Pakistan Rupisi PKR

Pakistan Rupisi

02:49:36
0,1169
% 0,0000
* Verilerimiz 30 saniyede bir güncellenmektedir.

1 Pakistan Rupisi Kaç Türk Lirası Hesapla

Pakistan RupisiPKR - Pakistan Rupisi
TRY TRY - Türk Lirası
1 PKR =
0,1169 TRY

Bu ay Pakistan Rupisi Düşer mi? Yükselir mi?

Sonuçları görmek için oy verin!
Pakistan Rupisi Nedir? Geleceği ve Yorumları

1 Pakistan Rupisi Kaç TL? Türk Lirası Pakistan Rupisi Grafik

Pakistan Rupisi (PKR) Nedir?

PKR olarak kısaltılan Pakistan rupisi, Pakistan'ın ulusal para birimidir. Pakistan rupisi 100 kuruştan oluşur ve yerel olarak Rp veya Rs sembolü ile temsil edilir. PKR'ye genellikle rupi, rupaya veya rupaye denir . Rupi kelimesi, birçok Hint-Aryan lehçesinde "gümüş" anlamına gelen Sanskritçe rup veya rupa kelimesinden gelir.

Pakistan 1947'de İngiltere'den bağımsız olduğunda, Pakistan rupisi Hindistan rupisinin yerini aldı. 1 Başlangıçta, İngiliz notlarını kullanmaya devam ettiler ve ertesi yıl kendi notlarını basana kadar üzerlerine "Pakistan" damgasını vurdular.

Rupi, 1961'de ondalık hale getirildi ve rupinin başlangıçta bölündüğü 16 anna'nın yerine 100 paise ( paisa tekil) değiştirildi.

Paisa cinsinden madeni paralar 2013'ten sonra artık yasal ödeme aracı değildi. 1 Rupi madeni para minimum yasal ödeme aracıdır. Daha sonra, 15 Ekim 2015'te, daha küçük bir 5 rupi madeni para piyasaya sürüldü ve bir Rs. 2016 yılında 10 jeton piyasaya sürüldü.

Bugün dolaşımda olan birkaç banknot var: 10 Rs, 20 Rs, 50 Rs, 100 Rs, 500 Rs, 1000 Rs ve 5000 Rs. Ayrıca, 50. yıl dönümü Rs 5 banknotu var. Pakistan'ın bağımsızlığının 50. yıldönümünü anıyor.

Başlangıçta, rupi İngiliz Sterlini'ne sabitlendi. Ancak, 1982'de hükümet, mali kargaşaya neden olan bir yönetilen dalgalanma politikası benimsedi. Sonraki beş yıl boyunca, rupi İngiliz sterlini karşısında yaklaşık %40 düştü ve ithalatın maliyeti yükselerek zaten kırılgan olan ekonomiyi felce uğrattı. Para birimi, Pakistan Devlet Bankası'nın nihayet faiz oranlarını düşürdüğü ve para biriminin düşen değerini dizginlemek için ABD doları satın aldığı yüzyılın başına kadar baskı altında kaldı.

Gelişmekte olan piyasa para birimlerinin çoğu gibi, Pakistan rupisi de mali kriz sırasında düştü ve 2008'de ABD doları karşısında %20'nin üzerinde değer kaybetti. Rupinin düşüşü, büyük cari hesap açığı nedeniyle çileden çıktı.

Ekonomisinin kırılganlığı ve oynaklığı nedeniyle Pakistan rupisinin diğer para birimleri, finanslar veya emtialarla güçlü bir ilişkisi yoktur. 2010'ların en düşük ekonomik büyüme oranları arasında yer almasına rağmen Pakistan, Çin'den gelen artan yatırımlardan yararlanmaya devam ediyor ve İran'ın uluslararası pazarlara dönüşünün karşılıklı ticareti artırması bekleniyor. Ek olarak, Pakistan'dan Çin'e 3.000 kilometrelik bir karayolu, demiryolu ve petrol ve gaz boru hattı ağı olan Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru'nun (CPEC) 2030 yılına kadar Pakistan ekonomisini desteklemesi bekleniyor.

2019 sonunda Pakistan'da büyüme öngörülenden daha az olsa da, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile birlikte istikrarı ve yapısal reformu hedefleyen üç yıllık bir program makroekonomik sorunları ele almayı vaat ediyor.

1 Pakistan Rupisi Kaç TL?

1 Pakistan Rupisi fiyatı ne kadar diye baktığımızda, anlık olarak 0,1169 TL'dir.

1 Pakistan Rupisi Kaç TL? Türk Lirası Pakistan Rupisi Grafik PKR/TRY Grafik Verileri ve Yorumları | Finansmix

Pakistan Rupisi Yorum

Güncel Pakistan Rupisi yorumları ile siz de diğer üyelerimizin Pakistan Rupisi yorumlarını öğrenebilirsiniz. Bu sayfada anlık olarak yorumlaşabilirisiniz. Pakistan Rupisi yükselir mi? Pakistan Rupisi düşer mi? Pakistan Rupisi ne olur, son dakika yorumları bu sayfada.

Anlık Pakistan Rupisi Yorumları (0)

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
İlk yorumu yazan siz olun.