi bir anket aracılığıyla sembolleri seçtiler. Rusya Merkez Bankası, Şubat 2017'de yeni simgeleri açıkladı.

Rus Rublesi ve Uluslararası Ticaret

23 Kasım 2010'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve dönemin Çin Başbakanı Wen Jiabao, Rusya ve Çin'in ikili ticarette ABD doları yerine kendi para birimlerini kullanacaklarını açıkladılar. Amaç, Moskova ve Pekin arasındaki ilişkileri daha da güçlendirmek ve ekonomik kriz sırasında yerel ekonomilerini güvence altına almaktı.

Ocak 2014'te Putin, ruble için döviz kurunun iyi dengelenmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, ulusal döviz kuru , dalgalı döviz kurunun üst veya alt sınırlarının üzerine çıktığında sadece merkez bankası tarafından kontrol edilecektir; ve Rus ulusal para birimi ne kadar açık olursa, o kadar iyi ve ülke ekonomisinin daha etkin ve zamanında yanıt vermesine yardımcı olacaktır.

Rusya en büyük petrol ihracatçılarından biri olmasına rağmen, Rusya'da devam eden siyasi belirsizlik nedeniyle para birimi petrol fiyatları ile güçlü bir şekilde ilişkili değildir.

1 Rus Rublesi Kaç TL?

1 Rus Rublesi fiyatı ne kadar diye baktığımızda, anlık olarak 0,2835 TL'dir.

Rusya para birimi 1 Rumen Leyi Kaç TL? RON/TRY Grafik Verileri ve Yorumları. Türk parası mı daha değerli Rus parası mı? 1 Ruble kaç TL 2022 | Finansmix

Rus Rublesi Yorum

Güncel Rus Rublesi yorumları ile siz de diğer üyelerimizin Rus Rublesi yorumlarını öğrenebilirsiniz. Bu sayfada anlık olarak yorumlaşabilirisiniz. Rus Rublesi yükselir mi? Rus Rublesi düşer mi? Rus Rublesi ne olur, son dakika yorumları bu sayfada.

Anlık Rus Rublesi Yorumları (0)

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İlk yorumu yazan siz olun.