Katar Riyali QAR

Katar Riyali

18:48:36
6,4337
% 0,0037
* Verilerimiz 30 saniyede bir güncellenmektedir.

Gün Aralığı

6,3904 - 6,4777

1 Katar Riyali Kaç Türk Lirası Hesapla

Katar RiyaliQAR - Katar Riyali
TRY TRY - Türk Lirası
1 QAR =
6,4337 TRY

Bu ay Katar Riyali Düşer mi? Yükselir mi?

Sonuçları görmek için oy verin!
Katar Riyali Nedir? Geleceği ve Yorumları

Katar Para Birimi, 1 Katar Riyali Kaç TL? QAR Katar Dinarı

Katar Riyali (QAR) Ne Kadardır?

QAR, Arap Yarımadası kıyılarında yer alan Katar Devleti'nin para birimi olan Katar riyali için para birimi kodudur . Katar riyali 100 dirhemden oluşur. Para biriminin kısaltması İngilizce QR'dir. 

Riyal ayrıca sıklıkla riyal olarak da adlandırılır. Tüm Katar banknotları ve madeni paraları, hedefleri parasal istikrarı ve para biriminin düzenleyici kontrolünü içeren Katar Merkez Bankası tarafından verilir.

Katar Riyali, Katar Devletinin resmi para birimidir. Para birimi kodu QAR ve kısaltması QR'dir. QAR, USD'ye 1 USD/QAR 3.64 oranında sabitlenir ve 3.6385 ile 3.6415 arasında bir bantta dalgalanmasına izin verilir.

Katar Merkez Bankası, döviz ihracını denetler ve döviz kurunu korumak için düzenleyici kontrole sahiptir.

Birkaç ülkenin terörizm iddialarına dayanarak Katar ile diplomatik ilişkilerini kesmesiyle QAR 2017'de (dış pazarlarda) 3,81'e düşmesine rağmen, sabitleme hem iç hem de dış pazarlarda büyük ölçüde korunmuştur.

Katar Para Birimi

Katar para birimi; bir, beş, 10, 50, 100 ve 500 riyallik banknotlara sahiptir. Madeni para birimleri bir, beş, 10, 25 ve 50 dirhemdir.

Katar riyali, 1973'te Dubai Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) girdiğinde Katar ve Dubai riyalinin yerini aldı. Bu sırada Katar, riyalini ayrı olarak ihraç etmeye başladı. Katar ve Dubai riyali 1966'da yürürlüğe girdi ve bu sırada önceki para birimi olan Hindistan rupisi , Hindistan'ın para birimini devalüe etmesi nedeniyle değiştirildi.

Riyal, bir USD başına 3.64 QAR veya USD/QAR = 3.64 olarak ABD dolarına (USD) sabitlenmiştir . Mandal, 2001 yılında Kraliyet Kararnamesi ile kanun haline getirildiğinde resmi hale geldi. Yasaya göre, para birimi USD başına 3,6385 ile 3,6415 riyal arasında bir bant içinde tutulacak.

Katar ekonomisi, petrol ve doğal gaz gibi emtialara büyük ölçüde bağımlı olduğundan , para biriminin sabitlenmesi, bu emtia fiyatlarının ABD doları cinsinden olması nedeniyle olası ekonomik şokları azaltır. Petrol ve gaz endüstrisi , Katar'ın gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) çoğunluğunu temsil ediyor.

2017 yılında, bazı yabancı ülkelerin Katar bankalarıyla ilişkisini kesmesinin ardından offshore piyasasında riyalin değeri kaymış ve bu durum likidite açığı yaratarak bazı dış piyasalarda riyalin değerini 3,81'e çıkarmıştır.

Bu süre boyunca ve sonrasında, Katar'da 3,64'lük resmi sabit oran yürürlükte kaldı. Diplomatik kriz olarak adlandırılan bu dönem, birçok ülkenin diplomatik ilişkilerini kesmesi ve Katar'ın terörü desteklediği iddiasıyla Katar'ın hava sahasını veya deniz yollarını kullanmasına izin vermemesi sonucu ortaya çıktı.

Katar'a seyahat ediyorsanız, sabit döviz kuru bir USD ile 3.64 QAR arasındadır. Ne yazık ki, canlı döviz, QR nakit isteyen bir gezginin alacağı oran değil. Bankalar ve döviz bozdurma hizmetleri, genellikle %3 ila %5'lik bir hizmet ücreti alır ve bunu bir müşteriye sundukları döviz kuruna göre işler. Bu nedenle, her bir USD için 3,64 QR almak yerine, seyahat eden kişi muhtemelen neredeyse %5 daha az olan 3,46 elde edecektir.

Döviz bozdurma, parayı iki oran arasındaki fark üzerinden yapar.

Yolcunun bu oranda 1.000 ABD Doları dönüştürdüğünü ve 3.460 QR aldığını varsayalım. Bunun bir kısmını seyahatlerinde harcıyorlar, ama hepsini değil. ABD'ye döndüklerinde kalan 1.500 QR'yi tekrar USD'ye çevirmek istiyorlar.

Sizde; Döviz Çevirici aracımızı kullanabilirsiniz.

1 Katar Riyali Kaç TL?

1 Katar Riyali fiyatı ne kadar diye baktığımızda, anlık olarak 6,4337 TL'dir.

Katar Para Birimi, 1 Katar Riyali Kaç TL? QAR Katar Dinarı Grafik Verileri ve Yorumları | Finansmix

Katar Riyali Yorum

Güncel Katar Riyali yorumları ile siz de diğer üyelerimizin Katar Riyali yorumlarını öğrenebilirsiniz. Bu sayfada anlık olarak yorumlaşabilirisiniz. Katar Riyali yükselir mi? Katar Riyali düşer mi? Katar Riyali ne olur, son dakika yorumları bu sayfada.

Anlık Katar Riyali Yorumları (0)

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İlk yorumu yazan siz olun.