Elmas Formasyonu Nedir? Kurallar, Hedef ve Sonrası

Elmas Formasyonu Nedir? Kurallar, Hedef ve Sonrası

Serkan Çorum Serkan Çorum
Pazar, 05 Haziran 2022

Elmas Formasyonu Nedir? Elmas Formasyonu Kuralları? Elmas Formasyon Hedefi ve Sonrası | Finansmix

Teknik analiz yöntemlerini anlamaya çalışırken, finans piyasasına yeni girenler genellikle en güvenilir trend sinyallerini elde etmelerini sağlayan belirli bir dizi en popüler araç kullanır.

Bununla birlikte, bazı uzmanlar, yatırımcıların Elmas formasyonunda dahil olmak üzere birçok formasyonu hafife aldığına inanıyor. Elmas kesimli bir desenle sonuçlanan paralel direnç ve destek çizgilerinden oluşur. Bu araca daha yakından bakacağız ve bu makalede kullanmanın faydalarını belirleyeceğiz.

Bir elmas dip oluşumu veya elmas tepe, bir yükseliş trendinin ardından bir geri dönüşü tespit etmek için kullanılabilecek bir teknik analiz modelidir; bununla birlikte, bir düşüş trendinin ardından bir geri dönüşü tespit etmek için yükseliş elmas formasyonu veya elmas dip kullanılır.

Elmas Formasyonu Hedefi

Elmas formasyonu hedefine baktığımızda; bu model, güçlü bir yükseliş trendi fiyatı, uzun bir süre boyunca elmas şeklini oluşturan düzleşen bir yan hareket gösterdiğinde ortaya çıkar.

Geri dönüşleri tespit etmek, teknik yatırımcılar için en karlı ticaret fırsatlarından biridir. Başarılı bir tüccar, başarı şanslarını en üst düzeye çıkarmak için bu teknikleri diğer teknik göstergeler ve diğer teknik analiz biçimleriyle birleştirir.

Elmas Formasyonu Nedir?

Peki elmas formasyonu nedir? Yukarıda belirtildiği gibi, elmas, sırayla en basit ve en anlaşılır araçlar olarak kabul edilen kalıplardan biridir. Mum analizi ile ilgili karmaşık formüller veya kafa karıştırıcı oluşumlar yoktur. Her şey mümkün olduğunca rahat ve net.

Desen grafiklerde çok nadiren göründüğü için Pırlantanın özel bir ilgi görmediği konusunda hemfikir olunamaz. Bu yüzden birçoğu buna dikkat etmiyor, bu onların hatası.

Mesele şu ki, göstergenin çok ilginç bir kalıp oluşturma algoritması var. İncelerseniz, Forex'teki teknik analizin tüm inceliklerini hızlı bir şekilde anlayabilecek ve becerilerinizi önemli ölçüde geliştirebileceksiniz. Ayrıca, elmas şeklindeki desenin nadir görülen görünümü bile yatırımcıların büyük bir ikramiye kazanmalarına olanak tanır, bu nedenle bunu bilmek bir zorunluluktur.

Desenin nadiren grafikte görünmesinin nedeni, yalnızca benzersiz koşullar altında oluşturulabilmesidir. İlk olarak, destek ve direnç çizgileri merkez eksene göre hemen hemen aynı açıda ayrılmalı, daha sonra birbirine değene kadar tekrar birleşmelidir.

Elmas deseni, tam bir geri dönüş deseni olarak adlandırılabilir. Oluşumu trendin üstünde veya altında başlar. Bu nedenle, formasyon, fiili duruma bağlı olarak hem yükseliş hem de düşüş olarak değerlendirilebilir.

Geri dönüşleri tespit etmek için bir baklava deseni kullanılır. Doğru bir şekilde tanımlandığında, ticaret stratejisi için geri dönüşleri kullanmak için en karlı modellerden biridir.

Elmas grafik oluşumu, V şeklinde bir yaka ile bir baş ve omuz modeline benzeyen nadir bir grafik desenidir. Elmas grafik desenleri genellikle piyasa tepelerinde olur.

Elmas Formasyonu Nasıl Oluşur?

Elmas Formasyonu Oluşumu
Elmas Formasyonu Oluşumu

Elmas grafik deseni, sırasıyla en son en düşük ve en yüksek seviyeleri birbirine bağlayan aşağıdaki iki destek çizgisi ve yukarıdaki iki direnç seviyesini temsil eden dört sınırlı trend çizgisi ile karakterize edilir. Fiyat dalgalanmaları grafik deseninde önce genişler ve sonra daralır.

Hareketli ortalama yakınsama sapması ve göreli güç endeksi gibi bir fiyat osilatörü eklemek, bu araçlar fiyat hareketi momentumunu ölçebildiğinden ve desteğin veya direncin kırılmasını doğrulamak için kullanılabildiğinden, ticaretinizin doğruluğunu artırabilir.

Her ne kadar düşüş eğilimi gösteren pırlanta tepesi, seyrek olması nedeniyle gözden kaçmış olsa da, potansiyel açığa satış fırsatlarını göstermede çok etkili olmaya devam ediyor.

Elmas Formasyonu Kuralları

Sırası ile gelin Elmas formasyonu kurallarına bakalım. Model herhangi bir zaman diliminde oluşturulabilir, ancak deneyimler bunun daha uzun bir zaman diliminde daha güvenilir olduğunu göstermektedir.

Formasyonun mükemmel bir şekilde eşit olması gerekmez, çünkü değerli taşlar bile kusurlu olabilir. Bu nedenle, kenarları hafifçe gerilmiş veya düzleştirilmiş bir eşkenar dörtgeni andıran bir desen oluştuğunda, şekli gözden kaçırmayın. Büyük olasılıkla, bir tüccar için önemli bilgiler içerir.

En önemli kural, bir rakamın içindeyken ticaret yapamazsınız. Tüm parayı kaybetmenin en kesin yolu bu! 

Başarılı olmak için yalnızca satır aralarıyla ilgilenmelisiniz.

ELMAS Dip Formasyonu Nedir?

Elmas dip formasyonu yaygın bir formasyon değildir ancak teknik analistler arasında güçlü bir yükseliş eğilimi formasyonu olarak kabul edilir. Bu yukarı dönüş paterni önce sol taraftan genişler ve ardından fiyat direnç çizgisinin üzerine çıkıp paterni tamamlayana kadar daha dar bir aralığa daralır.

01-elmas-dip-formasyonu-Cisco-Systems.png

Resim 1: 4 saatlik bir grafikte Cisco Systems Inc

Fiyatın önce genişlemesi ve ardından daralmasıyla analistler, elmas şeklini andıran bu modeli tanımlamak için trend çizgilerini kullanırlar, dolayısıyla 'elmas dip' adını alırlar.

02-elmas-dip-formasyonu-USDZAR.png

Resim 2: 4 saatlik grafikte USD/ZAR

Burada, bir düşüş trendinin sonunda ortaya çıkan ve ardından formasyon tamamlandıktan sonra güçlü bir şekilde yukarı doğru dönen bir elmas dip örneği daha var. Bu, elmas desen sona erdiğinde bir hareketin ne kadar patlayıcı olabileceğinin harika bir örneğidir ve teknik yatırımcıların bu oluşumu takas etmeyi sevmesinin nedenlerinden biridir.

03-elmas-dip-formasyonu-USDZAR.png

Resim 3: Stokastik göstergeli 4 saatlik grafikte USD/ZAR

Önceki elmas Tepe Formasyonumizi kullanarak , yatırımcılar, fiyat üst trend çizgisi direncinin üzerine çıktığında genellikle uzun bir pozisyon yürütür ve elmas oluşumunun yüksekliğine eşit bir seviyeyi hedefler.

Durdurma kaybı genellikle kırılmadan önce meydana gelen son düşüşün birkaç pip altına yerleştirilebilir.

yatırımcılar İpucu: Çoğu grafik deseni gibi, bir işleme girmeden önce ek bir onay sinyali aramak her zaman iyi bir fikir olacaktır çünkü bu, desenin tamamlanmak üzere olma olasılığını artıracak ve fiyatın hedefinize ulaşma şansınızı artıracaktır.

Böyle bir doğrulama aracı, bir kırılmadan önce fiyat momentumunda bir kaymayı gösterebilen stokastik osilatördür. Stokastik osilatörün direnç çizgisinin üzerindeki kırılmadan önce nasıl yukarıya geçtiğini ve bu da fiyatların daha yüksek bir hızla art arda ilk hedefe ulaşmasına neden olduğuna dikkat edin.

04-elmas-dip-formasyonu-Cisco-Systems.png

Resim 4: Stokastik göstergeli 4 saatlik bir grafikte Cisco Systems Inc

Son çizelgem, hisse senedi Cisco'daki ilk elmas dip modeli örneğine dönüyor. Bu elmas dip deseni, daha yüksek kırılmadan önce stokastik osilatörden ek doğrulama ile bir düzeltmenin sonunda oluşturuldu.

Fiyatın ne kadar hızlı yükseldiğini ve bu kurulumu takas etmiş olsaydınız, zararı durdurmanızın çok sıkı olacağını ve bunun sonucunda büyük bir risk-ödül oranıyla sonuçlanacağını not edin.

Önemli: Riskiniz ve ödül potansiyeliniz, bir tüccar olarak göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktörlerden biridir. Yukarıdaki çizelge, kırılmadan sonra elmas deseninin zirvesine bir başlangıç ​​hedefi yerleştirmenin de mümkün olduğunu ve bir önceki yüksek düşük seviyenin altında bir stop loss ile mümkün olduğunu gösteriyor.

Bu, bir başlangıç ​​hedefi belirlemenin alternatif bir yoludur AMA riske karşı ödül açısından mantıklı olmalıdır.

Yaygın olmasa da, elmas dip deseni, açıkça tanımlanmış bir hedef ve stop loss seviyesi ile yüksek olasılıkla bir yükseliş tersine dönmesine yol açabilir. Bu kalıbı doğru bir şekilde belirlemek, büyük kazançlarla sonuçlanabilir ve bu nedenle, bir dahaki sefere gördüğünüzde ticaret yapmayı düşünmelisiniz.

ELMAS Tepe Formasyonu Nedir?

01-elmas-formasyonu-tepe-EURUSD.png

Resim 1: 4 saatlik grafikte EUR/USD

Elmas tepe formasyon yaygın bir formasyon değil, ancak teknik analistler arasında güçlü bir aşağı yönlü dönüş formasyonu olarak kabul ediliyor. Bu aşağı yönlü dönüş paterni, fiyat destek çizgisinin altına inip paterni tamamlayana kadar bir yükseğe genişler ve düşükten sonra daha dar bir aralığa daralır. Fiyatın önce genişlemesi ve ardından daralmasıyla analistler, elmas şeklini andıran bu modeli tanımlamak için trend çizgilerini kullanırlar, dolayısıyla 'elmas top' adını alırlar.

02-elmas-formasyonu-tepe-BTCUSD.png

Resim 2: 1 saatlik grafikte BTC/USD

Burada başka bir pırlanta tepe örneğimiz var, ancak bu sefer daha küçük bir zaman diliminde ortaya çıktı ve pırlantanın sağ tarafı uzadı. Bu, elmas desen sona erdiğinde bir hareketin ne kadar patlayıcı olabileceğinin harika bir örneğidir ve teknik yatırımcıların bu oluşumu takas etmeyi sevmesinin nedenlerinden biridir.

03-elmas-formasyonu-tepe-BTCUSD.png

Resim 3: Stokastik göstergeli BTC/USD

Önceki elmas Tepe Formasyonumuzu kullanarak, yatırımcılar genellikle fiyat alt trend çizgisi desteğinin altına düştüğünde kısa bir pozisyon yürütür ve elmas oluşumunun yüksekliğine eşit bir seviyeyi hedefler. Durdurma kaybı genellikle, koparmadan önce meydana gelen son salınım yüksekliğinin birkaç pip üzerine yerleştirilebilir.

Yatırımcılar İpucu: Çoğu grafik deseni gibi, bir işleme girmeden önce ek bir onay sinyali aramak her zaman iyi bir fikir olacaktır çünkü bu, desenin tamamlanmak üzere olma olasılığını artıracak ve fiyatın hedefinize ulaşma şansınızı artıracaktır.

Böyle bir doğrulama aracı, bir kırılmadan önce fiyat momentumunda bir kaymayı gösterebilen stokastik osilatördür. Stokastik osilatörün destek çizgisinin altındaki kırılmadan önce nasıl geçtiğini ve bu da fiyatın daha da düşmesine ve hızlı bir şekilde art arda ilk hedefe ulaşmasına neden olduğuna dikkat edin.

04-elmas-formasyonu-tepe-EURUSD.png

Resim 4: Stokastik göstergeli EUR/USD

Son grafiğim, EUR/CAD döviz çiftindeki ilk elmas tepe formasyon örneğine dönüyor, ancak (yazım sırasında) fiyatın henüz alt hedefe ulaşmadığını not edin. Bununla birlikte, düşüşten önce stokastik osilatörden ek bir onay vardı ve bu, nihai hedefin sonunda elde edilip edilmeyeceğini görmek için gerçek zamanlı olarak izlenecek harika bir örnek olacak.

Önemli: Riskiniz ve ödül potansiyeliniz, bir tüccar olarak göz önünde bulundurmanız gereken en önemli faktörlerden biridir. Yukarıdaki çizelge, kırılmadan sonra elmas deseninin en düşük noktasına bir başlangıç ​​hedefi yerleştirmenin mümkün olduğunu ve bir önceki düşük en yüksek seviyenin üzerinde bir stop loss ile mümkün olduğunu göstermektedir. Bu, bir başlangıç ​​hedefi belirlemenin alternatif bir yoludur AMA riske karşı ödül açısından mantıklı olmalıdır.

Yaygın olmasa da, elmas Tepe Formasyonu, açıkça tanımlanmış bir hedef ve durdurma kaybı seviyesi ile yüksek olasılıkla aşağı yönlü bir tersine dönüşe yol açabilir. Bu kalıbı doğru bir şekilde belirlemek, büyük kazançlarla sonuçlanabilir ve bu nedenle, bir dahaki sefere gördüğünüzde ticaret yapmayı düşünmelisiniz.