Macar Forinti HUF

Macar Forinti

09:00:09
0,0905
% 1,13
* Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı bulunmamaktadır.

1 Macar Forinti Kaç Türk Lirası Hesapla

Macar ForintiHUF - Macar Forinti
TRY TRY - Türk Lirası
1 HUF =
0,0905 TRY

Bu ay Macar Forinti Düşer mi? Yükselir mi?

Sonuçları görmek için oy verin!
Macar Forinti Nedir? Geleceği ve Yorumları

1 Forint Kaç TL? Macar Forinti Ne Kadar? HUF/TRY Grafik

Macar Forinti (HUF) Nedir?

Macar forinti (HUF) terimi, Macaristan'ın resmi ve ulusal para birimini ifade eder. Forint, ülkenin merkez bankası Magyar Nemzeti Bank tarafından çıkarılır ve yönetilir. Forint için uluslararası piyasalarda para birimi kodu HUF'dir ve Ft sembolü ile temsil edilir. Para birimi 1946'da Macaristan'da tanıtıldı. Banknotlar 500 Ft20,000 ile Ft20,000 arasında değişen banknotlarda verilirken, banka değeri 5 Ft ile 200 Ft arasında değişen madeni paralar basar.

Forint, Macaristan'ın ulusal ve tek resmi para birimidir. Ülkenin merkez bankası olan ve genellikle Magyar Nemzeti Bankası olarak bilinen Macar Ulusal Bankası tarafından verilir. 1924'te kurulan banka forint'in değerini korumaktan ve dolaşımını kontrol etmekten sorumludur. Ana hedefleri, federal hükümetin ekonomik politikalarını desteklemek için para politikasını kullanırken "fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir.

Forint, döviz piyasasında Ft olarak gösterilir ve genellikle HUF kısaltması ile anılır. 6 Herhangi bir para birimine sabitlenmemiştir ve ona hiçbir para birimi de sabitlenmemiştir. Euro ile birlikte, para biriminin en büyük döviz kuru ABD dolarıdır.

Forint banknotları 500, 1.000, 2.000, 5.000, 10.000 ve 20.000 forint cinsinden verilir. Madeni para 5, 10, 20, 50, 100 ve 200 forint cinsinden verilir.

Senetler Macar Banknot Basım Şirketi tarafından basılıyor, madeni paralar ise Macar Darphanesi tarafından basılıyor. Bir forint 100 dolguya bölünür. Bu madeni paralar 1999 yılında yüksek enflasyon nedeniyle tedavülden kaldırıldı.

Macaristan 2004 yılında Avrupa Birliği'ne (AB) katıldı. Ülke 10 yıl önce başvurduğunda birliğe katılmak için önemli bir destek vardı. Macaristan yine de Euro kullanmıyor ve federal hükümet ve merkez bankası ortak para birimini benimseme konusunda isteksiz olduğu için geçiş yapmak için bir hedef tarih belirlemedi. Aslında, Macaristan merkez bankası başkanı Gyorgy Matolcsy avroyu bir "tuzak" ve "stratejik bir hata" olarak nitelendirdi.

Macaristan'a ek olarak, Euro kullanmayan diğer Avrupa ülkeleri arasında Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Romanya yer alıyor, ancak Avrupa topluluğu daha kapsamlı bir ekonomik entegrasyon istiyor.

2007-08 mali krizi ve Avrupa devlet borç krizi, 27 AB üye ülkesinden 19'unun tek para birimini benimsediği avro bölgesine katılmanın tehlikelerini büyüttü.

Yunanistan ve İspanya gibi ülkeler kendi para politikalarının denetiminden vazgeçerek ekonomik büyümeyi canlandırmak için para birimlerini devalüe edemediler.

Euro Macaristan'da kullanılmasa da, bazı tüccarlar - özellikle büyük oteller ve tüccarlar - bunu kabul ediyor. Döviz kuru genellikle çoğu döviz bürosundan daha düşüktür. Değişiklik normalde forint cinsinden verilir.

Macar Forinti Tarihi (HUF)

Macar forinti ilk olarak 1868 ve 1892 yılları arasında kullanıldı. Ancak modern forintin kullanılmaya başlanması 1946 yılına kadar değildi. 6 4 İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ulusal ekonomiyi istikrara kavuşturmaktı. Adı, 1252'den başlayarak basılan ve Avusturya-Macaristan imparatorluğu boyunca kullanılan fiorino d'oro adı verilen Floransa'nın altın sikkelerinden geliyor.

Para biriminin döviz kuru bir dereceye kadar istikrarlı olmuştur. Ancak ülke ekonomisindeki belirsizlik, döviz piyasasında forint'in değerini sarstı. 

Örneğin:

Birinci Dünya Savaşı'nın ardından 1920 Trianon Antlaşması'nın kabul edilmesinin ekonomi üzerinde bir dizi yıkıcı etkisi oldu, savaş öncesi topraklarının %70'inden fazlasını ve savaş öncesi nüfusunun %60'ından fazlasını kaybetmesinden bahsetmiyorum bile.

Macaristan'ın I. Dünya Savaşı öncesindeki en büyük 10 kentinden beşi komşu ülkeler tarafından kurulmuştu. 14 Savaş tazminatları ve vergi matrahlarının büyük bir bölümünün kaybıyla boğuşan HUF, neredeyse tüm değerini kaybetti. 1923'teki zirvesinde, yıllıklandırılmış enflasyon yaklaşık %1200'e ulaştı. 

1988'den 1990'ların başına kadar pek çok orta ve doğu Avrupa ülkesi -Macaristan dahil- komünist yönetimden ayrıldı. Enflasyon ve durgunluğun yol açtığı geçiş barışçıl oldu. Hiperenflasyon, piyasa ekonomisine geçtiği 1990'larda %35'e ulaştı. 15 Enflasyon o kadar yüksek olsa da 2000'li yıllarda ekonomi bazı iyileşmeler kaydetti ve para birimi dönüştürülebilir ligini kaybetti.

Macaristan, ihracata yönelik ekonomisini yürütmek için vasıflı bir işgücüne güveniyor. Başlıca ticaret ortakları Almanya, Slovakya, İtalya, Romanya ve Avusturya'dır. En iyi endüstriler arasında araba ve araba parçaları üretimi ve radyo ve televizyonlar için bileşen üretimi yer alıyor.

Dünya Bankası verilerine göre Macaristan, 2020'de %-4,7 ve 2021'de enflasyon % 5,1 oranında gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyümesi bildirdi. Bu, öncelikle küresel COVID-19 pandemisinden kaynaklanan ekonomik serpintiden kaynaklandı.

1 Macar Forinti Kaç TL?

1 Macar Forinti fiyatı ne kadar diye baktığımızda, anlık olarak 0,0905 TL'dir.

1 Forint Kaç TL? Macar Forinti Ne Kadar? HUF/TRY Grafik Verileri ve Yorumları | Finansmix

Macar Forinti Yorum

Güncel Macar Forinti yorumları ile siz de diğer üyelerimizin Macar Forinti yorumlarını öğrenebilirsiniz. Bu sayfada anlık olarak yorumlaşabilirisiniz. Macar Forinti yükselir mi? Macar Forinti düşer mi? Macar Forinti ne olur, son dakika yorumları bu sayfada.

Anlık Macar Forinti Yorumları (0)

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İlk yorumu yazan siz olun.