Türk Lirası TRY

Türk Lirası

20.02.2024 16:02:12
1,0000
% 0,0000
* Verilerimiz 30 saniyede bir güncellenmektedir.

1 Türk Lirası Kaç Türk Lirası Hesapla

Türk LirasıTRY - Türk Lirası
TRY TRY - Türk Lirası
1 TRY =
1,0000 TRY

Bu ay Türk Lirası Düşer mi? Yükselir mi?

Sonuçları görmek için oy verin!
Türk Lirası Nedir? Geleceği ve Yorumları

Türk Lirası

Türk Lirası (TRY) Nedir?

Türk Lirası, Kuzey Kıbrıs ve Türkiye'nin resmi para birimidir. Yeni Türk Lirası, 2005 yılı başında kullanılmaya başlanan ikinci tedavüldür. Bir önceki Türk Lirası'nın 1 milyonu ile aynıdır.

2005'teki yeniden değerleme sırasında, mevzuat para biriminin değerinden son altı sıfırı çıkardı. 2009 yılında, para biriminin dokuzuncu sayısı yayınlandı. Türk yeni lirası, ISO kodu TRY ile temsil edilir ve TL olarak kısaltılır.

Türk lirasının tarihi

Orta Doğu ve Avrupa'nın benzer para birimleri de dahil olmak üzere lira, kökenlerini antik Roma'daki ağırlık birimi olan terazide bulur. Para biriminin Roma Terazisi tarafından tanıtılması, Avrupa'ya ve orta çağ boyunca kullanılmaya başladığı yakın doğu bölgelerine yayıldı. Türk lirası, İtalyan lirası (2002'ye kadar kullanıldı), Fransız sterlini (1794'e kadar kullanıldı) ve İngiliz sterlini, eski para biriminin modern ardıllarıdır.

TL'nin para birimi olarak tanıtılması iki aşamaya ayrılmıştır. Türk lirasının ilk aşaması 1923 ile 2005 yılları arasındaydı. Türk lirasının ikinci dönemi 2005 yılında başladı. Tarihi boyunca Türk lirası İngiliz Sterlini'ne, Fransız Frangı'na, yumuşak ve sert kur ise İngiliz Sterlini'ne sabitlendi . AMERİKAN DOLARI. Artık net bir çıpa olmasa da Türkiye aktif olarak döviz piyasalarına müdahale ediyor ve TL'nin değerini manipüle etmeye çalışıyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Aralık 2003'te altı sıfırı atarak ve yeni bir para birimi getirerek Türk Lirası'nın yeniden düzenlenmesini sağlayan yasayı kabul etti. Yeni Türk lirası, 1 Ocak 2005'te, 1.000.000 eski Türk lirasına (ISO kodu TRL) eşdeğer 1 yeni Türk lirası (ISO kodu TL) oranında önceki Türk lirasının yerini almak üzere piyasaya sürüldü.

Yeniden değerleme, 2005 yılında yeniden değerlenen Romen leyi'nin bir süreliğine dünyanın en az değerli para birimi haline gelmesine neden oldu. Aynı zamanda, Türk Hükümeti 50 ve 100 cinsinden iki banknot çıkardı.

Cari Türk Lirası

Yeni banknot dizisi “E-9 Emisyon Grubu” 1 Ocak 2009'da dolaşıma girdi. E-8 serisi 31 Aralık 2009'dan sonra mevcut değildi, ancak 31 Aralık'a kadar merkez bankası şubelerinde kullanılabilir durumda kaldı. , 2019. E-9 banknotları “yeni Türk lirası” yerine “Türk lirası” olarak anılır. Yeni banknotlar, sahteciliği önlemek için farklı boyutlarda gelir.

En son grubun temel farkı, her bir mezhebin Türkiye'nin mimari özelliklerinden ve coğrafi konumlarından ziyade ikonik Türk karakterini tasvir etmesidir. İkinci sette 5 TL'lik banknotun ana renginin “mor” olmasına karar verildi.

Halihazırda dolaşımda 5 TL, 10 TL, 20 TL, 50 TL, 100 TL ve 200 TL'lik banknotlar ile 1, 5, 10, 25 ve 50 kuruşluk banknotlar (100 kuruş birdir) bulunmaktadır. lira) ve 1 lira madeni para.

Türk Lirası Döviz Kuru Krizi

TL'nin döviz kuru 2018'de değer kaybını yoğunlaştırarak Mayıs ayının ikinci haftasında 4,50 ABD Doları/TL'yi, bir hafta sonra ise 4,90 ABD Doları'nı buldu. Ekonomistler arasında, hızlanan değer kaybı, genel olarak , Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın gerekli faiz oranı değişikliklerini yapmasını yasaklayan Recep Tayyip Erdoğan ile bağlantılıydı. Erdoğan'ın açık direnişine rağmen, Türkiye Merkez Bankası faiz oranlarını sert bir şekilde artırdı.

10 Ağustos 2018'de TL, Türkiye'yi çevreleyen jeopolitik ve ekonomik sorunların karışımı nedeniyle ABD doları karşısında %20'den fazla değer kaybetti. Artan enflasyon ve hükümetin faiz oranlarını düşürme baskısına maruz kalmanın yanı sıra ülke, ekonomisi ve para birimi üzerinde daha fazla baskı yaratma tehdidinde bulunan bir borç kriziyle karşı karşıya kaldı.

Şu anda TL, devalüasyon aşamasına giren ve düzenli olarak tüm zamanların en düşük seviyelerine ulaşan para birimi ile değer kaybetmeye devam ediyor. 2008'den bu yana TL, ABD Doları ve İngiliz Sterlini'ne göre %400'den fazla değer kaybetti .

1 Türk Lirası Kaç TL?

1 Türk Lirası fiyatı ne kadar diye baktığımızda, anlık olarak 1,0000 TL'dir.

Türk Lirası

Türk Lirası Yorum

Güncel Türk Lirası yorumları ile siz de diğer üyelerimizin Türk Lirası yorumlarını öğrenebilirsiniz. Bu sayfada anlık olarak yorumlaşabilirisiniz. Türk Lirası yükselir mi? Türk Lirası düşer mi? Türk Lirası ne olur, son dakika yorumları bu sayfada.

Anlık Türk Lirası Yorumları (0)

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İlk yorumu yazan siz olun.